Miksiköhän palkansaajajärjestöt eivät koskaan reagoi EK:n vedätyksiin vastavuoroisesti toteamalla esim että inflaation vuoksi tavoitteena on 15 % palkankorotukset? EK ajaa oman liturgiansa läpi medioissa ja sen jälkeen palkansaajajärjestöt pyrkivät neuvottelemaan ykspilkku-jotain korotuksista. On tyhmää palkansaajajärjestöliltä hyväksyä toisen neuvotteluosapuolen loputon röyhkeys. EK:lla on munaa vaatia jopa palkanalennuksia. Pieni EK ajaa omiensa etuja dekadeja röyhkeämmin, tavoitteellisemmin ja onnistuneemmin kuin suurin osa palkansaajajärjestöistä. Eläkeläiset, maahanmuuttajat, hipit ja pummit saavat Kela goldillensa järkyttäviä korotuksia loisimisen tukemiseksi. Palkansaajat jäävät aina Mopen osille.
https://www.talouselama.fi/uutiset/kauaskantoinen-palkkavaanto-alkaa-tuskallisessa-paikassa-ei-kannata-lahtea-juoksemaan-inflaatiota-kiinni/9fdaffb3-6497-488b-a53b-918de4ad65f2
EK:n näkemyksen mukaan palkkoja ei pidä nyt (taaskaan) korottaa
5
113
Vastaukset
- Anonyymi
EK;n jäsenten palkkoja voisi alentaa 90 % niin ettei inflaatio karkaa ja suurin osa jäsenistä voisi hommata lopun elämää työttömäksi.
- Anonyymi
Kannattaa muuttaa työn perässä maasta pois jos vain on mahdollista, täällä on pelkkää alamäkeä jatkossakin ja vauhti vain kiihtyy. Suomessa ei ole tulevaisuutta.
- Anonyymi
Samaa rahan jakamista ja yli varojen elämistä harrastetaan kaikissa EU-maissa. Saa nähdä mihin tämä kaikki johtaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa rahan jakamista ja yli varojen elämistä harrastetaan kaikissa EU-maissa. Saa nähdä mihin tämä kaikki johtaa.
Maahanmuuttajat kehitysmaista ovat luomassa ja pönkittämässä harmaata taloutta kaikissa maissa joihin asettautuvat loisimaan. Harvassa EU-maassa saa kuitin esim ruoasta. Kreikassa ei ole saanut koskaan muuta kuin käsin kirjoitetut terveiset.
- Anonyymi
EK on syvältä persiistä samoine höpötyksineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1963611Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572257Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432092
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4781223- 541213
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211073- 621043