Kansanvalta on demokratian ytimessä, ei "edustuksellisuus"

Anonyymi-ap

Olette varmasti huomanneet, kuinka korruptiopoliitikot ja äärioikeistoekstremisti-pörssirikolliset, korostamalla korostavat, tuota "edustuksellinen demokratia" -ilmaisua, sitä myöskin väärin käyttäessään. Joidenkin pinnallisiin korviin, sana "edustuksellisuus", kuulostaa ilmeisesti, joltain "hienolta", jota pitää totella ja nöyristellä, vaikka se veisi leivän oman lapsen ja itsen suusta.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820232/quotjulkiset-organisaatiotquot-yksityistetty-demokratian-tunnusmerkit-haivytetty-suomessa

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16657944/kansanedustajat-eivat-edusta-enaa-demokratiaa--sananvapauksien-estaminen-on-iso-rikos-#comment-105133340

Tarkoituksena on tietenkin, etäännyttää kansaa päätöksenteosta entisestään, tekemällä siitä jotain "edustuksellista", harvojen valtaa, jotain jota kansalaiset, saavat vain nöyrästi korruptiovaaleissa, vuosikymmen kymmeneltä, koko ajan köyhempinä äänestää, jatkuvasti vähenevin oikeuksin, kun kysehän on "edustuksellisesta", ei aidosta demokratiasta, eli kansan- ja sananvallan, ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien, aidon oikeusturvan 1 500€/kk MINIMIELÄKKEISTÄ, ym aidon oikeusvaltion, aidosta demokratiasta.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa

ÄärioikeistoKeskustalle / hallitukselle, tulee todellakin kiire, lunastaa lupauksensa, Suomen oikeusturvattomuuteen, veroparatiisi-sote-ihmiskaupan orjuuteen, oikeusturvattomiksi pahoinpidellylle eläkeläisväestölle. "Useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen", olivat ÄärioikeistoKeskustan eduskuntavaalilupaukset eläkeläisköyhille.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17570837/ruotsissa-on-6-500ekk-elakekatto-eika-osake-vakuutuskuoririkollisuutta

6

956

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa

      ÄärioikeistoKeskustan Suomen oligarkeille, tulee kiire lunastaa viime eduskuntavaalien suuret lupaukset eläkeläisköyhille: "useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen", eli ne entisen köyhyysrajan 1 250€/kk vähimmäiseläkkeet, piti olla jo.

      Muissa Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa ymmärretään, että se mikä tulee ENNEN, mitään ns. julkistakaan terv.hoitoa, on se tärkein asia, eli aidon oikeusturvan, aitojen ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien elementit, on oltava ensin kunnossa, se on säästöä valtiolle, eli osaamista vvm:öön.

    • Anonyymi

      Edustuksellinen demokratia mahdollistaa sen että poliittisten päätösten tekijöiksi voidaan äänestää henkilöitä jotka voivat perehtyä vaativiin ja monitahoisiin asioihin ja päättää sitten niistä.

      Sinunlaisienkin yhden totuuden toitottajien on mahdollista päästä vaikuttamaan asioihin, mutta yhden totuuden mielipiteesi tulee ja joutuu muidenkin arvioitavaksi eikä mene läpi sellaisenaan.

      Hyvä niin.

    • Anonyymi

      Tuota noin. Ei, emme ole huomanneet. Mielikuvitusvihollisiasi kun eivät sinun lisäksesi oikein muut voi huomata.

    • Anonyymi

      Kansanäänestykset ovat ison työn takana. Että ihmiset tulisivat vaaliuurnille. Jos on kahdetkin vaalit lähekkäin, ei me vaan jakseta. Jos pitäis äänestää joka ainoasta päätöksestä eikä olis eduskuntaa, kuka kerkiäis käydä töissä, kun pitäis hankkia tietoa ja lukea selvityksiä ja analyysejä??

    • Anonyymi

      Edustuksellinen demokratia on keino viedä kansalta mahdollisuus vaikuttaa poliittisiin päätöksiin. EU-jäsenyydessä tämä on ihan laskelmoitua, jotta EU:ia palveleva puoluekoalitio voi tehdä enemmistövaltaisia päätöksiä kansan tahdosta ja tarpeista välittämättä.

    • Anonyymi

      Siksipä korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, nimittävätkin itseään mielellään "päättäjiksi", vaikka sellaista virallista virkanimikettä, ei ole olemassakaan, eikä tule.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/92fc1381-acfe-43dd-93fd-fb64a8a41f2c

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596062/rikostutkinnat--ja-syytteet-nord-stream-talvivaara-uniper-elakerahastojen-ryostot

      Pörssirikollisuudesta tehdään "viihdettä", kun Suomen kansaa kuolee jo 30 vuotta, muiden Pohjoismaiden kansoja aikaisemmin, köyhyyteen veroparatiisi-sote-IHMISKAUPAN orjiksi pakotettuina. Kaikki yksipuoluejärjestelmän korruptiopuolueet, voivat olla varmoja, että äänestäminen loppuu, jos luvattuja, päivitettynä 1 500€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, vielä joudutaan odottelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      185
      1082
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      717
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      692
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      40
      552
    6. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    7. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      540
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      533
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      530
    10. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      40
      525
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      289
      509
    12. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    13. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      166
      495
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      484
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      42
      474
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      463
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      446
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      27
      434
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      425
    20. 21
      422
    Aihe