100 kcal päivässä

Anonyymi

Oon nyt neljä päivää syöny 500-45kcal päivässä. Ekana päivänä meni melkee 500kcal, sit se määrä alko laskee ja eilen onnistuin syömään sen 45kcal. Nyt mun päivittäinen tavoite on maksimissaan 100kcal päivässä.

Liikun jonkin verran, päivittäin vähintään sen 10 000 askelta ja päälle harrastukset.

Aattelin alkuun et syön vaan yhen päivän vähä niukemmin, mut nyt mulle on tullu tietynlainen kalori kammo, iltasin oksennuttaa, aika usein huippaa ja tuntuu et ruoka hallitsee mun elämää.
Oon täs neljäs päivässä laihtunu 6.2kg, josta nyt varmaa vähintään 90% on nesteitä. Ei mul viel mitään pahoja ongelmia oo mut vähä huolestuttaa mihin tää on menossa.

Eilen aamul olin jo sillee et haluun lopettaa ku tää ei enää tunnu kauheen hyvältä, mut sit tajusin etten pystykkää lopettaa enää. Pelkään liikaa lihoamista ja kilokaloreita.

Ihan mitä tahansa ikinä teen, katon kaikki kalorit kaikista ruoista, punnitsen kaiken ja valehtelen jatkuvasti ihmisille et oon syöny, lähinnä vanhemmille, ei muita kiinnosta.

Tiiän kyl et pian tän painon laskeminen hidastuu huimasti ku ei oo enää niitä nesteitä ja keho pyrkii saamaan kaikki mahdolliset kilot takasin ja ylikin, ja se pelottaa mua kaikista eniten, koska silloin mulla ei oo enää juurikaan vaikutusvaltaa siihen heikon itsekurin vuoksi.

En tiiä mikä tän viestin idea oli, ehkä purkautua tai keskustelua aiheesta tai jotai vastaavaa :D

8

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on liian pieni määrä.Sopivampi määrä on 1200- 1500 kaloria päivässä.
      Sekin pitää sitten tarkkaan ajatella mitä syö ja mihin aikaan.Itselläni toimii iltapainotteinen syönti.Aamulla ja päivällä syön hyvin kevyesti.

    • Anonyymi

      Minuakin pelottaa aineenvaihdunnan hidastuminen ja kehon rappeutuminen ravinnon puutteesta.
      Siksi yritän syödä vähintäin kehon perustarpeen mukaan, vaihdella kcal-saantia ja lisätä liikuntaa kehon muotoiluun.

      Leikit nyt elämälläsi ja olemassaolollasi.
      Tarvitset asiaintuntijoiden apua.
      Täältä saat sitä harvoin.

    • Anonyymi

      Syömällä se läski lähtee eikä olemalla syömättä,siinä katoaa vain lihakset ja tulee kaikenlaisia muitakin ongelmia kun keho ei saa tarpeeksi ravintoa..

    • Anonyymi

      Ei saa missään nimessä syödä 100-300 kaloria päivässä.Alaraja on vähintään 1500 kal.
      Sillä laihtuu kuka vain 2-10 kiloa kuukaudessa riippuen lähtöpainosta.

    • Anonyymi

      Laihduin 8kg alle kuukaudessa kun söin alle 500 kaloria päivässä (14v tyttö)

      • Anonyymi

        Voi hyvä lapsi, älä lähde tuolle polulle. Oma lapseni on sairastanut anorexiaa ja se on todella vakava tauti. Olet kasvavassa iässä ja kehosi tarvitsee kunnollista ja monipuolista ravintoa. Syömishäiriöihin saa maassamme melko huonosti apua kun tauti pahenee. Parantuminen vie pitkän ajan ja se koettelee niin fyysisesti kuin henkisesti potilasta ja koko perhettä.


    • Anonyymi

      Ei saa laihduttaa liian pienillä kaloreilla koska silloin laihtuu myös lihakset.
      Ravinnossa PITÄÄ olla paljon proteenia ja rautaa,
      kalorit miehillä 2200 ja naisilla 1800 päivässä.
      Niillä määrillä laihtuu kuukaudessa 1-3 kiloa kuukaudessa riippuen liikunnan määrästä.

      • Anonyymi

        elimistö rupee ns. säästöliekille ja sitten lihoo .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8172
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      96
      7443
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5597
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5592
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      118
      4791
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      124
      2561
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2449
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1411
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1394
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      47
      1250
    Aihe