Siihen se tyssäs Kiinan hyökkäys Taiwanille

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009078253.html

USA:n pressa sanoo, että USA:n joukot puolustavat Taiwania, jos Kiina hyökkää sinne. Eipä uskalla Kiina nyt kokeilla.

Toki Kiinalla on aikaa. Kymmenen vuoden kuluttuakin asiat voivat olla toisin, sadan vuoden päästä melko varmasti ovatkin.
864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Puheistaan huolimatta Biden sanoi CBS:n haastattelussa, ettei Yhdysvallat tue Taiwanin itsenäisyyttä ja että maa pysyy sitoutuneena ”yhden Kiinan” politiikkaansa, jossa Washington tunnustaa virallisesti vain Pekingin, ei Taipeita".

Hah hah...jäikös se aloittajalta huomaamatta tai tajuamatta tämä kohta haastattelua? :) Biden on samanlainen kuin Obama. Kiina ja Venäjä nauravat niille ikävä kyllä.

Äänestä

Se ei tarkoita sitä että Taiwaniin menisi jenkkejä. Bidenin puheen voi tulkita monin tavoin. Ei jenkitkään niin hulluja ole että sotimaan lähtevät ydiasevaltion kanssa.

Äänestä

On sanonanta että maa on yhtä vahva kuin sen johtaja....ei jumalaut 330.000.000🇺🇸 kansakunta ja eikä löytynyt yhtään vahvempaa presidenttiä kuin muistisairas höppänä Biden papparainen...🤣🤣🤣

https://youtu.be/0wN6UhrHu78

Mahtaako Usan armeija oikeasti noudattaa Bidenin käskyjä kun ukko sekoilee...

Äänestä

Ei ole sodan aika

Äänestä
  • Eihän tässä ole mistään sodasta kyse vaan retoriikasta, eli taitavasta puheesta. Biden on nimen omaan"tyypillinen poliitikko" jonka "ympäripyöreydet" voi aina tulkita monin tavoin.

    Trumpkin sanoi ettei halua lähettää maansa miehiä ulkomaille. Kyse on uhkailusta. Trumpilla on sana hallussa. Bidenillakin se voi olla muttei se yleensä kohtaa kohdettaan.

    Äänestä

Taivan sai ilmaiset turvatakuut ilman NATO jäsenmaksua USA pressalta.
Suomi ja Venäjä ei saanut turvatakuita millään USA pressalta , pelkkää kärsimysyä tulee Suomelle.

Äänestä

Eikös Biden sanonut, että itsenäistyminen on Taiwanin asia päättää?

Äänestä
  • Sanoiko Biden että Luhsanskin ja Donetskin asukkailla on oikeus päättää omista asioistaan, samalla tavalla kuin Krimin? no hyvä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009078253.html

USA:n pressa sanoo, että USA:n joukot puolustavat Taiwania, jos Kiina hyökkää sinne. Eipä uskalla Kiina nyt kokeilla.

Toki Kiinalla on aikaa. Kymmenen vuoden kuluttuakin asiat voivat olla toisin, sadan vuoden päästä melko varmasti ovatkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu