Helsinginuutiset:
"Työvoimapalvelujen henkilöstöpula on kärjistynyt osin äärirajoille, eikä aika ei riitä asiakkaan tukemiseen. Työnhakuvelvoitteen tuonut pohjoismainen malli näyttää pahentaneen tilannetta, ilmenee Akavan Erityisalojen ja Specian tuoreesta kyselystä.
Kyselytulosten mukaan peräti kaksi kolmasosaa TE-palvelujen henkilöstöstä kokee, ettei toukokuussa käyttöön otettu pohjoismainen työvoimapalvelumalli ole parantanut palvelujen laatua – päinvastoin.
– Henkilöstö raportoi mittavasta ristiriidasta teorian ja käytännön välillä. Paperilla neljä hakemusta kuukaudessa on kaunis ajatus, käytäntö on mekaanista kyttäämistä, kuvaa tiedontuotannon asiantuntija Hanna Koskenheimo Akavan Erityisalojen tiedotteen mukaan.
Kyselyyn vastanneesta henkilöstöstä vain noin joka kymmenes katsoo, että uudistus on nopeuttanut asiakkaiden työllistymistä tai vahvistanut TE-palveluja.
Erään kyselyyn vastanneen mukaan tärkeintä tuntuu olevan, että malli kirjataan tietojärjestelmään, jolloin asiakkaan ohjaus jää toiseksi.
– Kaikki asiakkaat ahdetaan samaan muottiin, vaikka pitäisi olla yksilöllistä, työntekijä arvioi tiedotteen mukaan.
Tilanne on sekä asiakkaille että henkilöstölle turhauttava. Lähes kaksi kolmasosaa vastanneista kokee työnsä merkitykselliseksi, mutta saman verran on niitä, jotka kokevat työolot huonoiksi.
Yksi keskeisimmistä ongelmista on henkilöstöpula. Peräti kolme neljännestä vastaajista on tyytymätön henkilöstöresurssien riittävyyteen.
– Tilanne vaikuttaa noidankehän kaltaiselta. On kiirettä ja turhautumista, jolloin ovi käy työpaikalla. Henkilöstön vaihtuvuus lisää virheitä ja tarvetta perehdyttää, mikä lisää edelleen kiirettä ja kuormittaa niitä, jotka pysyvät talossa, Koskenheimo kuvaa tiedotteessa."
Sehän menikin hyvin - Tuliko uudesta työvoimamallista täysi susi?
2
99
Vastaukset
- Anonyymi
Pölöä touhua, poliitikkojen typerin pelleily, Heti korjaus ja kansalaispalkka ja kaikille työkkäri kapoille potku perseelle niin säästöä syntyy turhien A4 paprujen pyörittelystä ja täysin turhasta hommasta.
- Anonyymi
"käytäntö on mekaanista kyttäämistä"
Eli pitääkö niiden te-virkailijoiden oikeasti tarkistaa joka työnhaku?
Tämänhän piti olla automatisoitu, jolloin botti tarkistaa haut. Vaikka kai se jokin laki sanoo, ettei päätöksetekoa saa automatisoida. Tai sitten työnhakuja jätetään tekemättä niin paljon, että te-virkailijoiden aika menee huomautuksia ja karensseja laittaessa.
Siitä pitäisi uutisoida, miten paljon karenssit ovat lisääntyneet!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään915194Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533336Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,732705Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621368Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?241219Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096- 461040
- 411036
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2311017