Saksa aikoo perua ydinvoimasta luopumisen

Elämä opettaa. Taas yksi naula vihreiden arkkuun.
966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kaikki vihreä höpötys laitetaan roskakoriin jos kohta joissakin maissa tuulimyllyjä rakennetaan paljon. Saksassa vauhti on jo hidastunut.

Äänestä

https://de.wikipedia.org/wiki/Kernenergie_in_Deutschland

Kolmekymmentäkolme (33) reaktoria kylmänä, kolme (3) toiminnassa.
"Luopumista" olisi kun edes parikymmentä reaktoria ottaisivat käyttöön.

Ranskassa suunnitellaan nostaa määrä 46:sta 60:een.
Väkilukuun suhteuttaen Saksassa pitäisi olla seitsemänkymmentäkaksi,

Äänestä

Suomi ei luovu kivihiilestä.

Äänestä
  • Ajan kanssa ssa kyllä

    Äänestä

Vihreisiin soluttautuneena hyvin merkittävissä asemissa on monissa maissa kremlistä käskynsä saavia, "vihreitä naisia" joilla on venäjän strategiassa yhtä tärkeä osuus kuin hyökättävälle maaperälle etukäteen solutettavilla "vihreillä miehillä".

Niiden tehtävä on jo hyökkäystä edeltävinä vuosikymmeninä valmistella kohdemaataan ja pohjustaa sen teollisuuden ja energiahuollon kampittamista.

Tällainen projekti oli jo kylmän sodan aikana. Niinkutsuttu liikuteltavien ydinkärkien seurantaprojekti. Luonnonsuojelujärjestön jäseniksi itseään luulevat ympäristöaktivistit organisoitiin seuraamaan tiiviisti euroopassa liikuteltavia ydinohjuksia. Muka niiden ympäristövaikutusten ehkäisemiseksi. Todellisuudessa koko projektin tarkoitus oli tuottaa ajantasaista dataa kremlin käyttöön, jotta mahdollisen hyökkäyskäskyn tullessa olisi liikuteltavien ydinkärkien ennakoiva tuhoaminen mahdollisimman helppoa.

Neuvostoliitto oli rahoittamassa ja johtamassa useita "yleishyödyllisiä" järjestöjä silloisten mittavien resurssiensa voimalla. Luonnonsuojelua, ihmisoikeuksia, tiedettä... Kaikissa perimmäisenä motiivina vakoilun ja sabotaasin valmistelu. Globaalin sodan ensimmäisen ja salaisen rintaman äänetön marssi.

Juuri tästä samasta syystä nykyisen venäjän johto tuntee pohjatonta epäluuloa ja vihaa kaikkia kansainvälisiä järjestöjä kohtaan. Koska epäilee niiden harjoittavan samoja keinoja joita kylmän sodan aikana itse harjoitti ja tietyssä mittakaavassa edelleenkin harjoittaa.

Äänestä

>> Suomi ei luovu kivihiilestä.

Eikä myöskään turpeesta polttoaineeena.

Marinin huonosti ja taitamattomasti Suomea johtava, Viher-Vasemmistolainen hallitus ehti maksaa 1,5 vuoden aikana jo 29 miljoonaa euroa romutuspalkkioita turpeen nostajille.

Ne jotka olivat hiukan verkakisempia romuttamaan laitteitaan, niiden kaluston voimalla tässä nyt mennään, ja turve palaa ensi talvena monella suunnalla Suomessa.

Vihreiden Maria Ohisalo on polkenut jalkaa hallituksessa, että nuo KAIKKI turbekoneet on romutettava heti. Suomi ei saa missään oloissa hetkeksikään keskeyttää siirtymistä kohti ihanaa ja auvoista, tuulivoimaloiden aikakautta.

Äänestä
  • Ohisalon vaatimusten sabotaasinomaisuus paljastaa niiden todellisen käskijän. Samalla tavalla kuin vaikkapa Paavo Lipposen linjaus jonka mukaan energiaomavaraisuuden kehittäminen olisi energiafasismia.

    Toinen asia olisi rakentaa suomeen puhdasta omavaraista energiaa, ja sitämukaa luopua vanhoista menetelmistä tarpeettomina.

    Suomen energiavarmuuden kampittamisen sijoittuminen juuri venäjän länteen kohdistaman sotakampanjan edelle on liian strategista ollakseen sattumaa.

    Äänestä

Gretan Ruotsi ehti perua ensin.

Äänestä

EI NE SAKSALAISETKAAN VIISAITA OLE, EI HELEKUTIS SENTÄÄN

JA VIELÄKUN VENÄJÄN KANSA PELEHTI JA JULKEESTI VIELÄ.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Elämä opettaa. Taas yksi naula vihreiden arkkuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu