Narsisti soluttautuu työyhteisöön leipomalla, olemalla hauska ja äänekäs. Ottaa vallan omiin käsiinsä ja kokee, että voi tehdä mitä vaan. Ohjailee muita ja miellyttää niitä, ketä tarvitsee ja ketkä pitää häntä hyvänä tyyppinä tai vaan pelkäävät liikaa. Ne jotka työyhteisössä näkevät hänen lävitseen, hän ottaa tehtäväkseen savustaa ulos. Ja hän tekee sen niin, ettei kukaan osaa edes epäillä häntä. Onhan niin mukava, suora, tomera, kaikkien kaveri.
Narsisti ei kestä sitä, että joku saattaisi tietää hänestä sellaista mitä ei työyhteisössä ole vielä näkynyt. Hän toimii hiljaa taustalla. Valvoo muita ja keksii syytelistaa niistä, jotka ovat hänen tiellään.
Narsisti ei kestä aidosti mukavia, myötätuntoisia ihmisiä, koska pitää heitä heikkoina. Hänen aseinaan on oman asemansa korottaminen keinolla millä hyvänsä. Ja jos tämä työyhteisön syöpä saa vielä tukijoita toimilleen, on suunnitelma valmis.
Narsistin uhrina en voi muuta kuin ihmetellä sitä, miten suunnitelmallista kaikki on ollut. Ainut lohtu on se, että viimeistään karma maksaa kaiken hänelle takaisin.
Narsistin uhri
14
566
Vastaukset
- Anonyymi
Niinhän se narsistin toimintakaava aina menee. Häntä ihastelevat esi- ja avainhenkilöt hykertelevät, kun ovat saaneet moisen kultakimpaleen työyhteisöä "rikastuttamaan".
Muuta ohjetta ei sinulle voi antaa kuin, että lähde pois narsistin saastuttamasta paikasta. Työttömyyskin on parempi vaihtoehto kuin terveyden menettäminen.- Anonyymi
Ei auta poislähtö. Seuraavassa paikassa on uusi narsisti tai kaksikin. Jos ei ole töissä, narsisti löytyy kotoa tai mistä hyvänsä.
- Anonyymi
Narsisteja tai vain vaikeasti luonnehäiriöisiä ihmisiä löytyy joka työpaikasta. On selvää että karkuun ei pääse, jollei työllistä itseään yrittäjänä. Asiakkaat voivat olla narskuja,jos niitä on työnkuvassa. Yhteiskunta ruokkii pahuutta joka kolkkaan. Normaalia ystävällistä käytöstä pidetään jo urbaani legendana hyvinkin monessa työpaikassa. Valitetaan ensin pienestä ja kasvatetaan raivoa kuukausittain ja vuosittain niin suureksi, että käytöstä ei voi enää pitää kuin psykopaattisena tai narsistisena. Tapahtuu naisten keskuudessa yleisimmin.
- Anonyymi
Myrkyllisistä ihmisistä pitäisi päästä eroon mahdollisimman pian. Vaikeaa tosiaan on saada johtaja huomaamaan, että jokin olisi vialla. Johtajat on niin huonosti koulutettuja, ettei ne tajuu mitään. Niitten pitäisi mennä narsistin bongauskurssille.
- Anonyymi
jos et jostain ihmisestä pidä niin ei hän välttämättä ole vielä narsisti.
Teillä ei vain synkkaa. N-mäinen ihminen on vain v-mäinen ihminen.- Anonyymi
Täällä kelloseppäkoulu
- Anonyymi
Kaikki ovat saatana samaa paskaa.
Nykyiset työpaikat eivät ole tehty aikuisille vanhan liiton luotettaville työntekijöille.
Työpaikat kansoittavat nykyään itsekkäät pyrkyrit ja selkäänpuukottajat. Keskenkasvuiset lapset. Pthyi!- Anonyymi
Amen.
- Anonyymi
Allekirjoitan tämän.
- Anonyymi
Olen kokemassa parhaillaan juuri tuota. Ja olen neuvoton.
- Anonyymi
Olen kokemassa juuri tuota, savustamista. En tiedä on se ihminen narsisti vai mikä. Mutta hyvin lyhyessä ajassa hän on saanut minun työelämäni kurjaksi. Olen neuvoton.
- Anonyymi00016
Narsistit on myrkyllisiä ihmisiä. Tuhoavat kaiken tieltään.
- Anonyymi00017
Narsisteilla on näyttämisen tarve ja haluavat olla esillä. Kovia puhumaan ja manipuloimaan.
- Anonyymi00018
Narsisti hyökkää jollakin tavalla erilaisen, hiljaisen, rauhallisen, kiltin tai kunnollisen kimppuun
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692529Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U852410Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441821Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931781Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171717Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591639Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241015Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9947