Paastotavoite 74-70kg

Anonyymi-ap

Aika, jona suoritan 10 päivää, tai vähemmän.aion syödä 2 terveellistä ruokaannosta per päivä.huominen tavoite 73,5kg.

6

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sä et nyt taida tietää ettei paaston aikana syödä mitään.Paasto tarkoittaa syömättömyyttä.Jos syöt kiinteää ruokaa on kysymys laihduttamisesta ruualla ei paastosta.

    • Anonyymi

      En tiedä tarkoitatko pätkäpaastoa?
      Mutta tarkoititpa mitä vain niin ei tule tuloksia ilman pysyviä muutoksia.
      Pätkäpaasto ihan pysyväksi elämäntavaksi niin saat pysyviä tuloksia.
      Tai voihan sitä muuttaa pysyvästi syömistottumuksia, sokeri pois, rasvaa vähemmäksi, annoskoot pienemmiksi, jne.

      Itseä vähä arvelutti kun vähensin fyysistä työtä.
      Aikaisempi työ olli erittäin raskasta ja pitkiä päiviä, söin kuitenkin vain kerran päivässä mutta paljon.
      Nyt pari kuukautta kevyemmässä työssä ja huomaan ettei kroppa vaadi niin paljoa ruokaa, syön edelleen kerran päivässä mutta vähemmän.
      Paino oikeastaan laskenut vähäsen.

      • Anonyymi

        Joo!tuo pätkäpaastoilu sitten kun se on 70kg tavoitteissa on melko kehityskelpoinen idea.kaksi paastopäivää viikossa... kilo per viikko pois.joten 7.11 65kg.158cm olen..

        Niin ... nukkuminenkin kuluttaa grammoja, mulla sellaisen 500g per yö.
        Sä oot syönyt vähät välittämättä ruokarytmistä ja silti oot pärjännyt.ettei tuu edes nälkä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo!tuo pätkäpaastoilu sitten kun se on 70kg tavoitteissa on melko kehityskelpoinen idea.kaksi paastopäivää viikossa... kilo per viikko pois.joten 7.11 65kg.158cm olen..

        Niin ... nukkuminenkin kuluttaa grammoja, mulla sellaisen 500g per yö.
        Sä oot syönyt vähät välittämättä ruokarytmistä ja silti oot pärjännyt.ettei tuu edes nälkä.

        Eli sä paastoat nyt syömällä?Kun paastoamisen aikana ei syödä mitään.Ymmärrätkö.Jos et kerta vielä pätkäpaastota niin sinun tapasi ei ole paasto jos syöt kiinteää ruokaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli sä paastoat nyt syömällä?Kun paastoamisen aikana ei syödä mitään.Ymmärrätkö.Jos et kerta vielä pätkäpaastota niin sinun tapasi ei ole paasto jos syöt kiinteää ruokaa.

        Nyt tosiaan söin illalla ja tarkoitus on ihan todellakin paastota huomiseen iltakuuteen, jolloin syön lohta. No on mulla smoothieta jääkaapissa, sen nappasen kahvien lisäksi jossain välissä.
        Kaloreita kuluu suunnilleen samanverran kuin pätkäpaastossa, noin 500? Tätä 10 vrk.
        Painan nyt 72,5kg, eli joka päivä -0,5kg painoa pois.huomenna 5/10päivä ja puoliväli.74,5kg-72,0kg syömättömyydellä.
        Mutta nyt vasta vaivaiset -2,5kg mutta only 4 days behind.


    • Anonyymi

      Minulla on kokemusta laihduttamisesta, olen pudottanut edellisvuonna painoa n. 20 kg eikä kiloakaan ole tullut takaisin. Oikotietä onneen ei ole ja ainoa oikea tapa laihtua ja hallita painoaan pysyvästi on ruokailutottumusten muutos, liikunnan ottaminen mukaan päivärytmiin ( vaikka kävelyä puoli tuntia päivää kohden 5 päivänä viikossa, voi olla myös hyötyliikuntaa) sekä riittävän pitkät yöunet (7-8tuntia). Vaihda kovat rasvat pehmeisiin ja syö lounas ja päivällinen lautasmallin mukaan ja välissä vähäkalorisia välipaloja ja syö myös iltapala, sillä tyhjällä vatsalla ei kannata mennä nukkumaan. Riittävän pitkillä yöunilla on yllättävän paljon vaikutusta painon hallintaan, kokeilin pärjätä viikon 6 tunnin yöunilla ja painoa tuli lisää melkein kilo. Herkuttelupäiviä voi pitää silloin tällöin myös laihdutusaikana kunhan ei syö silloin itseään ihan ähkyksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      879
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe