Mikä koulutus vaaditaan, mistä voi kysellä , mitä kuuliuu toimenkuvaan. Jos joku tietää niin olisin kiitollinen vastauksesta...
Vastaukset 2
- vastaus
Kysellä voi syyttäjänvirastoista, joiden alaisia haastemiehet ovat.
Vakinaiseen haastemiehen virkaan vaaditaan jonkintasoista lakimiehen koulutusta, avustaviksi haastemiehiksi taas otetaan lähes poikkeuksetta oikeustieteen opiskelijoita. Tai näin ainakin täällä pääkaupunkiseudulla, pienemmillä paikkakunnilla voi olla oikkareista pulaa joten siellä vois olla saumaakin. - Anonyymi
Jokainen voi hake kyseiseen virkaan, ei mitään alan koulutusta vaadita ja sitä ihmettelenkin.
Tehdäänkö mitään taustaselvitystä, kun henkilöhän pääsee ihmisten papereihin, tietoihin ja saa tutkia laajastikin asioita.
Mitään lakialan koulutusta, osaamista ei vaadita ja siihen jopa merkantti voi hakea, sangen outoa.
Samanlainen systeemi vähän kuin amerikan poliiseilla muutaman kuukaudenkurssi.
Arvelutttaa mikä osaaminen on merkonomilla hoitaessa työtehtävää, varmaan aika hutera tieto, taito osaaminen.
Pelkkää parien asiakirjojen pyöritystä ja mitä merkonomi esim osaa laki, tieto yms asioiden hoidosta, ei mitään eli epävarmaa ja epäluotettavaa on viranhaltijan osaaminen, en luottaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591270
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571198Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011024
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 50849
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6823Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27781Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679