Luonnonsuojelussa on selkeät kaksoisstandardit tietyissä asioissa vai mitä mieltä voidaan seuraavista esimerkeistä:
Metsäpeura on maailman mittakaavassa harvinainen ja ainutlaatuinen eläin. Luonnonsuojeluväki ei kuitenkaan ole ollut koskaan kiinnostunut metsäpeurasta eikä heitä tunnu haittaavan, vaikka kotimaiset suurpedot verottavat metsäpeurakantaa. Sen sijaan suurpedot ovat tiukasti suojeltuja, vaikka esimerkiksi suden ja karhun kohdalla ei voi puhua maailman mittakaavassa mistään harvinaisuudesta tai ainutlaatuisuudesta.
Muutkaan sorkkaeläimet eivät luonnonsuojelijoita kiinnosta. Kun metsästyslakia muutettiin hirven metsästyksen osalta niin, että ei ole rangaistavaa ampua hirvinaarasta, jolla on vasa/vasoja, ei luonnonsuojelijoiden suunnalta kuulunut minkäänlaisia soraääniä. Ei vaikka menettely on moraalisesti arveluttava.
Venäjältä Suomeen kävelevät villisiat voidaan tappaa tavatessa, mutta samaa reittiä kulkeva sakaali onkin rauhoitettu.
Sitten lintuasiaa. Varislinnut (lähinnä varis ja naakka) on suojeltu pitkällä pesintärauhoituksella varsin hyvin. Varislinnuilla ei juurikaan ole luontaisia vihollisia. Yleisesti tiedetään, että suuret varislintupopulaatiot tuhoavat muiden lintulajien pesiä ja poikasia. Se ei kuitenkaan luonnonsuojeluväkeä haittaa, vaan varislintujen suojelutasosta pidetään tiukasti kiinni.
Miksi näin? Miksi toinen laji on luonnonsuojelulle tärkeämpi kuin toinen vai onko tässä kysymys pohjimmiltaan ihan muista asioista.
Luonnonsuojelun kahdet standardit
12
126
Vastaukset
- Anonyymi
Asian ytimeen osuit, luonnonsuojelijat ovat niin todellisuudesta irrallaan kun vain voi.
Luonnonsuojelijoita itse asia, siis LUONNONSUOJELEMINEN ei kiinnosta pätkän vertaa ! - Anonyymi
Kyllähän jotkut luonnonsuojelijat haluaa suojella itikatkin, mutta miksi sinäkin tapat viattomia hyönteisiä? Itikat tarvitsee verta lapsilleen, täit, punkit, hirvikärpäset jne elääkseen ja lisääntyäkseen.
- Anonyymi
Vielä yksi esimerkkipari: Valkohäntäpeura ja supikoira. Valkohäntäpeura tekee vahinkoa lähinnä ihmiselle ja elinkeinoille, supikoira tuhoaa tehokkaasti luontoa, esim. lintujen pesiä. Luonnonsuojelijat vaativat peurojen hävittämistä Suomesta, mutta ovat supikoiran kohdalla taas hiljaa. Tai takavuosina oli "supi suomalainen" kampanja, jossa vaadittiin supikoiran suojelua....
- Anonyymi
Vaatiiko ne trollipeikkojen suojelua?
- Anonyymi
Ovat ehkä hiljaa (kerrankin), mutta loukkujen tuhoamista tai supien päästämistä loukuista tapahtuu, varsinkin kosteikkojen ja vesitöiden rannoilla ( juuri siellä missä supit eniten vahinkoja tuottavat).
Esitetään myös Vh-peurojen ruokinnan kieltämistä, ihan vaan siksi, että metsästäminen ja saaliin käsittely vaikeutuisi ja turvallisuus huononisi.
"Kaksilla rattailla" ajavat, mokomat.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovat ehkä hiljaa (kerrankin), mutta loukkujen tuhoamista tai supien päästämistä loukuista tapahtuu, varsinkin kosteikkojen ja vesitöiden rannoilla ( juuri siellä missä supit eniten vahinkoja tuottavat).
Esitetään myös Vh-peurojen ruokinnan kieltämistä, ihan vaan siksi, että metsästäminen ja saaliin käsittely vaikeutuisi ja turvallisuus huononisi.
"Kaksilla rattailla" ajavat, mokomat..Valkohäntäpeurat vähenee jos niitä ei ruokita. Tukijullit syöttää niille valtavat määrät porkkanaa ja mitä tahansa, laittavat sitten lihat pakkaseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valkohäntäpeurat vähenee jos niitä ei ruokita. Tukijullit syöttää niille valtavat määrät porkkanaa ja mitä tahansa, laittavat sitten lihat pakkaseen.
Pakastimessa olevat Vh-peurat eivät lisäänny, siksi ruokintapaikoilta tapahtuva metsästys on tehokas keino kannan vähentämiseem.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakastimessa olevat Vh-peurat eivät lisäänny, siksi ruokintapaikoilta tapahtuva metsästys on tehokas keino kannan vähentämiseem.
Pitäisikö tukijullitkin pakastaa vai riittääkö tukiaisten poistaminen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäisikö tukijullitkin pakastaa vai riittääkö tukiaisten poistaminen?
Maalaisten tuet ei nyt oikein liity tähän keskusteluun, on sitten niiden puolesta tai vastaan..
- Anonyymi
Olisiko luonnonsuojelun etääntyminen kaupunkeihin etäännyttänyt myös itse luonnon todellisuudesta ?
Se on kaupunkiluontoa, siihen sopeutuneena ja mukautuneena, ei laajasti sitä mikä on todellisuutta niiden ulkopuolella.
Suojelutarve on haitallinen siellä jossa se muuttaa luontaisia oloja tai lajien välisiä tasapainotiloja.
Hirvien määrä ja liikennetilastot tai metsien hoitotoimien epäonnistuminen.
Liiallinen säätely on myös haitallista, jos se muuttaa lajien luontaista käyttäytymistä tai edistää haitallistenkin vieraslajien määrien kasvua.
Pitäisikö lajien määrien muutoksia nähdä myös suojelutoimien seurauksena ?
Myös haitallisina ja yksipuolisina seurauksina.
Onhan linnuston lajit vähentyneet myös monien viljelytapojen muuttuessa.
Lajien välinen vuorovaikutus on ympäristön tilaan sidoksissa, yksipuolinen suojelu muuttaa myös tätä, joskus haitallisesti ja tahattomasti.
Kaikkea ei pitäisi säädellä eikä pyrkiä hallinnoimaan.
Luonnonsuojelun tulisi olla tietoisuutta toimien vaikuttavuudesta. - Anonyymi
kuinka monta virhettä sattuu aloittajan tekstiin…
- Anonyymi
Sekö on tärkeintä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site555902Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714735Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41319En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229