Narsistin uhri

Anonyymi-ap

Narsisti soluttautuu työyhteisöön leipomalla, olemalla hauska ja äänekäs. Ottaa vallan omiin käsiinsä ja kokee, että voi tehdä mitä vaan. Ohjailee muita ja miellyttää niitä, ketä tarvitsee ja ketkä pitää häntä hyvänä tyyppinä tai vaan pelkäävät liikaa. Ne jotka työyhteisössä näkevät hänen lävitseen, hän ottaa tehtäväkseen savustaa ulos. Ja hän tekee sen niin, ettei kukaan osaa edes epäillä häntä. Onhan niin mukava, suora, tomera, kaikkien kaveri.

Narsisti ei kestä sitä, että joku saattaisi tietää hänestä sellaista mitä ei työyhteisössä ole vielä näkynyt. Hän toimii hiljaa taustalla. Valvoo muita ja keksii syytelistaa niistä, jotka ovat hänen tiellään.

Narsisti ei kestä aidosti mukavia, myötätuntoisia ihmisiä, koska pitää heitä heikkoina. Hänen aseinaan on oman asemansa korottaminen keinolla millä hyvänsä. Ja jos tämä työyhteisön syöpä saa vielä tukijoita toimilleen, on suunnitelma valmis.

Narsistin uhrina en voi muuta kuin ihmetellä sitä, miten suunnitelmallista kaikki on ollut. Ainut lohtu on se, että viimeistään karma maksaa kaiken hänelle takaisin.

11

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinhän se narsistin toimintakaava aina menee. Häntä ihastelevat esi- ja avainhenkilöt hykertelevät, kun ovat saaneet moisen kultakimpaleen työyhteisöä "rikastuttamaan".

      Muuta ohjetta ei sinulle voi antaa kuin, että lähde pois narsistin saastuttamasta paikasta. Työttömyyskin on parempi vaihtoehto kuin terveyden menettäminen.

      • Anonyymi

        Ei auta poislähtö. Seuraavassa paikassa on uusi narsisti tai kaksikin. Jos ei ole töissä, narsisti löytyy kotoa tai mistä hyvänsä.


    • Anonyymi

      Narsisteja tai vain vaikeasti luonnehäiriöisiä ihmisiä löytyy joka työpaikasta. On selvää että karkuun ei pääse, jollei työllistä itseään yrittäjänä. Asiakkaat voivat olla narskuja,jos niitä on työnkuvassa. Yhteiskunta ruokkii pahuutta joka kolkkaan. Normaalia ystävällistä käytöstä pidetään jo urbaani legendana hyvinkin monessa työpaikassa. Valitetaan ensin pienestä ja kasvatetaan raivoa kuukausittain ja vuosittain niin suureksi, että käytöstä ei voi enää pitää kuin psykopaattisena tai narsistisena. Tapahtuu naisten keskuudessa yleisimmin.

    • Anonyymi

      Myrkyllisistä ihmisistä pitäisi päästä eroon mahdollisimman pian. Vaikeaa tosiaan on saada johtaja huomaamaan, että jokin olisi vialla. Johtajat on niin huonosti koulutettuja, ettei ne tajuu mitään. Niitten pitäisi mennä narsistin bongauskurssille.

    • Anonyymi

      jos et jostain ihmisestä pidä niin ei hän välttämättä ole vielä narsisti.
      Teillä ei vain synkkaa. N-mäinen ihminen on vain v-mäinen ihminen.

      • Anonyymi

        Täällä kelloseppäkoulu


    • Anonyymi

      Kaikki ovat saatana samaa paskaa.

      Nykyiset työpaikat eivät ole tehty aikuisille vanhan liiton luotettaville työntekijöille.

      Työpaikat kansoittavat nykyään itsekkäät pyrkyrit ja selkäänpuukottajat. Keskenkasvuiset lapset. Pthyi!

      • Anonyymi

        Amen.


      • Anonyymi

        Allekirjoitan tämän.


    • Anonyymi

      Olen kokemassa parhaillaan juuri tuota. Ja olen neuvoton.

    • Anonyymi

      Olen kokemassa juuri tuota, savustamista. En tiedä on se ihminen narsisti vai mikä. Mutta hyvin lyhyessä ajassa hän on saanut minun työelämäni kurjaksi. Olen neuvoton.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      543
      2037
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1917
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1287
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe