teillä on kiva istua siellä toimistoissanne kun me rakennusmiehet olemme teille hyvät ja viihtyisät-tilat luoneet,kylmissä ja vetoisissa olosuhteissa kaikki betonin pölyt hengittäen.teile lämmitetyt tuloilmat ja kesällä kylmäkoneet ettei perse hikoa,mutta te vaan itkette tekemättä juuri mitään leipänne-eteen,aina jokin pielessä vetää,tai,ilmastointi ei toimi sitkun toimii ni liikaa,haistakaa ja maksakaa duudarille kunnon palkka ansaitusta työstä ja kärsimyksistä.
johtajille/narisijoille.
roletääri
6295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Palkkaa maksetaan kykyjen mukaan.
Kukin saa mitä hänelle kuuluu.
Oliko kannattanut käydä koulussa viistoistavuotiaana?
tää koulunkäynti ei takaa et kaveri on fiksu minä liki 30vuotisen työuran nähneenä paptehtaassa joudun alvariinsa inssejä kouluttamaan ja kertomaan kuinka paperi tehdään inssi yleensä takertuu johonkin pikkujuttuun ja ihmettelee sitä kuukausitolkulla pitää palavereita ja ihmettelee käskyttää työläistä tekemään niin kuin hän on ajatellut .inssi kun poistuu me pistetään omat säädöt päälle ja tehdään tulosta tasaisella käynnillä eikä nosteta päättömästi nopeutta et katkoja tulisi kuten inssin tahto on .mulla ei ole ollut kuin yksi hyvä inssi joka ymmärsi koko kokonaisuuden .ja hän nuoresta iästään huolimatta on nykyään tehtaanjohtaja piet...lykkyä pyttyyn hänelle
Moro!
Jos työläinen olet niin pätevä, niin suunnittele itse paperikoneesi, hae sille rahoitus, hoida suhteita pörssiin, suunnittele työvoiman rekrytointi ja lomauttaminen, hoida markkinointi (opettele englanti, ranska, saksa, kiina), tee järkeviä sopimuksia asiakkaisen kanssa jne. Eiköhän kaikilla ole omassa hommassaan ihan tarpeeksi tekemistä. Työläiset aina kerskuu, että he vain tekevät oikeaa työtä. Se, että osaa yhden koneen kuin omat taskunsa, ei merkitse sitä, että on ainoa tarpeellinen työntekijä!
Mitä helkkaria siitä tulisi jos kaikki olisivat valinneet lukion ja korkeakoulut? Kuka tekisi nämä raskaimmat työt. Duunareista tulee vielä kova pula ja akateemisetkin joutuu tarttumaan harjan varteen.
Kuka tässä on väittänyt ettei duunareita tarvita.
Kaikkia tarvitaan. duunarit usein pitävät vain yksinoikeutenaan valittaa elämän kurjuutta.
Se on koirille oikein että luut on kovia.
kiinaksi, että insinöörit siperiaan, kun kiinan kieli hallussa!