Mies saapuu ensimmäistä kertaa luoksesi kotiisi, toteatko miehelle, että jääkaapissa on launtaimakkaraa, ranskanleipää, Atrian valmispizzaa, että ota sieltä, lämmitä mikrossa ja tee sämpyläleipä lauantaimakkarasta.
Vai kokkaatko isoäidin perunamuusia, itse tehtyjä lihapullia, uunilohta, karjalanpaistia, lasagnea, pannukakkua, lohikeittoa, hirvikeittoa ja jälkiruoaksi kermafudgeja ja itsetehtyjä suklaakonvehteja mansikka, vadelma, kirsikka, rommi, vaniljamousse täytteellä ja toteat miehelle, rakas, pöytä on katettu kaikki on syötävä ja syön kanssasi....
Mies saapuu nainen luoksesi ensimmäistä kertaa, toteatko miehelle heti.....
17
101
Vastaukset
- Anonyymi
Tehdään mielummin noi kaikki yhdessä?
- Anonyymi
Miehelle pitää antaa heti viinaa kun astuu ovesta sisälle.
- Anonyymi
Ei, kun tarjoat sille kuninkaallisille miehelle lauantaimakkaraa, ranskanleipää, ja vieläpä lämmität sen roiskeläpän mikrossa. Sitten voit saada mitä haluat...
- Anonyymi
Ok mutta viinaa ei mun luona ole enkä sitä osta.
- Anonyymi
Kyllähän sitä jotain mielitiettyä hieman passaisin kun itsekin hyvä mielen saa siinä kumppani tuntee itsensä halutuksi ja talon isännäksi… täytyy vaan äijä muistaa emäntää takaisin päin samoin aattein tai jää hyvät teot turhan yksipuliseksi ja loppuvat vallan 😙😄
- Anonyymi
No en todellakaan kumpaakaa noista. Ei löydy kaapeistani noita ja mä en todellakaan ala tollasia kokkailemaan erikseen. Ei miehet edes kokkauksia oikeasti arvosta, eli yksi lysti.
- Anonyymi
Älä ny noin sano.. olisin onnellinen naisesta, joka osaa myös kokata kunnolla. Sehän on arvostettu asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä ny noin sano.. olisin onnellinen naisesta, joka osaa myös kokata kunnolla. Sehän on arvostettu asia.
Sinä ehkä, mutta miehet yleisesti eivät.
- Anonyymi
Kyllä, just noin. Mä olen nainen, joka kyllä osaa kokata ja joskus aikanaan jopa vaivautui kokkaamaan miehelle hienomminkin. Vaan ei kannata miehen takia, joten nykyään vain juhlapäivinä.
Mä en ole vielä tavannut sellaista miestä, joka muka kokkaavaa naista arvostaisi. Taitaa olla vain romantisoitu myytti. Kolme parisuhdetta takana, joissa jokaisessa ruoka ja ruoanlaitto oli ihan yhtä tyhjän kanssa.
Ensimmäinen oli oman elämänsä ruokakriitikko, joka löysi kaikesta moitittavaa, vaikka muut kehuivat, eikä hän itse osannut kuin hyvä jos kananmunan paistaa. Toinen taas vain vittuuntui, jos yritin kokatata tai leipoa jotain mistä hän pitäisi. Hänelle oli ihan yksi lysti mitä hän söi ja häntä ärsytti, jos häneltä kysyttiin mitä hän tahtoisi. Kolmannen mielestä kuka vaan osasi kokata, eikä niin yksinkertaisesta taidosta tarvitse edes kiittää. Sen jälkeen tapailin vielä hyvin lyhyesti neljättä, jonka mielestä yksikään nainen tässä maailmassa ei osaa laittaa ruokaa. Summa summarum, en tule enää ikinä panostamaan ruoanlaitoon miehen takia. Kokaan itselleni, sitä mistä itse pidän. Mies syököön samaa tai laittakoon itselleen jotain parempaa.
P.S. Jokainen eksäni on ollut tavallistakin tavallisempi tavis, joten jännämiehistä ynnä muista on ihan turha huudella.
Lauantaimakkarasta ja roiskeläppälätystä päätellen olet menossa jollekin toiselle aikamiespojalle kylään.
- Anonyymi
Syön elääkseni, en elä syödäkseni - odotan samaa mieheltä. Tyrmään molemmat vaihtoehdot.
- Sheena - Anonyymi
Ihan kyllä laitan ruokaa ja syön päivittäin, välillä teen useammaksi päiväksi, eli samaa ruokaa syön...että miehellä tai ilman on ruokaa mitä syödä.. jälkiruuat on harvinaisia!
- Anonyymi
Jos/kun mies tulee luokseni ensimmäistä kertaa, niin huolehdin aina siitä, että kotini on siisti ja puhdas ja kaapeissa ruokaa ja juomaa. Valmistan ruoan itse toki, mutta viimeksi kun luonani oli mies käymässä ensimmäistä kertaa, niin huomasin, että minua ärsytti se, ettei mies tarjonnut apuaan ruoan laitossa tai kattauksessa. Hän vain istui ja odotti aina kun minä puuhastelin (viipyi siis biikonlopun). Tottakai minä olen "emäntä" ja huolehdin kaikesta, mutta olen tottunut siihen, että mies osallistuu. "Voinko olla avuksi?" on pieni kysymys, mutta sillä on valtavan iso merkitys siihen, missä valossa toisen näkee.
- Anonyymi
Kyllä. Antaa todella huonon kuvan miehestä, jos hän on vain kuin jossain ravintolassa tai hotellissa passattavana. Kyllä mä vieraani tietenkin passaan, jos pakko on, mutta tuskin kutsun enää uudelleen.
- Anonyymi
Se on vähän kiinni siitä, mitä toinen suostuu syömään.
Karjalanpaisti on muuten hyvä, ellei toinen ole vegaani.
Joskus olen soittanut, kun toinen on tulossa ja pyytänyt noutamaan pizzat matkan varrelta.
Tai käymään kaupassa, kun on itsellä kiireitä ollut koko viikon.
Muutama tuppautunut auttamaan, enkä ole ajanut pois.
Ja yksi ei tuonut pizzaa, laatikollisen kaljaa kylläkin. Lähetin ulko-ovelta takaisin kotiin kasvamaan. - Anonyymi
Jemmo Niibnistä saapuu tuopaikalleen, sihteeri kohteliiaas tilmoittaa: voisitko poistuia poakjalta!
Puörivän pallon sää on aika hauska, katsson aina Houston TX,
Espanjaan jos matkustaa niin aina toppatakki päällä jo aluksi. Olen yleensä tehnyt itse ruokaa, jota tarjoan luonani vierailevalle. Siinä näkee samalla maistuuko mun kokkaukset. Yleensä on maistuneet liiankin hyvin, ei pääse ukosta enää eroon. 🤨
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6312713Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H232140Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4202113- 791799
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran201739Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe671560- 1281322
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221207Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka231130- 581048