Työnantajien valehtelu ja osatyökykyisyys...palkkatuki hyödytön

Anonyymi-ap

Alan olla ihan täynnä näitä työnantajia jotka uutisissa tai lehdissä kovaan ääneen kitisevät ja valittavat että on työvoimapulaa siellä ja täällä ja kukaan ei tule tekemään.

Ja kun hakee paikkoja niin mitään ei saa. Johtuen siitä että oon osatyökykyinen. Ilmeisesti luullaan että jos mulle sanoo jotain niin romahdan kasaan. Tai etten osaa mitään. Oon hakenut mm.eri kauppoihin hyllyttämään tässä parin kuukauden aikana n.40 kertaa, mutta ei kelpaa. Lisäksi olen hakenut useita muitakin paikkoja. Pitää vissiin olla insinöörin tutkinto ja 8 muuta ammattia. Naurettavinta on vielä että on kokemusta kaupan alasta ja vielä kaupan alan tutkintokin. Oon kyllä todennut että vessapaperikin on hyödyllisempi kun tämä todistus.

Ei meitä oikeasti haluta työllistää. Paskaa sitä vaan halutaan jauhaa telkkarissa että tulisi hyvä maine.

Olen selkeästi kertonut rajoitteet ja tuntimäärät mitä pystyn tekemään, mutta ei kiinnosta.

Palkkatukea en saa kun 50%. Ja täyttä ei saa ennen kun on maannut kotona 2 vuotta putkeen. Uskomatonta! Tein helvetin kovan homman että toivuin vaikeasta sairaudesta ja minkä takia?? Siksi että makaisin kotona?? Että odotetaan 2 vuotta että ehkä en enää olekaan työkunnossa tai ampunut itteni. Sitten on vähän turhaa olla: Nyt saat apua ja tukea työllistymiseen. Nyt ensin jatkamme sinun rankaisemistasi. Emme sitä että tukisimme sinua siinä että työkykysi pysyy.

Naurettavaa tässä on myös se että kolmannen sektorin kautta saisin palkkatuella töitä mutta nyt en saa kun saan tukea vain 50%. Olisin muuten jo ollut töissä. Oon tehny kaikkeni asian eteen ja vähän enemmänkin. Oon jo epätoivonen ja tosiaan mietin että tässäkö se oli. Enkö koskaan tule kelpaamaan minnekään töihin??

Muilla samanlaisia kokemuksia???

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä elukkaa kaivattusi

        muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
        Ikävä
        83
        4535
      2. Haleja ja pusuja

        Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
        Ikävä
        85
        4401
      3. Onko mukava nähdä minua töissä?

        Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
        Työpaikkaromanssit
        43
        3749
      4. Oi mun haniseni

        Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
        Ikävä
        16
        3473
      5. Hei rakas sinä

        Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
        Tunteet
        40
        2967
      6. Kyllä mulla on sua ikävä

        Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
        Ikävä
        10
        2744
      7. En kirjoita sulle tänne

        Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
        Ikävä
        15
        2673
      8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

        IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
        Maailman menoa
        39
        2073
      9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

        Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
        Ikävä
        158
        1738
      10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

        Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
        Maailman menoa
        101
        1288
      Aihe