Ootteko sitä mieltä että kun suhde päättyy

Anonyymi-ap

Ja aloitat deittailun niin sitä pitäisi ilmoittaa exälle? Onko jokin hyvän tavan odotusaika ennen kuin voi luoda deittiprofiilin. Tosi outoa kyllä, rupeaa ahdistamaan saman tien kun pitäisi luoda itsestään tarjoamisteksti. Se tarkoittaa varmaan sitä että on hyvä vielä odottaa. Olen kuullut että se on ihan normaalia, nykyään kaikkeen tarvitaan sovellus.

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä pidä ilmoittaa.

    • On helpompi erota entisestä, jos on saanut uuden jo toimimaan. Muuten on vaarassa, että oleva romanssi/liitto muuttuu on off -suhteeksi. Kertoahan voi, muttei tarvitse. 🌹👀

    • Anonyymi

      Aloittaja halooo!
      Eletään vain kerran. Jos joku lähtee, uusi otetaan sisälle jo seuraavana päivänä.
      Näin tein itsekin ja ex pyrki seuraavat 9 vuotta takaisin.
      Ei nyt enää onnistu kun kerran lähtee.
      Ei ole ollut tapana ottaa ketään takaisin joka kerran lähtee.

      • Anonyymi

        Mä olen sen taas tehny nimipäivää et ku mä kerran lähden ni se on siinä lasten osalta kun asiat vai hoituu lasten edun mukaan ni kaikki on silloin yleensä ok


    • Anonyymi

      Kyllä pitää ilmoittaa. Lisäksi täytyy haikailla entisen perään ja tehdä nyksälle selväksi, kuinka paljon kaipaa exsäänsä.

      Oikeasti???!!!

      Jos tuollaista kysyt, niin et ole vielä valmis aloittamaan uutta parisuhdetta.

      >simiti <

    • Anonyymi

      Ei pidä ilmoittaa mutta voi jos tahtoo. Mikähän merkitys sillä??
      Löysin samassa jamassa olevan suhteesta lähtijän tai lähetetyn. Kärvistelmmme asiaa yhdessä ja toimimme toistemme psykiatrina. Siitä tuli hyvä suhde. Ei kumpikaan eheydytty yksin kuten asiantuntijat opettaa, yhdessä parannuttiin ja jäätiin normaaleiksi.

    • Anonyymi

      Silloin kun itsestä tuntuu siltä että on valmis menemään elämässään eteenpäin turha sitä aiemmin muutoin voi pilata jotain hyvääkin jos turhaan hätäilee päästäkseen edellisestä eroon mul on jo kaksi lasta ni mun on iha hyvä näinkin ehkä jopa parempi kuin suhteessa jossa ei pysty toiseen luottamaan ainut on tietty tuo jot aika on pitkää ku ollu jo puolisen vuotta kohta saikulla sai siinä välissä sentään yhdeksäntoista päivää pitää ihan kesälomaa kerkes äiskää ja siskon perhettä käydä siinä välissä moikkaas vaik rahat ei juuri mihinkään näi saikul olles tahdo riittääkään mu ajan kuluttaminen näi jouten ollessa on haastavaa kun ei mitään ylimääräistä voi sillai ostaa ni

    • Anonyymi

      Riippunee tilanteesta. Eroja ja eronneitakin on niin monenlaisia. Itse en varsinaisesti koe, että itse deittailun tai seurustelunkaan alottamisesta tarvitsisi kenellekään ilmotella. Itseäni eivät eksän deittailut sellasenaan kiinnosta.

      Vaan sitten voi olla tilanteita, joissa kertominen olisi vähintään kohteliasta, jos ei jopa ainoa asiallinen tapa toimia. Esimerkiksi jos on yhteisiä lapsia ja niille lapsille ollaan jotain tyyppiä näyttämässä. Olisi ehdottoman asiallista kertoa se etukäteen ja ehkä jopa kysyä mielipidettä ja onko ok ja keskustella ylipäänsä asiasta. Aina vanhempikaan ei tunne kaikkia puolia lapsestaan ja sillä toisella vanhemmalla voi ihan hyvin olla jotain näkemystä, jonka avulla vältetään ongelmia jatkossa. Eli siis silloinkaan ei minusta tarvitse siitä itse tapailusta ilmotella, mutta se lapsiin tutustuttaminen olisi asiallista kertoa etukäteen.

      Itse olen kerran ollut myös sellaisessa tilanteessa, jossa olin eronnut ja eksällä oli ongelmia raha-asioissaan, eikä hän oikein meinannut saada minua lunastettua ulos yhdessä omistamastamme asunnosta. Olin joustava ja kiltti ja mulle oli ihan ok, että hän hoitaa ne asiansa kuntoon. En vaatinut ja pakottanut häntä ottamaan hänelle todella epäsuotuisaa uutta lainaa. Ne ehdot olisivat siinä kohtaa olleet hänelle todella heikot. Siinä kohtaa, kun sinne asuntoon oli muuttanut joku uusi, eikä asiasta edes ilmoitettu, saati että minua olisi edelleenkään oltu lunastettu ulos, meni kuppi nurin. Mua ei kiinnostanut pätkääkään kuinka moni siellä ehkä oli ravannut öitään viettämässä, sellaisista mulla ei ole tietoa. Vaan että virallisesti muutetaan ja siirretään kirjat jne. edes ilmoittamatta asiasta asunnon toiselle omistajalle. Se oli minulle liikaa, siinä kohtaa olisi pitänyt käydä keskustelu, etukäteen. Tai sitten ihan vaan maksaa mut ulos siitä ja silloin olisi voinut olla ilmoittamatta.

      Vaan siis yleisesti ottaen mähän olen ihminen, joka en tapailuistani ja seurusteluista ilmoita edes lähimmilleni, saati sitten eksälle. Siihne ilmoittamiseen tarvitsee mulla olla joku syy.

    • Anonyymi

      Vielä sellainen huomio. Jos puoliso on kuollut, niin siitä saa puhua ihan exänkin kanssa. Exä kuitenkin on luultavasti läheinen ystävä. Olethan seukannutkin exän kanssa.

      >simiti<

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2681
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      134
      2442
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2083
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      133
      2071
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1804
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      152
      1327
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1172
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1130
    9. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1115
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1049
    Aihe