Mikä näkemys sinulla on pienydinvoimaloista?

Anonyymi-ap

Tampereen ydinvoimaloille varattiin kaksi tonttia – Toinen rakennuspaikoista sijaitsi kallion sisällä aivan asutuksen läheisyydessä
"Tamperelaiset valtuutetut tekivät pari viikkoa sitten aloitteen tontin etsimisestä kaupungin ensimmäiselle pienydinvoimalalle."
https://www.aamulehti.fi/moro/art-2000009053703.html

Mihin se vesisähkö jäi? Koski on. Asuinalueiden keskelle miniydinvoimaloita?

16

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sinä pikkulikka et ymmärrä kuinka VAKAVISTA ASIOISTA ON KYSE . Ei näillä Tuulimyllyillä saavuteta tavotteita. TYTTÖ ymmärrä että YLIOPISTOSSA SUOMESSA on lopullinen tieto , ei riitä että sun velipoika on Tietämässä sun mielipiteitäs

      • Anonyymi

        Äläpä tule pikkulikottelemaan. En ole sanonut kannattavani tuota missään vaiheessa. Kysyin asiallisia mielipiteitä, että MIKSI joku ehdottaa pienydinvoimalaa asuinalueille. Mene muualle kiihkoilemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äläpä tule pikkulikottelemaan. En ole sanonut kannattavani tuota missään vaiheessa. Kysyin asiallisia mielipiteitä, että MIKSI joku ehdottaa pienydinvoimalaa asuinalueille. Mene muualle kiihkoilemaan.

        Koska pienydinvoimala on turvallinen. Ne toimivat vähän eritavalla kuin isot vanhalla tekniikalla tehdyt versiot.

        https://yle.fi/uutiset/3-12098463

        "Maailman ydinenergiajärjestö WNA:n mukaan pienvoimaloiden vaatiman turvallisuusalueen säde on vain 300 metriä"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska pienydinvoimala on turvallinen. Ne toimivat vähän eritavalla kuin isot vanhalla tekniikalla tehdyt versiot.

        https://yle.fi/uutiset/3-12098463

        "Maailman ydinenergiajärjestö WNA:n mukaan pienvoimaloiden vaatiman turvallisuusalueen säde on vain 300 metriä"

        Voimalaharrastajan mielestä Tampereelle saisi nopeasti pienydinvoimalan: ”Epilänharjulla ovat valmiina kaukolämpö, sähköverkko ja Nässyn lauhdevesi”
        https://www.aamulehti.fi/moro/art-2000009087610.html
        Paljon taloja ja asukkaita on tuonkin paikan läheisyydessä. Miksi se sijoitettaisi ihmisten keskelle? Asuinpaikoissa (ja maallakin monin paikoin) on 300 metrin säteellä ihmisiä todellakin ja on tuuli, jos savu leviää poikkeustilanteessa, entä tuuletushöyryjen sisältö. Juomavesi tulee myös siltä suunnalta joillekin eli Näsijärvi ja samaa vettä käytetään muissakin kunnissa johonkin, ei tietoa mihin. Kiitos.


    • Anonyymi

      Mennään 200v eteenpäin, ja pieniä, tosin fuusiolla toimivia, voimaloita on kodeissa.

      Miksi sähköä pitäisi siirrellä kun sen voi tuottaa paikanpäällä?

    • Anonyymi

      te ette ilmeisesti ole eläneet kylmän sodan aikaan kun "who press the button"-uhka oli päällänsä jatkuvasti joten ei kyllä mitkää pienydinvoimat hotsita vähääkään

      • Anonyymi

        hotsita vähääkään ? mitä ?

        Ja vähän eri tyylisestä tavarasta on kyse.


    • Anonyymi

      Eikös ne joskus 1950-luvulla suunnitelleen normi henkilöautoihin ydinvoimalla toimivaksi?

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep... https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Nucleon

        Tuohon aikaan ydinvoimaa piti pistää joka paikaan..

        Niinpä löytyy laivoista, sukellusveneistä lentokoneista (ei tosin ollut kovin hyvä lopputulos) ja miltei mistä tahansa.

        Tuo lämpöä tuottava paljon yksinkertaisempi ja siksi myös luotettavuus sekä turvallisuus aivan eri tasoa noihin höryturbiini sähkövoimalaitosten viritelmiin nähden.

        Kunhan pienee ja halpenee vielä, niin tilaan taloni kellariin.


    • Anonyymi

      On hyvä että nyt ydinvoimalaa suunnitellaan kallion sisään vietäväksi,sodassa se on ensisijaisen tärkeää ja vaikeaa pommittaa hajalle kun on riittävän syvällä kalliossa.

      Kaikki nykyiset maanpäälliset voimalat on helppo pommittaa käyttökelvottomiksi parissa vuorokaudessa ja koko maa jää ilman sähköä ja lämpöä.

      Sama olisi pitänyt suunnitella myös kaikille vesi- ja polttolämpövoimaloille,tuulivoimaloita on jo vähän vaikeampi viedä maan sisään mutta ne onkin helppo uusia jos pommeilla kaadetaan.

      • Anonyymi

        "Kaikki nykyiset maanpäälliset voimalat on helppo pommittaa käyttökelvottomiksi parissa vuorokaudessa"

        Ja jos ei käytetä VENÄLÄISIÄ pommeja niin parin päivän sijaan riittää yksi osuma jokaiseen.

        Vai koitatko sanoa että menee pari päivää että se yksi osuu maaliin?

        Jälleen kerran, jos käytössä ei ole Venäläinen järjestelmä se osuu kerrasta.


    • Anonyymi

      Päivitystä. Uusi artikkeli. https://yle.fi/a/74-20008836
      "Ydinvoimatekniikan professori J.H sanoo tiedotteessa, että Lappeenrantaan suunniteltu 15–30 megawatin lämpötehoinen reaktori voidaan yhdistää turvallisesti kaukolämpöverkkoon."
      Pienen koon lisäksi reaktorin turvallisuus perustuu suunnitteluun."
      "Pahin mahdollinen seuraus reaktorin rikkoutumisesta olisi Hyvärisen mukaan se, että laitoksesta karkaisi heliumia ympäristöön. Heliumia käytetään laitteessa jäähdytteenä."
      "– Jäähdytteen joukossa voi olla radioaktiivisia aineita, mutta niin vähän, ettei niiden takia tarvita suojaustoimenpiteitä laitoksen ulkopuolella, Hyvärinen sanoo tiedotteessa." YLE
      Lyhensin yhden lauseen, joten sivustolla lukee tarkemmin mekanismi. Tässä vakuutellaan turvallisuutta. Mitä mieltä olette?

      • Anonyymi

        Kunhan valmistaja ei ole Venäjältä tai Ranskasta, kyllä tuollaisen voi turvalliseksi tehdä.


    • Anonyymi

      Ihan kiva mutta varmuuden vuoksi vähän kauemmaksi ja viimeitten päälle suojaukset.

    • Anonyymi

      Steady Energy rakentaa pienydinvoimalan testilaitoksen entiseen hiilivoimalaan Helsingin keskustaan
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/fd5fd7d9-d017-410a-8648-8f162042bd58

      "Testilaitos poikkeaa lopullisesta LDR-50-yksiköstä muun muassa siten, että reaktorisydämessä ei ole ydinpolttoainetta. Reaktoripiirin vettä lämmittää sen sijaan sähkövastus." IL

      Mitä tämä tarkoittaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3002
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2228
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1802
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1374
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe