Jos olisivat nyt hallitusvastuussa olisivat tehneet tasan samoja toimenpiteitä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009041761.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009041761.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kokoomus Kataisen porvarienemmistöinen hallitus ja tuolloinen porvarienemmsitöinen eduskunta ennätysvelkaannutti Suomen valtiontalouden ja tuolloine ei ollut mitään tietoa vakavasta koronaepidemiasta ja Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan joka on aiheuttanut energiakriin Euroopassa. https://www.is.fi/politiikka/art-2000009041761.html
Totta.
Tuskin. Persut ajattelee omaa kansaa ja demarit eivät. Demareiden mielestä oman kansan etu-ajattelu on vahingollista.
Hirveä vimma oli hallituksella tuhota elinkeino eli turvetuotanto. Tämä on yksi esimerkki tuhovimmasta.
PS on porvaripuolue talouspolitiikaltaan kuten kokoomuskin eli ajattelee vain yrittäjiä ja pääomatulojensaajia.
Validi linkki toisen lauseesi väitteeseen, muutoin porvarivaletta.
Validi linkki väitteeseesi, muutoin persuporvarivaletta.
Validit linkit esittämiisi väitteisiin, muutoin persuporvarivaletta öyhäämisesi.
Turvetuotanto jatkuu edelleen eli valehtelet persuporvari.
http://turveinfo.fi/turve/turvetuotanto/turpeen-tuotanto/
Kokkelit ja Persut olisivat ajaneet kansan kyykkyyn ja puutteeseen ihan hymylevin huulin ja antaneet rikkaille vähän lisää, näinhän se heillä on aina mennyt.
Totta.
Kokoomus ja PS ovat molemmat porvaripuolueita joilla on sama talouspolitiikka.
Kokoomuksen luonnevikaiset koirat olisi hyvä ampua.
Näin on.
Ja taas näitä spekulatiivisia trollialoituksia. Tämä on nyt ihan trendi vasemman laidan kompastelijoilla. Meneepä minne tahansa somessa, niin hyvällä todennäköisyydellä löytää näitä "kyllä persut ja kokoomuskin olisi..." väittämiä, joihin ei ole olemassa minkään laisia faktoja, eikä perusteita.
Yksi typerä väittämä: "Persutkin ottaisi velkaa!" Tulee ihan ihottumaa myötähäpeästä xD Tietenkin PS ottaisi velkaa, koska tässä maassa ei enää pärjätä ilman velkarahaa. Pointti ei ole ollut koskaan se, että otetaanko velkaa, vaan se, miten niitä pakollisia velkaeuroja käytetään ja millä seurauksilla. Marinin hallitus on kahminut kaksin käsin velkaa ja silti saanut yhteiskunnan hyvinvoinnin persluiskaan. Miten tämä on mahdollista? No Marin kumppaineen on kaikessa "viisaudessaan" sijoittanut velkarahaa sellaisiin kohteisiin, josta suomalainen hyötyy heikosti tai ei ollenkaan. Perussuomalaisten talouspolitiikassa velkaeuroja sijoitettaisiin suomalaisten hyvinvointiin ja siten, että velanottotarve vähenee asteittain. TÄSSÄ ON SE HOMMAN YDIN JA SE SUURI ERO, MIKÄ EROTTAA SUOMALAISEN JA EPÄSUOMALAISEN PUOLUEEN TOISISTAAN! Mutta onhan se selvää, että valheista elävät vasemmmistoänkyvät joutuvat sivuuttamaan tämän ja peittelemään sitä vihapuheillaan ja puppupopulismillaan.
Tyypillistä persuporvaripropagandaa ilman mitään todellisuuspohjaa persuporvarien poliittisiin öyhötyksiin joita persuporvarit julkaisevat mediassa ja somessa.