Ison ylätakahampaan poitosta vajaa 2vk. Edelleen joudun syömään särkylääkettä suht säännöllisesti. Hampaassa oli alkava pulpiitti ja halkeaman vuoksi se jouduttiin poistamaan. Ihmettelen kun kaikki sanoo, että pari päivää on särkyä, sitten pärjäät ilman särkylääkettä. Poisto oli sinänsä ihan nopea toimitus. Käynyt jo kerran uudestaan, mutta kaikki on ok ja kuoppa on siisti. Varsinkin yöllä herään kovaan repimiseen leukaluussa, onnekis burana kyllä auttaa. Kauanko tää kestää.
kauanko särky kestää poiston jälkeen
4
92
Vastaukset
- Anonyymi
Multa kun poistettiin hammas, niin 7 vrk meni, että pysty ilman buranaa oleen. Ensin meni 600 mg buranaa ehkä 2 päivää, ja sitten pienensin annosta 400 mg/vrk.
- Anonyymi
Jatkan vielä, että ohje oli, että jos 7vrk jälkeen kipuilee, niin yhteydenotto hammaslääkäriin, eli ei ole normaalia, ainakaan minun mielestä.
- Anonyymi
Joskushan noissa saattaa tapahtua myös hermovaurio, jos sattuu hermotus tuolle kohdalle. Nämä kait enimmäkseen viisureiden poistoissa. Nekin tietääkseni paranevat itsekseen aikanaan, jos vain malttaa odotella. Jos ei parane, sitten vain takaisin ko. lääkärin puheille!
- Anonyymi
Tasan 14 vrk on normaali kipu hampaan poiston jälkeen, mikä myös oma kokemus ja kipulääkkeen tarve. Moni pääsee vähemmällä ja ne vähättelee muiden kokemuksia. Jaksamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058