Narsisti soluttautuu työyhteisöön leipomalla, olemalla hauska ja äänekäs. Ottaa vallan omiin käsiinsä ja kokee, että voi tehdä mitä vaan. Ohjailee muita ja miellyttää niitä, ketä tarvitsee ja ketkä pitää häntä hyvänä tyyppinä tai vaan pelkäävät liikaa. Ne jotka työyhteisössä näkevät hänen lävitseen, hän ottaa tehtäväkseen savustaa ulos. Ja hän tekee sen niin, ettei kukaan osaa edes epäillä häntä. Onhan niin mukava, suora, tomera, kaikkien kaveri.
Narsisti ei kestä sitä, että joku saattaisi tietää hänestä sellaista mitä ei työyhteisössä ole vielä näkynyt. Hän toimii hiljaa taustalla. Valvoo muita ja keksii syytelistaa niistä, jotka ovat hänen tiellään.
Narsisti ei kestä aidosti mukavia, myötätuntoisia ihmisiä, koska pitää heitä heikkoina. Hänen aseinaan on oman asemansa korottaminen keinolla millä hyvänsä. Ja jos tämä työyhteisön syöpä saa vielä tukijoita toimilleen, on suunnitelma valmis.
Narsistin uhrina en voi muuta kuin ihmetellä sitä, miten suunnitelmallista kaikki on ollut. Ainut lohtu on se, että viimeistään karma maksaa kaiken hänelle takaisin.
Narsistin uhri
11
400
Vastaukset
- Anonyymi
Niinhän se narsistin toimintakaava aina menee. Häntä ihastelevat esi- ja avainhenkilöt hykertelevät, kun ovat saaneet moisen kultakimpaleen työyhteisöä "rikastuttamaan".
Muuta ohjetta ei sinulle voi antaa kuin, että lähde pois narsistin saastuttamasta paikasta. Työttömyyskin on parempi vaihtoehto kuin terveyden menettäminen.- Anonyymi
Ei auta poislähtö. Seuraavassa paikassa on uusi narsisti tai kaksikin. Jos ei ole töissä, narsisti löytyy kotoa tai mistä hyvänsä.
- Anonyymi
Narsisteja tai vain vaikeasti luonnehäiriöisiä ihmisiä löytyy joka työpaikasta. On selvää että karkuun ei pääse, jollei työllistä itseään yrittäjänä. Asiakkaat voivat olla narskuja,jos niitä on työnkuvassa. Yhteiskunta ruokkii pahuutta joka kolkkaan. Normaalia ystävällistä käytöstä pidetään jo urbaani legendana hyvinkin monessa työpaikassa. Valitetaan ensin pienestä ja kasvatetaan raivoa kuukausittain ja vuosittain niin suureksi, että käytöstä ei voi enää pitää kuin psykopaattisena tai narsistisena. Tapahtuu naisten keskuudessa yleisimmin.
- Anonyymi
Myrkyllisistä ihmisistä pitäisi päästä eroon mahdollisimman pian. Vaikeaa tosiaan on saada johtaja huomaamaan, että jokin olisi vialla. Johtajat on niin huonosti koulutettuja, ettei ne tajuu mitään. Niitten pitäisi mennä narsistin bongauskurssille.
- Anonyymi
jos et jostain ihmisestä pidä niin ei hän välttämättä ole vielä narsisti.
Teillä ei vain synkkaa. N-mäinen ihminen on vain v-mäinen ihminen.- Anonyymi
Täällä kelloseppäkoulu
- Anonyymi
Kaikki ovat saatana samaa paskaa.
Nykyiset työpaikat eivät ole tehty aikuisille vanhan liiton luotettaville työntekijöille.
Työpaikat kansoittavat nykyään itsekkäät pyrkyrit ja selkäänpuukottajat. Keskenkasvuiset lapset. Pthyi!- Anonyymi
Amen.
- Anonyymi
Allekirjoitan tämän.
- Anonyymi
Olen kokemassa parhaillaan juuri tuota. Ja olen neuvoton.
- Anonyymi
Olen kokemassa juuri tuota, savustamista. En tiedä on se ihminen narsisti vai mikä. Mutta hyvin lyhyessä ajassa hän on saanut minun työelämäni kurjaksi. Olen neuvoton.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417417Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393851Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 381428
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261427- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3391186Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907