Sähköntuottotyö generaattorilla

Anonyymi

Jos olisi semmoinen työpaikka, jossa vaikka kuntopyörän näköisellä laitteella polkemalla tuotettaisiin sähköä, lähtisitkö semmoiseen hommaan ja millaisella palkalla?

3

209

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuntouttava työtoiminta tulisi olla tällaista varsinkin, kun energiakriisi nyt päällä ja Suomesta voi loppua sähkö tulevana talvena.

      Palkka olisi se 9€/päivä ylläpitokorvaus normaalin työttömien etuuden lisäksi. Tähän voitaisiin velvoittaa karenssin uhalla kaikki työttömät ja pelastettaisiin Suomi ensi talven kiertäviltä sähkökatkoilta ja samalla työttömien kunto nousisi kunnolla.

      Tätä varten voitaisiin perustaa TYP-sähkökeskuksia, jotka olisivat täynnä sähköverkkoon liitettyjä kuntopyöriä. Työttömät tekisivät osansa yhteiskunnan hyväksi tuottamalla sähköä valtakunnan verkkoon. Työvuoron pituus olisi 8 tuntia sisältäen työn ohessa ruokailun ja työtä tehtäisiin 3-vuorotyönä vuorokauden ympäri. Sähkön kulutus piikkien aikaan tuplamäärä työttömiä velvoitettaisiin pelastamaan Suomea sähköpulalta.

      Tämä olisi niin ainutlaatuinen kokeilu, että varmaan Saksassa ja muuallakin Euroopassa vielä ottaisivat mallia.

    • Anonyymi

      jos ajateltaisiin että peruskuntoinen ihminen kykenee tuottamaan 70 watin tehon pyörägenerattorilla tasaiseen tahtiin mankeloidessansa niin aika hyödytöntä touhua se olisi bisnesmielessä. Jos työtön (työkokeilija TYP keskuksessa) valjastettaisiin polkemaan pyörägenerattoria 8 tunnin päivätyönä niin silloin tehoa saataisiin 8hx70W = 0,56 kwh verran. Todennäköisesti kukaan ei 8 tuntia pötköön jaksa veivata pedaaleja, Jos tehollinen työaika olisi 5 tuntia niin sillointyöpäivän aikana tuotettu energia olisi 5hx70W= 0,35 kWh. Jos sähköenergian hinta olisi vaikkapa 30 snt/Kwh niin 0,35 KWh muutettuna rahaksi olisi 0,11 euroa/ työpäivä.. Melko hyödyntöntä työtä. Hiki lentäsi ja paita kastuisi läpimäräksi mutta täysin hyödytöntä touhua.

      Jos olisi 1000 ihmisen TYP energialaitos polkupyörägeneraattoreinensa niin 1000 TYP-harjoittelijaa tuottaisi 5 päivän puuhasteluviikon aikana enegiaa seuraavasti:
      0,35 KWh x1000 x 5 = 1750 kWh edestä. Jos siis sähköenergian hinta olisi
      30 snt/Kwh niin silloin 1750 Kwh x 0,30 eur= 525 euroa. Tuo verran 1000 TYP työharjoittelijaa kykenee tuottamaan rahaa viikossa pyörägeneratttorilla.

      Vuodessa on keskimäärin työpäiviä 228. Silloin energiaa syntyisi 0,35 kWh x 1000 x 228 = 79800 kWh joka rahaksi muutettuna olisi ( 30 snt/KWh) 79800 x 0,30 euroa = 23940 euroa.

      Jos polkupyörägeneraattori TYP keskuksen investointihinta pyörägenerattoreinensa 50 miljoonaa euroa niin kestäisi lähes 2100 vuotta että investointi olisi tuottanut itsensä takaisin. Toisaalta TYP sähkövoimalaa pitäisi myös huoltaa ja korjata koko ajan ja kalustoa uusia niin kustannuksia syntyisi vuodessa enemmän kuin tuottoja, TYP sähkövoimala tuottaisi käytännössä enemmän kustannuksia kuin tuottoja. Tappiollinen laitos.

      Toisaalta niinhän se pitääkin olla. Muutoinhan TYP harjoittelussa ei olisi järkeä. TYP harjoittelun filosofia on juuri siinä että homma on vailla mitään järkeä.

    • Anonyymi

      Aivan loistava ajatus. Kunto kohenee ja sorvit surisee! Palkkakysymystä täytyy vielä pohtia, saako vientituloista bonusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1772
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      699
      1177
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      998
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      819
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      771
    Aihe