Automerkki hukassa

Mikä on merkiltään taksiauto, joka kääntyy videolla kohdassa 1:40?
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/11/24/romanian-taistelut-laajenivat-sisallissodaksi
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Dacia 1310

Äänestä

Katsoin tuon kohdan ja mietin sen jälkeen mitä autoja siellä olisi voinut siihen aikaan olla. Romaniassa oli jo silloin Dacian tehdas joten veikkaan, että auto olisi merkiltään se ja muistuttaa Dacia 1310 mallia. Joten veikkaan sitä. En katso enää uudestaan, kun video ei mitään kivaa katsottavaa ole. Romanian poliisi käytti kommunismin aikana myös Dacia 1300 malleja joten tämänkin vuoksi varmaan "virka-autot" kuten taksit ovat voineet olla samaa mallia. Eli jotain vastaavaa veikkaan kuten nämä poliisien 1300 sekä uudemmat 1310 mallit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä on merkiltään taksiauto, joka kääntyy videolla kohdassa 1:40?
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/11/24/romanian-taistelut-laajenivat-sisallissodaksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu