Makean himo

Makean himo syntyi aikoinaan, kun todella ainoa luonnon makea eli hunaja oli aivan harvinaista herkkua. Sokeriin ei tietenkään ollut varaa ennen 1700-lukua, ja silloinkin vain hyvin varakkaissa piireissä.

Sen aikaisille Venäjän suurvallan asukkaille tarjoutui tilaisuus hiukan arkiruokaa makeampaan, kun Kiinasta saatiin halpaa riisiä 1800-luvun puolivälistä lähtien.

Se oli hiukan makeampaa kuin ohra. kaura ja ruis. Myös vehnä oli hiukan makeampaa, mutta se oli harvinaista, koska sen ajan lajikkeet eivät oikein menestyneet maassamme.

Herkkuja olivat riisipuuro, mannavelli ja riisillä täytetyt karjalanpiirakat. Riisitäytteisiä piirakoita ei ollut ennen edes ollut, mutta täyte vakiintui nopeasti Karjalassa niin lujasti, että vanhat karjalaiset eivät edes tajua, että makean nälkä poistetaan nykyään syömällä leivoksia ja makeisia.

Vehnästä leivottu oli suuressa huudossa. Alkion näytelmän Pölhö-Kustaakin iloitsi, kun tarjottiin oikein nisuakin. 🌹👀

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suolainen vai makea, vai sokerisuolaus, raakakypsennys. Riisiä ei kannata syödä, sen kasvatukseen menee paljon vettä!!
      Espanjassa käytetään vettä, vientiin tarkoitettujen, hedelmien ja muiden tuoreiden kasvatukseen...niin että kulutetaan jo pohjavesivaroja...ja viljelyalueiden asukkaat, kärsivät vesipulasta! Jotta meillä olisi kaupoissa saatavilla kaikkea, mitä onkin...

    • Anonyymi

      Ennen vanhaan ohuen ruiskuoren sisään laitettiin myös puolukoita, taiteltiin lusikallisen parin tai kolmen verran puolukoita ruiskuoreen nykeröksi ja paisteltiin kiviuunissa. Usein karjalanpiirakoiden ohella, taikina oli sama.

      • Anonyymi

        Jokainen joka on joskus maistanut täysin kypsiä pakkasen puremia puolukoita tietää niiden olevan verrattain makeita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jokainen joka on joskus maistanut täysin kypsiä pakkasen puremia puolukoita tietää niiden olevan verrattain makeita.

        Runsaampaa makeutta saatiin luonnossa pitkään olleista marjoista, joissa osa tärkkelyksestä oli muuttunut sokeriksi, tai imeltämällä eli käyttämällä kotona. Näin leivottiin puolukkapiirakoita, 'röppösiä', ja valmistettiin mämmiä. 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      195
      3807
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2076
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      82
      2013
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1936
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      82
      1876
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1066
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      894
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe