LauantaiViza5 - Miten hyvin tunnet Aku Ankan?

Ja tuosta:
https://www.is.fi/viihde/art-2000009064179.html

Leikkisä lauantaivisailu IS-visoja rakastavan palstakaverini kakkiksen iloksi.

Ja sehän meni mukavasti, vaan onpa noita akkareita aikanaan tullut luettua kuin piru raamattua.

Sinulta löytyy aimo annos Aku Ankka -tietoa!
Vastasit oikein 11 kysymykseen

16

89

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • No hyvä tulos se on 8:kin.

        Ei ole fysiikka minun hommiani, 9 tipsahti, tosin ne kaikki tiesin, arvaukset meni vihkoon :)


    • Anonyymi

      Iltapaskan botti taas vauhdissa 🥱🥱

      • Kato kakkis itte 😁


    • Anonyymi

      11 oikein. Olen lukenut akuja 30 vuotta. Keräsin aku ankkoja 25 vuotta.

      • Loistava tulos! Olet sinä melkoisen pinkan niitä ehtinyt aikanaan kerätä...


    • scrg

      Ankkalinna 11/12

      Tuossa oli jo oikeaan osunut arvaus mukana. Aktiivisempana lukuaikanani Ankkalinnassa ei juuri ollut vakiintuneita parisuhteita eikä ainakaan isiä tai äitejä ja lapsihahmot vain olivat tulleet jostakin ja tarpeen mukaan myös katosivat.

      Harmikseni linkittämästä fysiikan kokeesta sain täydet. Ankkalinnassa on omia fysiikan lakeja. Puhelimen luuri soidessaan pomppii kannattimiltaan ja vielä vähän korkeammalle ja äkäisemmin jos soittaja on Roope. Myös Pellen keksinnöt usein perustuvat enemmän fysiikan lakien soveltamiseen kuin noudattamiseen.

      • Hyvä tulos ja huipputulos fysiikan himmelistä :)


      • randombypasser kirjoitti:

        Hyvä tulos ja huipputulos fysiikan himmelistä :)

        Don Rosaa edeltävä Ankkalinna oli täydellisesti hallinnassa. Karhukoplan huppareiden numerot olisi ollut semmoinen haastava kysymys. Siis esim. 176-167. Akun rekkari oli liian helppo. Oman auton numero voi unohtua, mutta ei Akun.

        Koulufysiikassa ei näillä kysymyksillä olisi vielä pärjännyt. Kaikissa tehtävissä piti aina myös laskea jotakin. Tällaisia laskuharjoituksia voisi suositella poliitikoillekin. Että jos on periaatteessa hienoja ja hyviä tavoitteita, niin mitä ne tarkoittavat lukuina, koska vain niitä voi mitata.


      • scrg kirjoitti:

        Don Rosaa edeltävä Ankkalinna oli täydellisesti hallinnassa. Karhukoplan huppareiden numerot olisi ollut semmoinen haastava kysymys. Siis esim. 176-167. Akun rekkari oli liian helppo. Oman auton numero voi unohtua, mutta ei Akun.

        Koulufysiikassa ei näillä kysymyksillä olisi vielä pärjännyt. Kaikissa tehtävissä piti aina myös laskea jotakin. Tällaisia laskuharjoituksia voisi suositella poliitikoillekin. Että jos on periaatteessa hienoja ja hyviä tavoitteita, niin mitä ne tarkoittavat lukuina, koska vain niitä voi mitata.

        Mmmm, samaa mieltä tuosta poliitikko-osuudesta, ei todellakaan haittaisi :)


    • Ehkä olen joskus muutaman Akkarin lukenut (lue: ahminut). Oikeasti, ne kuului mun lapsuuden suosikkeihin. Oli viikon paras päivä, kun Akkari putosi postilaatikkoon. Sieltä on jäänyt tärkeitä asioita mieleen.

      "Kääk, kuten Aku sanoisi! Upeasti tiedetty!
      Vastasit oikein 12 kysymykseen"

      Hauska visa. Thänks! :)

      • Ohhoh, loistotulos 😳


    • Anonyymi

      Sinulta löytyy aimo annos Aku Ankka -tietoa!
      Vastasit oikein 10 kysymykseen

      Iloisesti yllättänyt tuloksesta. Aika monta vuosikymmentä sitten luin Aku Ankkoja.

      - Sheena

      • Hieno tulos, akkarit ovat syöpyneet selkärankaasi :)


    • 12/12 heleppo
      Ku oon aikoinaan oppinut lukemaan Aku Ankka -lehtien parissa,

      • No huh, olipa kova tulos!
        Niin olen minäkin, mutta siitä on kyllä pirun pitkä aika...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe