Yhteiskunnan rakenteissa ilmenee eri tavoin rakenteellista väkivaltaa, miksi tämä sallitaan?
2.1.1 Rakenteellinen väkivalta
Väkivalta jossa yhteiskunnassa vallitsevilla rakenteilla, valtajärjestelmillä, normeilla ja toimintatavoilla heikennetään henkilöiden tai henkilöryhmien oikeuksia ja asemaa suhteessa muihin ja estetään näin heidän perustarpeidensa tyydyttäminen, uhataan heidän henkeään, terveyttään tai hyvinvointiaan tai aiheutetaan muutoin heille vahinkoa. Rakenteellinen väkivalta on epäsuoraa siten, ettei se kohdistu suoraan yksittäisiin henkilöihin mutta sen seurauksista kärsivät yksittäiset henkilöt tai henkilöryhmät. Rakenteellinen väkivalta pitää sisällään esimerkiksi epäinhimillisen ja ihmisoikeuksia loukkaavan poliittisen päätöksenteon, lakien riittämättömän täytäntöönpanon, vallan ja resurssien epäoikeudenmukaisen ja epäsym-
metrisen jakautumisen, ihmisryhmien syrjinnän, ihmisoikeusloukkaukset sekä väkivaltaa ihannoivan ja sitä
edistävän median ja mainonnan. Rakenteellinen väkivalta hankaloittaa ihmisoikeuksien yhtäläistä toteutumista. Rakenteellinen väkivalta voi liittyä esimerkiksi yhteiskunnalliseen seksismiin tai rasismiin.
2.1.1.1 Institutionaalinen väkivalta
Rakenteellinen väkivalta, joka syntyy yhteiskunnan toimintaa ohjaavien eri instituutioiden eriarvoistavista ja vahinkoa
tuottavista rakenteista, valtajärjestelmistä, normeista tai toimintatavoista.
THL - Työpaperi 1/2020
Rakenteellinen ja institutionaalinen väkivalta
18
832
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, tämä on tärkeä ja vakava asia
- Anonyymi
On, futiksen MM-kisoissa tuo on puhutuin asia.
- Anonyymi
Meetoo-femakot ja suvakit ovat sellaisia, niistä on päästävä eroon.
- Anonyymi
No on kyllä hyvin epämääräistä tekstiä. Tuollainen tulkinnanvaraisuus on rakenteellista väkivaltaa.
- Anonyymi
Suomessa väkivalta ja rikollisuus on kasvanut huomattavasti vajaassa 10 vuodessa ja kaikki se tietävät. Ei tarvi kuin seurata iltapäivälehtien, joka päivä jossain päin on poliisin operaatio, hyvä ettei päivittäin myös tappo tai murha. Ruotsissa alkoivat vastaavat tapahtumat Suomea aikaisemmin ja senkin kaikki tiedostavat.....syytäkin.
OLISI KORKEA AIKA KOVALLA KÄDELLÄ PUUTTUA TÄHÄN JA SEKÄ SANOA ÄÄNEEN KETKÄ OVAT NÄIDEN PÄÄASIALLISET TEKIJÄT. - Anonyymi
Jatkuvasti TV:ssä näytetään naisten harjoittamaa väkivaltaa miehiä kohtaan ja sitä pidetään normaalina, jopa hauskana. Tänäänkin Uusi päivä sarjassa ämmä löi täysillä miestä kasvoihin kun mies ei olut kiinnostunut, jos mies tekisi vastaavasti, TV:ssä ja todellisuudessa mies vietäisiin heti putkaan ja saisi tuomion väkivaltaisuudesta, akalle isot korvaukset. Täysin kaksinaismoralista touhua, akat saa tehdä mitä tahansa ilman tuomiota, miehiä tuomitaan ilman syytä.
- Anonyymi
Naisten väkivaltaisuus on niin tavallista että sitä pidetään normaalina.
- Anonyymi
Jatkuvasti näitä uutisia kun naiset syyllistyneet väkivaltaan miehiä kohtaan ilman syytä. Kaksi ämmää pahoinpiteli raa'asti tuntematonta miestä.
- Anonyymi
"Miehelle luvattiin kyyti kotiin, mutta helvetti repesi heti
Julma pahoinpitely kesti neljä tuntia."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009310731.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Miehelle luvattiin kyyti kotiin, mutta helvetti repesi heti
Julma pahoinpitely kesti neljä tuntia."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009310731.htmlSekopää ämmä potki maassa makaavaa.
