Miksi traumatisoiduin tapaninpäivän tsunamista?

Anonyymi

En ollut vuoden 2004 tsunamikatastrofissa eikä kukaan tuntemani ollut siellä. Silti traumatisoiduin siitä lievästi.

Aloin pian katastrofin jälkeen kärsiä ahdistuksesta ja univaikeuksista, kaikki tuntui synkältä, toivottomalta. Ajattelin esim. uutisissa kerrottuja asioita ja selviytyneiden itkuisia kommentteja ns. luupilla. Yhä uudestaan päähäni tuli joku lause mitä joku oli sanonut uutislähetyksessä. Tätä tapahtui erityisesti illalla kun olin käymässä nukkumaan.

Vuonna 2008 aloin nähdä toistuvia painajaisia joissa olin tsunamikatastrofin keskellä. Unien hyökyaallot olivat jättimäisiä. Useimmissa tsunamipainajaisissa oli maailmanlopun tunnelma. Painajaiset jatkuivat aina vuoteen 2014.

Oireet täsmäävät lievään traumatisaatioon. Ajattelin ensin ettei tämä voi olla mahdollista, koska minulla ei ollut mitään henkilökohtaista kytköstä katastrofiin. Hiljattain kuitenkin luin muissa yhteyksissä artikkelin traumoista, ja siinä sanottiin että joskus pelkästään järkyttävästä tapahtumasta kuuleminen voi olla tarpeeksi aiheuttamaan lievän trauman.

Minulle luultavasti kävi niin.

Muistan sen hetken, kun suurin järkytys tapahtui. Pari päivää tuhoisimman tsunamiaallon jälkeen eli joskus ehkä 28.-29.12 2004 olin yksin kotona, ja tv oli auki. Siellä alkoi jälleen uutislähetys katastrofista. Uutistenlukija kertoi teksti-tv:n sivun, jolla on päivittyvä lista tsunamissa kadonneista suomalaisista. Hetken mielijohteesta avasin kyseisen sivun. Ajattelin että ehkä siellä on pari-kolmekymmentä nimeä.

En voinut uskoa näkemääni. Sivulla oli aakkosjärjestyksessä useita kymmeniä, ehkä satoja nimiä. Listasta pystyi näkemään, että mukana oli kokonaisia perheitä, useita. Ensin vanhempien nimet ja iät, sen jälkeen esim. kolmen lapsen nimet ja iät. Nimiä ilmestyi koko ajan lisää, perheitä, lapsia, vauvoja.

Menin hajamieliseen tilaan. Kaverini soitti uudenvuoden suunnitelmista, ja vastasin, mutten saanut puhutuksi mitään järkevää. En pystynyt ajattelemaan.

En ikinä kehtaisi puhua tästä omilla kasvoillani kenellekään, koska minusta olisi häpeällistä valittaa omasta tsunami-järkytyksestäni, kun Suomessakin on valtavasti ihmisiä, jotka oikeasti olivat siellä. Monet heistä menettivät perheensä, ystäviään, läheisiään.

Näin anonyymisti halusin tämän kertoa.

1

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olihan se kieltämättä järkyttävää katsottavaa uutisista. Yhtäkkiä oli taivas ja meri harmaa ja hyökyaalto vei kaiken mukanaan,siinä nopeimmat selviytyivät.Luonnonilmiöiden edessä ihminen on hyvin pieni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe