PC:n käyttöjärjestelmä on Windows 10.
Joissain tilanteissa (esim. imuroitaessa selaimella sellainen .7z tai .zip -pketti, jonka sisällä on .EXE -tiedosto), esille pomppaa ikkuna, jonka otsikkopalkissa lukee "Microsoft Security".
Olisiko kyseessä ehkä Microsoft Security Essentials ?
Tätä tietoturvaohjelmaa ei ole erikseen asennettu, vaan on tullut koneen (HP) mukana.
Tämä "Microsoft Security" kuitenkin toimii yliaggressiivisesti, eli poistaa .7z -tiedoston väittäen siinä olevan haittaohjelman (väite ei pidä paikkaansa, tämä on 100% varma asia, koska olen itse toisella koneella tehnyt ko. EXE -tiedoston).
Oikein olisi laittaa epäilyttävä tiedosta karanteeniin, ja kysyä käyttäjältä, halutaanko:
1) Poistaa tiedosto (oletus)
2) Sallia tiedoston käyttö (valitse tämä, jos tiedät tietoturvavaroituksen olevan ns. väärä positiivinen).
Valitettavasti tuosta ikkunasta, jonka otsikossa lukee vain "Microsoft Security", en löytänyt mitään vaihtoehtoa, jolla karanteeniin laitetun tiedoston käytön voisi sallia !
Tässä on nyt 2 vaihtoehtoa:
1) Jos joku osaa neuvoa, MISTÄ moisen vaihtoehdon löytää, niin kertokaapa.
Samalla ohjelman käyttöliittymää olisi syytä muokata siten, että jatkossa kyseinen vaihtoehto on selkeästi näkyvissä ja valittavissa.
Mikäli Microsoftin tietoturvaohjelmaa ei voi tuolla tavalla mukauttaa, niin silloin haluan poistaa ko. tietoturvaohjelman käyttöä häiritsevänä.
JOS joudun poistamaan tietoturvaohjelman, mitä muuta tietoturvaohjelmaa voisitte suositella ?
Microsoftin tietoturvaohjelmiahan on ollut ainakin sekä "Microsoft Security Essentials" että myös " Microsoft Defender".
F-Securea en halua, kyseisen firman tuotteet ovat omalta osaltani pysyvästi boikotissa, johtuen ko. firman TJ:n epäasiallisesta käytöksestä.
EXE -tiedosto on tehty Delphi 7:llä, ja siinä on käytetty Anders Melanderin tekemää Delphi -komponenttia "Drag&Drop".
Kyseinen Delphi -komponentti ei sinänsä millään tavalla tee ohjelmasta haittaohjelmaa tai virusta, mutta ilmeisesti on tapahtunut näin:
1) jokin taho on tehnyt haittaohjelman tai viruksen käyttäen ohjelmistotyövälineenä Delphi 7:aa sekä em. Anders Melanderin tekemää Delphi -komponenttia "Drag&Drop".
2) Microsoft on omaa tietoturvaohjelmaansa tehdessään virheellisesti lisännyt osan em. komponenttia virustunnisteisiinsa sen sijaan, että olisi asianmukaisesti lisännyt viruskoodarin ITSE tekemää koodia, eikä koodia, joka on avointa lähdekoodia ja on yleiskäyttöinen Delphi -komponentti.
Törkeää touhua Microsoftilta !
Aivan yhtä hyvin MS olisi voinut vaikkapa lisätä virustunnisteisiinsa osan C -kielen systeemikirjastoa vain siksi, että joku on koodannut haittaohjelman C -kielellä, ja haittaohjelman lähdekoodissa lukee: #include <stdio.h"
ps: JOS kyse on vain paikallisten tiedostojen Drag&Droppaamisesta, niin toki voi joko itse koodata oman komponentin tai käyttää suoraan ohjelmassa MS API:n WM_DropFiles -viestiä ja siihen liittyviä API -funktiokutsuja.
Mutta jos haluaisi tukea myös esim. URLien Drag&Droppaamista web -selaimesta, niin tähän tarpeeseen vastaa parhaiten juurikin em. Anders Melanderin tekemää Delphi -komponenttia "Drag&Drop", eikä tällaisen tuen toteuttaminen muulla tavalla ole aivan yksinkertaista.
Joku voisi kysyä, miksi käytän Delphi 7:aa...
No kun...
Täsmälleen sama ohjelma EXE -muodossa Delphi 7:lla käännettynä on alle 1 megatavu.
Jos kääntää saman lähdekoodin uusimmalla Delphillä (tai edes uudehkolla) niin käännöksen tuloksena oleva EXE -tiedosto on useiden kymmenien megatavujen kokoinen.
Minulle tulee tuollaisesta mieleen termi "Bloatware".
Jos teen Android (tai iPhone) -sovelluksen, sitten tuo on kai pakko hyväksyä, kun vanha Delphi7 ei tue Android tai iPhone -sovellusten tekemistä.
Mutta kun teen Windows -sovelluksen, niin en haluaisi tehdä ohjelmastani Bloatwarea ja turhaa sekä levytilan että RAM -muistin tuhlaria.
microsoft security ?
2
1767
Vastaukset 2
- Anonyymi
Microsoft Security Essentials on Microsoftin oma Windows 7:n sisäänrakennettu virustorjuntaohjelma. Uudemmissa Windowseissa sama paranneltu ohjelma on nimeltään Microsoft Defender.
Luomassasi exe-tiedostossa on jotain sellaista jonka Microsoftin virustorjunta tulkitsee haitalliseksi ja se toimii takuulla täysin oikein. Olet yrittänyt koodata jotain epämääräistä. Kirjoitat kuin ymmärtäisit tietotekniikasta jotain, mutta todellisuudessa et tunnu ymmärtävän juuri mitään, tai sitten "vitsailet". - Anonyymi00002
Kärsämäki sperma sivu.
Pappa keljuilee mies vieras kollega käy laita virusturvallinen päälle.
Eläkeikä.
Miesten buust avain keskustelu sivu , Reitti.
Ymmärrän että mieli on pahoillaan tapahtuneesta mitä joskus ollut on on hyvä muistaa Hyvyys
Simo Silmu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa23829Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää66829- 160818
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.103779Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27738Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93687Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒192660- 22602
Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks38592- 61592
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40549On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78500- 39475
- 57465
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.11458sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75457Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu111455- 73451
- 54438
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437