Olen 32-vuotias nainen. Mulla on pitkät hyväkuntoiset hiukset, eikä niitä kai lähde mahdottoman paljon. Mutta toiselta ohimolta (!?) on lähtenyt hiusraja karkaamaan.
Olen miettinyt, joutuisiko tuo puoli kovemmalle rasitukselle - ei. Rauta ja ferritiini ok. Onko kohtalontovereita, apua, neuvoja, kokemuksia?
Auttaako hiuslisäravinteet? Joku muu aine, shampoo? Sinkkilisä on jo käytössä ja kynnet voi mainiosti.
Tämä on varmaan perinnöllistä, mutta silti erittäin ketuttavaa. Kiitos paljon etukäteen vinkeistä!
Ohimolla hiusraja pakenee! Aa-puu-va!
3
319
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö ole kohtalontovereita?
- Anonyymi
Onko muita oireita. Hirsutismi on ylimääräisten karvojen kasvua esim. kasvoihin, mutta siihen liittyy myös hiusten lähtöä. Eli tulee naiseen miehisiä piirteitä.
Toinen on liiallinen stressi. Se ei ihan täsmää, kun siinä lähtee hiuksia koko päästä.
Samoin käy jos on vitamiinin puutetta tai käsittelee hiuksia väärin, koko hiusten alue sairastuu.
Pälvikalju voisi sopia jos hiuksia lähtee vain yhdestä kohdasta.
Perinnöllisyyteen oletkin jo perehtynyt. Erkoinen sys sekin jos hiustenlähtöä vain toiselta ohimolta. - Anonyymi
Ysttäväni mies kaljuntui koko päälaki tuon ikäisenä.Osti aina tupeen joka istui hyvin ja sitä saatoi käytää saunassa kuin uimassa Turkin lomalta. Aikanaan tupeen hiukset irtosI. 2021 KESÄ MENI 1KK.Turkin lomalle.Maksoi siellä 1200e. siloin niskasta hiukset koko päälakeen ja se onnistui.Kaljuus pois Mieht ja naiset eivät puhu ei kerro käyvät myös Talina Hius tuhenukset pidenykset kunin Kylpylät Virossa joissa halvalla kaikki mahdolinen kauneuteen lityvät hoidot.Rypyihni pistokset ymm.Ihailemme monesti Aasian maiden naisten tai miesten paksuja hiuksia kuin kauneutta tai hoikuuta.Käytävät halpoja hoitoja kotimaansa lomilaan.Oli kyse nenän muotoilu,kasvot tai hiukset tai vaaralinen rasvaimu.Kaiki ei suinkaan ole luomua mitä silmä näkee.ON VAIN TABU JOSTA EI PUHUTA.Iseltäni tressin takia hiukset lähtee .Tresin ja surun. Kun sitä on vuosia ,syö myös vain nälkäänsä jotain.Eli hivenaine ja ravinon putostilat.Vaikka asian tietää ei osaa korjata sitä surussaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354105- 703209
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227