Ensinnäkin on aivan selvää että hoitajien työoloja ja palkkausta on parannettava, ja rutkasti. Muuten tilanne ei ratkea.
Mutta mitä pakkolakiin tulee, jos se asetetaan on hyväksyttävä joko muiden alojen tukilakot ns. "satamat kiinni ja siitä ei sitten rutista" tai säädettävä lailla hoitajien työoloista eli annettava virkasuhde, ja nimenomaan positiivisesti hoitajien kannalta.
Tuen sataprosenttisesti hoitajia, sillä tunnen jopa kaksi ja olen kuullut mitä se työ on miten ala-arvoista kohtelu ja palkkaus on.
Liian kauan ovat hoitajat ja ammattiliitot ovat hiljaa ja kilttejä, se ei ole johtanyt mihinkään. Nyt alkoi keskisormen näyttäminen takaisinpäin ja se on aivan oikein.
Hoitajille virkatyösuhde ja lailla taadut työolot ja palkat tai tukilakko-oikeus
3
160
Vastaukset
- Anonyymi
Tukilakko on laiton lakko.
- Anonyymi
Laitonta on vain hoitajien törkeä kohtelu jota on jatkunut vuosia. Jos tukilakot joidenkin pykälien mukaan muka ovat "laittomia" niin sitten niitä pykäliä pitää muuttaa.
- Anonyymi
Ei ole. Esim nyt kun puututaan suoraan järjestäytymisoikeuteen sairaanhoitajia kotaan on nuo aiheellisia. Varsinkin kun hallituksen taholta puututaan lakko oikeuteen työntekijöitä kohtaa laatimalla laki. Tällöin on vaarassa se että tuota oikeutta pyritään laajentamaan lainsäätäjän toimesta ,milloin milläkin verukkeella .Asian suhteen ehdotettiin lain hylkäämistä Perussuomalaisten toimesta ja Vasemmisto toi lykkäys vaihtoehdon esille jolloin lain suhteen on käytettävissä syvempää harkintaa ja tarkasteltavissa toimien laillisuus astetta. Nyt tuo laki ajettiin nopealla aikataululla tarpeettomasti läpi .Asia oli jo hallussa käräjäoikeuden toimin . Tuollainen toiminta ei ole peruteltua eikä edes hallinnollisesti lainhengen mukaista. Tällöin on syytä maksaa sakot jos niitä tulee ja viedä asia päätökseen pakottamalla hallinto valta peruttamaan päätöksensä ja tuolloin laajenevat tukilakot ovat tarpeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1514760Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2134758Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32138- 661657
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241554- 1911271