"Nuorukaisen äiti oli mukana seurueessa ja lähti poikansa perään. Hän näki, kuinka poika meni oksentamaan kulman taakse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekopää ämmä potki maassa makaavaa.
"Nuorukaisen äiti oli mukana seurueessa ja lähti poikansa perään. Hän näki, kuinka poika meni oksentamaan kulman taakse.Sen jälkeen poika kaatui lyöden takaraivonsa katuun. Äiti meni auttamaan poikaa. Paikalle tuli myös 20-vuotias nainen, joka kysyi, onko poika kunnossa.
Äiti kertoi naiselle, että tämä on hänen poikansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen jälkeen poika kaatui lyöden takaraivonsa katuun. Äiti meni auttamaan poikaa. Paikalle tuli myös 20-vuotias nainen, joka kysyi, onko poika kunnossa.
Äiti kertoi naiselle, että tämä on hänen poikansa.Äiti muisteli Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa, kuinka nainen hermostui ilmoituksesta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äiti muisteli Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa, kuinka nainen hermostui ilmoituksesta
ja rupesi huutamaan hänelle sekä potkimaan poikaa korkokengillä naamaan."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009317354.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja rupesi huutamaan hänelle sekä potkimaan poikaa korkokengillä naamaan."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009317354.htmlMiksiköhän femakot ovat koko ajan poistattamassa itselleen epäedulliset uutiset?
- Anonyymi
Suomi voi olla lapselle ja miehelle vaarallinen maa. Lapset ja miehet kokevat Suomessa Euroopan mittakaavassa tilastojen mukaan paljon väkivaltaa, ja erityisen yleistä on parisuhdeväkivalta naisten ja tyttöjen taholta. Naiset myös yllyttävät miehiä ja jopa oman poikansa tappamaan toisia miehiä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009336826.html
Hupaisaa että kiihkoileva suvakkifemakko tuo esille vain suomalaisten miesten tekemiä henkirikoksia, tosin tuokin postinjakajan murha on hyvin todennäköisesti matun tekemä. ja monissa noissa ollut naisia mukana. Porissa tapahtuneesta matun tekemästä naisen murhasta ja itsemurhasta ei kerro mitään. Narkkarit tappaa paljon toisiaan, ei siinä ole sukupuolella merkitystä.
Ei kerro myöskään matunaisen tekemästä lapsen murhayrityksestä, ei suomalaisten naisten tekemistä lukuisista lasten murhista, ei kolmesta suomalaisesta miehestä mitkä naiset vähälle aikaa poltti elävältä. Eikä huoleta ettei femakkosuomessa naisia tuomita edes murhista useinkaan vaikka todisteiden mukaan selvästi syyllinen.- Anonyymi
Näitä riittää, tämäkin nainen yritti polttaa kolme ihmistä elävältä, onneksi heräsivät ajoissa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009342445.html
Naiset tykkää heilua veitsienkin kanssa ja ovat paljon raaempia kuin miehet, syyksi väkivaltaan riittää mikä tahansa ilman moraalia, paljon soveliaampia siis sotimaankin.
- Anonyymi
Jokkaisen vaan tarttis mennä ihteensä, täts it.
rakkeenteet seuraa perässä vai määräälö rakenteet ihmistä? eikös sen pitäny olla päinvastoin, sitähän se mielipide ja sanavappaus - Anonyymi
Hyvin pitää tutkimus paikkansa että tytöt ja naiset ovat väkivaltaisempia kuin pojat ja miehet. Nyt on 13v tyttö puukottanut poikaa koulussa.'
"Helsingin Vesalan peruskoululla tapahtui keskiviikkoaamuna kello yhdeksän aikoihin puukotus.
Poliisin mukaan 13-vuotias tyttö puukotti poikaa kesken kotitalousoppitunnin. He kumpikin käyvät samaa luokkaa.
Poliisipartiot menivät paikalle ja ottivat teosta epäillyn tytön kiinni. Pistohaavan kylkeensä saanut poika vietiin sairaalahoitoon.
Asiaa tutkitaan poliisin mukaan tapon yrityksenä.
– Uhrin tilaa en pysty tarkkaan kommentoimaan. Vakavuudesta voi päätellä kuitenkin jotain, kun tätä tutkitaan tapon yrityksenä, tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Marko Forss kertoo IS:lle."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009440349.html
Ämmät pitäisi oikeasti pitää nyrkin ja hellan välissä, muuten vähäjärkisitä femakoista tulee väkivaltaisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!871929- 821760
- 511400
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471337- 1411305
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481242Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1061067Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!231022- 39965
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59952