Raahataan arkussa pitkin englantia. Mitä järkeä siinä on. Miksei sitä nyt saada haudata lähimmälle hautuumaale.
Vanhaa kurppaa
19
363
Vastaukset
Se on kuninkaallisten tapa.
- Anonyymi
Nyt pikkusen kunnioitusta. Älä kirjoita mitään jos sulla ei ole mitään pakkoa sitä sanoa.
- Anonyymi
Elisabeth halusi hautauksen jätteenpolttolaitokselle 🤔
- Anonyymi
Olen pahoillani, että Ullasta kirjoitettiin näin rumasti.
>simiti< - Anonyymi
Varmaan hieno hetki olla paikalla:
https://www.iltalehti.fi/kuninkaalliset/a/10e43120-f12a-4c62-b6e8-98e30abacada
-harmiseikirj- - Anonyymi
Kiusaavat vielä vanhaa mummoa raahaamalla sitä edes takas. Ei mitään kunnioitusta ruumista kohtaan.
- Anonyymi
Vihervasemmisto ei kunnioita kuningaskunta instituutiota, mutta silti vääntävät krokotiilin kyyneleitä ellun poismenosta.
Olen aina halveksinut henkilöitä jotka ihmisen elossa olon aikana ovat epäkunnioittavia häntä kohtaan, mutta henkilön kuollessa ollaan niin surevinaan ja voivotellaan. Mun suvussa on (ainakin parin viimemmäksi kuolleen omaisen kohdalla) vainajaa käytetty vielä ruumisautokyydillä viimeistä kertaa omalla kotipihallaan (tai toisen kohdalla lapsuudenkodin pihassa), ennen viemistä hautuumaan ruumishuoneelle..
Ehkä sitä ny Elisabettiäkin käytetään niinku kuningaskuntaansa katsomassa viimeistä kertaa🤔- Anonyymi
hautajaissaattue 🤣 hiljaista ajoa kirkolle
Aivan pöyristyttävää. Kamaloiduin, kun kuulin, että tällaista tehdään. Ruumiin häväisyä. Vainajan paikka on kalmismaalla. R.I.P.
- Anonyymi
Kyllä Suomessakin vainajaa ajelutetaan hänelle tärkeimmillä paikoilla, mm. vielä kerran kotipihassaan. Se on vanha kaunis tapa. Vainaja jättää näin osaltaan jäähyväiset maalliselle kodilleen.
- Anonyymi
Eikös ruumis jo haise ?
- Anonyymi
PALSTANVALTAAJA kirjoitti:
Erikoisarkku. Säilöö pidempään.
ilmatiivis
Anonyymi kirjoitti:
ilmatiivis
"Philipin arkku on valmistettu englantilaisesta tammesta. Arkku on myös vuorattu lyijyllä, kuten kuninkaallisten arkut yleensä ovat. Lyijy eristää kosteutta ja säilyttää ruumiin pidempään"
Lähde: iltalehti
- Anonyymi
Koita jo toipua siitä, että oot tullut vanhemmn naisen jättämäksi. Kaikki näkee sun katkeruuden ja trauman. Vanhemmat naiset on sulle pakkomielle ja fanttasia. Jaksuhalit.
- Anonyymi
Vanha jenkkiohje: Seuraa rahaa. Joku saa suuret rahat "vanhan kurpan" ympärillä pyöritettävästä roskasta.
Oikeasti vanhat -ja miksei nuoretkin - pitäisi viimeiselle matkalleen saattaa melkein kaikessa hiljaisuudessa eikä sirkuselvistelyssä. Minun ruumiini tullaan aikanaan polttamaan kaikessa hiljaisuudessa halvimmalla tavalla eikä mitään peijaisia pidetä eikä tapahtumasta turhaan ilmoitella.- Anonyymi
Sama. 👍
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.348434- 434693
- 364614
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1893599- 132913
- 312706
- 382650
- 442383
- 1662069
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise642008