Rakastaminen on yks veemäinen juttu. Samalla sitä olis taivaissa ja järkyttävän onnellinen. Mutta samalla kärsii kun ei näe tai jutusta ei nyt vaan tule mitään. Kun toisella ei sytytä samalla tavalla. Ihanaa kurjuutta. Hyvä et just ja just pysyy hengissä. Mutta ilman tunteita en silti haluaisi elää. Joskus vaan tuntuu, ettei joillain ihmisillä ole tunteita lainkaan. Onko se jokin kemiallinen reaktio kehossa vai mikä kun ikävä sattuu koko kehoon. Eikä mene ohi niinkuin flunssat tai korona. Ei tajua omia tunteitaan itekään. Mikä voisi auttaa. Elämänhalu on nolla. Miten selviätte?
Miten selvitä, kun ei saa vastarakkautta ja ikävä riivaa
12
621
Vastaukset
- Anonyymi
Voimakkaasti asioita tuntevalle ja elämää kuin kausiluontoisesti elävälle tulee vastaan eri ajanjaksoja ja kausia joissa ei mennä/edetä kaikkien elämän osa-alueiden kohdalla samaan tapaan. Olen hyvin voimakkaasti ja herkästi aistiva hedonisti, nautin esim. kauniista maisemista, ruskasta, joki-lampi-/järvi-/merimaisemista, herkullisesta perus lounaasta tai pelkästä kupposesta laadukasta kahvia aivan eri tasolla kuin keskiverto ihminen saman kokisi. Muusta nyt edes herrasmiehenä mainitsemattakaan. Osa johtuu luonteestani. Myöhäisteini-iässä sitä paljonkin jo oivalsin ja osasin todellakin arvostaa. Mutta nyt minulle vasta on kokonaisuudessaan selvinnyt kuinka onnekas ja etuoikeutettu olenkaan. Olen nyt ja olen ollut. Nytkin saan nauttia suurista tunteista. Niistä kaikkein suurimmista ja voimakkaimmista mitä ihminen voi eläessään kokea. Rakkaus ei ole vain yksi tunne, se kokonainen kokoelma tunteita! Sen voimakkuustaso ja luonne vaihtelevat kuin seilaten laidasta laitaan eri nopeuksin ja sävyin.
- Anonyymi
Kauniisti kirjoitettu. Itse koen samoin. En vain osaa sanoittaa sitä. Koen joka hetken ihanana voimakkaana elämänä. Olen täysin elämässä läsnä. Ja siksi en yhtään ymmärrä, miten ihmisillä ei ole kykyä tuntea suuria tunteita. Vaan he poukkoilevat minne tahansa. Kun minusta on ihana kokea rakkautta vahvana virtana. En tiedä mitään parempaa. Mutta se sattuu, kun ei pääse jakamaan sitä kokemusta. Ja kahden ihmisen välinen rakkaus on ihmistä muuttavaa elämää. En tajua että jotkut eivät halua päästä siitä osallisiksi. Voisin kirjoittaa tästä vaikka kuinka. Sillä elämä ja rakkaus tekee niin onnelliseksi.
Jos edellinen kirjottaja oli mies, se on poikkeuksellisen hienosti sanottu. Kiitos siitä.
. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kauniisti kirjoitettu. Itse koen samoin. En vain osaa sanoittaa sitä. Koen joka hetken ihanana voimakkaana elämänä. Olen täysin elämässä läsnä. Ja siksi en yhtään ymmärrä, miten ihmisillä ei ole kykyä tuntea suuria tunteita. Vaan he poukkoilevat minne tahansa. Kun minusta on ihana kokea rakkautta vahvana virtana. En tiedä mitään parempaa. Mutta se sattuu, kun ei pääse jakamaan sitä kokemusta. Ja kahden ihmisen välinen rakkaus on ihmistä muuttavaa elämää. En tajua että jotkut eivät halua päästä siitä osallisiksi. Voisin kirjoittaa tästä vaikka kuinka. Sillä elämä ja rakkaus tekee niin onnelliseksi.
Jos edellinen kirjottaja oli mies, se on poikkeuksellisen hienosti sanottu. Kiitos siitä.
.Kiitos ja ole hyvä!
Ja kyllä, mieheltä se oli.
Älä heitä toivoa hukkaan, pidä se lähellä!
- Anonyymi
Pahinta on kun ei saa rakkautta. Kun jää tunteista osattomaksi. Silloin haluaisi vain kuolla. Olisko kuiteski niin, että silloin se tunteiden kohde ei ole oikea. Kun ei kaikki nyt vaan osaa tai pysty rakastamaan. Ei tiedä.
- Anonyymi
Ihan samanlaiselta on itsestänikin tuntunut. Nyt kun koitan päästä irti, tulee hän uniini. Olen alkanut näkemään hänestä unta. Ja ne unet tuntuu aidoilta. Mikähän ihme juttu tämä on? Tavalla tai toisella tulee aina vastaan, vaikka tietoisessa mielessä aina olisikaan.
- Anonyymi
Jos mulle, niin olisipa kiva tietää missä olet unissasi ja mitä hän tekee siinä ja minkä näköinen on? Onko nuori vai ikäisensä?
- Anonyymi
Nyt kielioppia.
Naisen kissan oli pysyttävä nimeämättömänä siihen asti, milloin sai hoivansa.
"Time was spending for the moment, when unnamed womans pussys received comfort for hers."
https://m.youtube.com/watch?v=AMD2TwRvuoU Itse mietin että miksi.
- Anonyymi
Elämän tekee vaikeaksi se, että sitä rakastuu ja kiinnittyy yhteen. Ja kokee, että vain juuri tuo yksi ainoa ihminen on joku iso juttu. Miten ihmeessä asia on näin. Kun pitäs tajuta ja olisi helpompaa jos vain rakastus ihan kehen tahansa. Silloin ei tarvitsisi kärsiä ihan turhaa. Omassa kärsimisessä ei ole mitään järkeä. Tajuun sen kyllä.
- Anonyymi
Minäkin ihmettelen tuota. Miksi sitä haluaa aina vaan palata johonkin vanhaan, joka ei alunperinkään onnistunut? Hankkii vaan itselleen kamalaa kipua aina uudestaan.
- Anonyymi
Mikä on se hormooni mitä keho erittää tai ei eritä, kun ei saa olla sen toisen lähellä. Kun rakkaus on tavallaan riippuvuutta. Ainakin silloin kun se tuottaa kehollista kipua ja sattuu. Mikä fysiologinen reaktio se on. Varmaan verrattavissa tupakkaan ja siitä vierottumiseen. Osaako joku sanoa. Koska järjellä on helppo selvitä. Mutta kehoo sanoo toisin.
- Anonyymi
Vähän kuin anorexnervoosiossa ettei ihan enää tiedäkään.
https://yle.fi/tekstitv/txt/109_0001.htm
https://yle.fi/tekstitv/txt/107_0001.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"899299Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645829Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1475172Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El125013Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään384198Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m863509Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta583444Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1102831En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102811Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä442790