Raahataan arkussa pitkin englantia. Mitä järkeä siinä on. Miksei sitä nyt saada haudata lähimmälle hautuumaale.
Vanhaa kurppaa
19
396
Vastaukset
Se on kuninkaallisten tapa.
- Anonyymi
Nyt pikkusen kunnioitusta. Älä kirjoita mitään jos sulla ei ole mitään pakkoa sitä sanoa.
- Anonyymi
Elisabeth halusi hautauksen jätteenpolttolaitokselle 🤔
- Anonyymi
Olen pahoillani, että Ullasta kirjoitettiin näin rumasti.
>simiti< - Anonyymi
Varmaan hieno hetki olla paikalla:
https://www.iltalehti.fi/kuninkaalliset/a/10e43120-f12a-4c62-b6e8-98e30abacada
-harmiseikirj- - Anonyymi
Kiusaavat vielä vanhaa mummoa raahaamalla sitä edes takas. Ei mitään kunnioitusta ruumista kohtaan.
- Anonyymi
Vihervasemmisto ei kunnioita kuningaskunta instituutiota, mutta silti vääntävät krokotiilin kyyneleitä ellun poismenosta.
Olen aina halveksinut henkilöitä jotka ihmisen elossa olon aikana ovat epäkunnioittavia häntä kohtaan, mutta henkilön kuollessa ollaan niin surevinaan ja voivotellaan. Mun suvussa on (ainakin parin viimemmäksi kuolleen omaisen kohdalla) vainajaa käytetty vielä ruumisautokyydillä viimeistä kertaa omalla kotipihallaan (tai toisen kohdalla lapsuudenkodin pihassa), ennen viemistä hautuumaan ruumishuoneelle..
Ehkä sitä ny Elisabettiäkin käytetään niinku kuningaskuntaansa katsomassa viimeistä kertaa🤔- Anonyymi
hautajaissaattue 🤣 hiljaista ajoa kirkolle
Aivan pöyristyttävää. Kamaloiduin, kun kuulin, että tällaista tehdään. Ruumiin häväisyä. Vainajan paikka on kalmismaalla. R.I.P.
- Anonyymi
Kyllä Suomessakin vainajaa ajelutetaan hänelle tärkeimmillä paikoilla, mm. vielä kerran kotipihassaan. Se on vanha kaunis tapa. Vainaja jättää näin osaltaan jäähyväiset maalliselle kodilleen.
- Anonyymi
Eikös ruumis jo haise ?
- Anonyymi
PALSTANVALTAAJA kirjoitti:
Erikoisarkku. Säilöö pidempään.
ilmatiivis
Anonyymi kirjoitti:
ilmatiivis
"Philipin arkku on valmistettu englantilaisesta tammesta. Arkku on myös vuorattu lyijyllä, kuten kuninkaallisten arkut yleensä ovat. Lyijy eristää kosteutta ja säilyttää ruumiin pidempään"
Lähde: iltalehti
- Anonyymi
Koita jo toipua siitä, että oot tullut vanhemmn naisen jättämäksi. Kaikki näkee sun katkeruuden ja trauman. Vanhemmat naiset on sulle pakkomielle ja fanttasia. Jaksuhalit.
- Anonyymi
Vanha jenkkiohje: Seuraa rahaa. Joku saa suuret rahat "vanhan kurpan" ympärillä pyöritettävästä roskasta.
Oikeasti vanhat -ja miksei nuoretkin - pitäisi viimeiselle matkalleen saattaa melkein kaikessa hiljaisuudessa eikä sirkuselvistelyssä. Minun ruumiini tullaan aikanaan polttamaan kaikessa hiljaisuudessa halvimmalla tavalla eikä mitään peijaisia pidetä eikä tapahtumasta turhaan ilmoitella.- Anonyymi
Sama. 👍
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.743870Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j933251Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1162547Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.191730Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m751516Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1261481Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä751413- 1001400
- 551103
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä591091