Minulla ei ole sellaista ja automyyjä hieman irvisti kun autokaupoilla sanoin että säilyttäisin autoa (plugin tai täyssähkö) ulkona talven pakkasillakin.
Hieman huonoa jos polttomoottoreita ei enää valmisteta ja ihmisten pitää rakentaa rivitalojen pihaan jokaiselle oma talli.
Hieman huonoa jos polttomoottoreita ei enää valmisteta ja ihmisten pitää rakentaa rivitalojen pihaan jokaiselle oma talli.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei sähköauto omaa tallia tarvitse. Miksi tarvitsisi? Suurin osa sähkärin omistajista asuu kerrostaloissa, ja harvemmin niissä on tallia. Autokatos saattaa olla.
" suurin osa sähkärin omistajista asuu kerrostaloissa " ? Siis taloissa joissa yleensä ei voi sähköautoa ladata . Mistä tuon keksit ?
Taisit lukea rivien välistä, vai oletko ajatustenlukija. Vaikka luin moneen kertaan tuon viestin johon vastasit, siinä ei puhuta mitään lataamisesta.
Ei kerrostalossa sivulla ole varaa sähkö autoon eikä muuhunkaan ellei se ole työantajan auto
Missä edes lataat
Kokoomus laiset loiset asuu isoissa omakotitalosisaan kunten jhallsi
Jos ei qutopikaan ei tolpaa ei isännöinti salli kuten useimmilsåsalmköyhyåillä
Oletko myyjä
Sähköautot saastutaa yhtä paljon kuin muut kun suomessa ja osia seudulla autot lastaan hiilivoimalla
Akkujen kaivostoiminta saastutava vesistöt
Lapsityövoimaa käytetään Chilessä ja aotahusaasa
En vois ajaa sähköautoja
Olet kuin Putin joka ei muista piitaa
Suurin osa sähköautoilijoista asuu kerros-tai rivitalossa. Niihin kyllä saa latauksen taloyhtiön päätöksellä.
Lämmin talli edistää auton ruostumista ja sitä kautta uusimistarvetta, eli potentiaalista myyntiä. Vai lieneekö nuo sähkärit jo kokonaan muovia?
Ei muuten edistä. Penninvenyttäjän puolilämmin talli edistää auton ruostumista
Kylmä yallinruostutaa eniten ja peseminen
Säsköeien akku ei kestä pesemistä
Se ruostuu alta ja lama vuotta sitten saa sähköiskun 12oo v tapaa heti
Sähköauton alyajie bikannsontule sähkö katkaisija en sitalbena ämuiatakanireoitaa sähköauton johdot jisnnäötte mitä
Silloin eintule teille katoksia
Sammuta sinä ledi valot niin minä lataan sähköauto oli
Kokoomus aina rikaan eyue enne köyhää
Tuolla pihalla se minunkin plugari on ollut jo vuosia. Yleensä se on aina kiinni latausjohdossa. Talvella lämmityksen saa päälle kännykällä, ja virran se ottaa silloin verkosta. On minulla tallikin, mutta se saa toimia varastona. Auto pärjää ulkonakin.
Kyllä se lämmin talli on poikaa. Minä pidän kesälläkin autoani lämpimässä tallissa, mutta talvella se lämmin talli vasta mukava onkin. Koskaan ei tarvitse ilkkunoita raapia puhtaaksi, ja auto on aina lämmin ajoon lähdettäessä.
Ja ruostuu talven aikan paskaksi, on aina kostea!
Sama juttu mulla autokatoksessa.
Minä en autoa tallissa pidä ajan autolla ja käytön sitä kun on varaa kun ole n kokomuksessa
Köyhät syväkyykkyyn kokoomus
Plugari ei kaipaa lämmintä ladatessa. Jos se pieni akku ei ole latautunut kunnolla kylmyyden vuoksi, ajetaan polttomoottorilla sitten enemmän.
Olit väärää merkkiä myyvässä liikkeessä ja harkitsit ostoa autosta jossa ei ole akkulämmitystä ladattaessa. Kun sähköauton akkua lämmitetään latausta varten, autoa voidaan pitää aivan vapaasti ulkona kovassakin pakkasessa. Jäisistä ikkunoistakaan ei ole haittaa kun auto on lämmittänyt ilman verkkovirtaakin sisätilat mukavan lämpimäksi.
Kuka kerkiintallin aja ja avaimia ovii.
Autolla ajetaan ei säilytellö talisa
Olet pihalla kuin postilaatikko.
Akku pitää esilämmittää vain pikalatausta varten. Normaali 11kW (tai harvemmin 22kw) AC lataus ei tarvitse akun lämmitystä tai esilämmitystä.
Esilämmityksellä nopeutetaan suuren virran vastaanottokykyä akussa ja se on tarpeen vain kun ladataan 100 kW teholla eli pikalatausasemalla.
Korpikuusen alla ei taida säilyä, kuin pontikka pannut?💦💦