Sanna Ukkolan kolumni

Sanna Ukkola on taas osoittanut melkoista siviilirohkeutta asettuessaan miesten pilkkaamista vastaan, mutta tilanne ei ole lainkaan niin huono, kuin hän pelkää.

1. Miesten pilkkaaminen on hyvin pienen ryhmän, feministien, 'voimaantumista', mutta se on saanut suuren osan julkisesta sanasta, koska miehet eivät ole nähneet juuri tarpeelliseksi siihen vastata. Naisten valtaosa ei tällä tavalla 'voimaannu', sillä normaaleilla siskoilla on muutakin halua ja tekemistä.

2. On tunnettu jo kauan, että kiihkeätkin ideologiat aikanaan sammuvat, niin myös feminismi. Emme vielä tiedä, mikä tulee seuraavaksi, mutta varmasti tulee.

3, Kiihkoilijoista huolimatta, kenenkään asema ei ole uhattuna. Vain suuria sanoja.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f4788e63-403a-4b95-ac74-3e4a9b80e271 🌹👀

5

160

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ” 3, Kiihkoilijoista huolimatta, kenenkään asema ei ole uhattuna. Vain suuria sanoja.” So why you cry?

      • Näyttää rumakielinen kysymyksesi olevan mielestäsi tehokkaampi kuin suomenkielinen. Entä, jos vastaan kysymykseen kysymyksellä, mutta kaunokielisesti? Kokeillaanko näitä?

        Pourquoi les féministes pleurent-elles?

        Kāpēc feministes raud?

        Af hverju gráta femínistar? 🌹👀


      • Anonyymi
        kynä..mi kirjoitti:

        Näyttää rumakielinen kysymyksesi olevan mielestäsi tehokkaampi kuin suomenkielinen. Entä, jos vastaan kysymykseen kysymyksellä, mutta kaunokielisesti? Kokeillaanko näitä?

        Pourquoi les féministes pleurent-elles?

        Kāpēc feministes raud?

        Af hverju gráta femínistar? 🌹👀

        Entä jos vastaat esitettyyn kysymykseen?

        Miksi kitiset, kun kenenkään asema ei ole uhattuna?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Entä jos vastaat esitettyyn kysymykseen?

        Miksi kitiset, kun kenenkään asema ei ole uhattuna?

        En kitise. vaan olen välittänyt tietoa feminismin historiasta, jota nykyfeministeillä ei ole, vaan luulevat, että se on vanhan naisliikkeen jatkoa, vaikka feminismi levittää miesvihaa. Vanha naisliike ajoi tasa-arvoa. Feminismi syntyi 1960-luvun amerikkalaisessa vihan ilmapiirissä.

        Esimerkiksi suomalaisen naisliikkeen grand old ladyltä on turha etsiä miesten halveksuntaa, pilkkaa ja herjaamista,

        Syntyjään mies on nykyiselle feministille tämän ajan juutalainen. Feministi syyttää miestä kaikesta ja latoo hänelle vastuun asioista, joihin tämä ei ole voinut vähääkään vaikuttaa, vieläpä muinaisten miesten sikamaisuudesta, joka oli aivan todellista. Länsimaisen oikeusperiaatteen mukaan kukin on vastuussa vain OMISTA tekemisistään.

        Sen sijaan feministi kitisee ja näkee miehen syylliseksi kaikkeen pahaan, samoin kuin kolmannessa valtakunnassa kaikki paha nähtiin juutalaisten syyksi.

        Samoin olen välittänyt ymmärrystä feminismin pohjana olevasta ad hoc -filosofiasta ja loogisesta virheellisyydestä. Ne sallivat minkä tahansa asian selittämisen heiluvan ideologian mukaiseksi TODEKSI.

        Luulisi, että feministit olisivat kiinnostuneita myös tiedosta. Näitähän ei ollut kumpaakaan vanhassa naisliikkeessä. Sen oppi oli täysin yksiselitteinen ja selkeä, ja se pyrki vain ja ainoastaan tasa-arvoon. 🌹👀


    • Anonyymi

      Hassujas nimiä yulrr milrrn kun yrrn ylrrn omn kaleterin..

      Minä on Mimmin päivä=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      46
      589
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe