100 kcal päivässä

Anonyymi

Oon nyt neljä päivää syöny 500-45kcal päivässä. Ekana päivänä meni melkee 500kcal, sit se määrä alko laskee ja eilen onnistuin syömään sen 45kcal. Nyt mun päivittäinen tavoite on maksimissaan 100kcal päivässä.

Liikun jonkin verran, päivittäin vähintään sen 10 000 askelta ja päälle harrastukset.

Aattelin alkuun et syön vaan yhen päivän vähä niukemmin, mut nyt mulle on tullu tietynlainen kalori kammo, iltasin oksennuttaa, aika usein huippaa ja tuntuu et ruoka hallitsee mun elämää.
Oon täs neljäs päivässä laihtunu 6.2kg, josta nyt varmaa vähintään 90% on nesteitä. Ei mul viel mitään pahoja ongelmia oo mut vähä huolestuttaa mihin tää on menossa.

Eilen aamul olin jo sillee et haluun lopettaa ku tää ei enää tunnu kauheen hyvältä, mut sit tajusin etten pystykkää lopettaa enää. Pelkään liikaa lihoamista ja kilokaloreita.

Ihan mitä tahansa ikinä teen, katon kaikki kalorit kaikista ruoista, punnitsen kaiken ja valehtelen jatkuvasti ihmisille et oon syöny, lähinnä vanhemmille, ei muita kiinnosta.

Tiiän kyl et pian tän painon laskeminen hidastuu huimasti ku ei oo enää niitä nesteitä ja keho pyrkii saamaan kaikki mahdolliset kilot takasin ja ylikin, ja se pelottaa mua kaikista eniten, koska silloin mulla ei oo enää juurikaan vaikutusvaltaa siihen heikon itsekurin vuoksi.

En tiiä mikä tän viestin idea oli, ehkä purkautua tai keskustelua aiheesta tai jotai vastaavaa :D

8

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on liian pieni määrä.Sopivampi määrä on 1200- 1500 kaloria päivässä.
      Sekin pitää sitten tarkkaan ajatella mitä syö ja mihin aikaan.Itselläni toimii iltapainotteinen syönti.Aamulla ja päivällä syön hyvin kevyesti.

    • Anonyymi

      Minuakin pelottaa aineenvaihdunnan hidastuminen ja kehon rappeutuminen ravinnon puutteesta.
      Siksi yritän syödä vähintäin kehon perustarpeen mukaan, vaihdella kcal-saantia ja lisätä liikuntaa kehon muotoiluun.

      Leikit nyt elämälläsi ja olemassaolollasi.
      Tarvitset asiaintuntijoiden apua.
      Täältä saat sitä harvoin.

    • Anonyymi

      Syömällä se läski lähtee eikä olemalla syömättä,siinä katoaa vain lihakset ja tulee kaikenlaisia muitakin ongelmia kun keho ei saa tarpeeksi ravintoa..

    • Anonyymi

      Ei saa missään nimessä syödä 100-300 kaloria päivässä.Alaraja on vähintään 1500 kal.
      Sillä laihtuu kuka vain 2-10 kiloa kuukaudessa riippuen lähtöpainosta.

    • Anonyymi

      Laihduin 8kg alle kuukaudessa kun söin alle 500 kaloria päivässä (14v tyttö)

      • Anonyymi

        Voi hyvä lapsi, älä lähde tuolle polulle. Oma lapseni on sairastanut anorexiaa ja se on todella vakava tauti. Olet kasvavassa iässä ja kehosi tarvitsee kunnollista ja monipuolista ravintoa. Syömishäiriöihin saa maassamme melko huonosti apua kun tauti pahenee. Parantuminen vie pitkän ajan ja se koettelee niin fyysisesti kuin henkisesti potilasta ja koko perhettä.


    • Anonyymi

      Ei saa laihduttaa liian pienillä kaloreilla koska silloin laihtuu myös lihakset.
      Ravinnossa PITÄÄ olla paljon proteenia ja rautaa,
      kalorit miehillä 2200 ja naisilla 1800 päivässä.
      Niillä määrillä laihtuu kuukaudessa 1-3 kiloa kuukaudessa riippuen liikunnan määrästä.

      • Anonyymi

        elimistö rupee ns. säästöliekille ja sitten lihoo .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe