Kyl täytyy todeta että sedan-korimalli on armottomasti antiikkinen ja pois muodista. Farmari ja tila-auto ovat päivän kova sana. Sedanilla ajava on juntti, vanhoillinen pappatyyppi, korkeintaan se menee jonakin diplomaattiautona tai poliitikkopäämiesten kuskauksessa. Yöks.
Sedan-korimalli on OUT
10
1172
Vastaukset
- Silmää
Sedanit yleensä ovat pajlon paremmannäköisiä,kun nämä nykyiset monitoimi-ihmeet.Olivat ennen ja ovat nyt.
minun mielestäni se wanha kunnon liikekupee olisi parhaan näköinen kauniina sunnuntaiaamuna...
- j-o-r-e
Yleensä sedani on paremman näkönen kuin muut korimallit. Mutta esim. toisen sukupolven Astra on sedanina todella ruma.
- Sedanista
Parhaimman näköinen korimalli. Siksi ajan sedanilla.
Tila-autot on hirveän näköisiä sekä huonoja ajaa korin korkeuden takia. Farmari on ihan ok, mutta ei pärjää sedanille ulkonäössä. Kaikki farmarit on muotoiltu putkiksi. Farmarihousuja eikä farmariautoa. Eikä tule!
Farkkuautoja valmistetaan vähän verrattuna sedaneihin tai mitä nyt on tullut muotiin 'möhköautoihin' !- expressman
farkkukori on kalliissakin autoissa kuten Mersu,BMW ja Audi vallannut tilan sedanilta, Volvosta puhumattakaan. ei ihme, sedani on epäkäytännöllinen, ahdas tavaratila aukko. farkkuun mahtuu mökki- ja harrastuskamppeet ja golfvarusteet mukisematta ja malli on nykyisin menevämpi kuin sedan.
- jooseppi
mitä kukakin valtaa. Itselläni on aina mahtunut kyytiin tavarat (ja ihmiset). Lisäksi ei tarvitse leikkiä minkään vedettävän välikannen kanssa kuten farkuissa ja tilamöhköissä. Sattuu olemaan välillä aika arvokastakin tavaraa kontissa ja sekös kiinnostaisi varkaita. Lisäksi iso takaluukku aiheuttaa ongelmia sen hankalan käytön takia, koska joudun päivässä useita kertoja käymään kontilla. Siis takakontilla ei kontillaan...:)
- juhannus kostaja
kuulua siihen "sillä peräsilmällä" porukkaan. Yhtä levottomia juttuja tulee...
Jokainen valitsee mieltymyksensä, tarpeensa ja lompakkonsa mukaan mitä haluaa. Itse en tarvitse mitään farkkua, jossa melutaso on korkeampi tai korkeaa "tila-autoa", miksi siis sellaisen hommaisin? Siksikö, kun sinä suuressa persoonassasi olet keksinyt tuollaisen humppajutun? - farkkua!
On monia malleja mistä saa vain sedanin. Jos kaikkia saisi farkkuna niin valinnanvara kasvaisi reilusti mutta kun ei. Ja sedania en osta enää.
- Alex
Moi !
Itselläni on farkku, mutta kyllähän sedan on paljon paremman näköinen kuin yksikään farmari.
Farmarit ovat työkoneita.
--
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047