Kansanvalta on demokratian ytimessä, ei "edustuksellisuus"

Anonyymi-ap

Olette varmasti huomanneet, kuinka korruptiopoliitikot ja äärioikeistoekstremisti-pörssirikolliset, korostamalla korostavat, tuota "edustuksellinen demokratia" -ilmaisua, sitä myöskin väärin käyttäessään. Joidenkin pinnallisiin korviin, sana "edustuksellisuus", kuulostaa ilmeisesti, joltain "hienolta", jota pitää totella ja nöyristellä, vaikka se veisi leivän oman lapsen ja itsen suusta.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820232/quotjulkiset-organisaatiotquot-yksityistetty-demokratian-tunnusmerkit-haivytetty-suomessa

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16657944/kansanedustajat-eivat-edusta-enaa-demokratiaa--sananvapauksien-estaminen-on-iso-rikos-#comment-105133340

Tarkoituksena on tietenkin, etäännyttää kansaa päätöksenteosta entisestään, tekemällä siitä jotain "edustuksellista", harvojen valtaa, jotain jota kansalaiset, saavat vain nöyrästi korruptiovaaleissa, vuosikymmen kymmeneltä, koko ajan köyhempinä äänestää, jatkuvasti vähenevin oikeuksin, kun kysehän on "edustuksellisesta", ei aidosta demokratiasta, eli kansan- ja sananvallan, ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien, aidon oikeusturvan 1 500€/kk MINIMIELÄKKEISTÄ, ym aidon oikeusvaltion, aidosta demokratiasta.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa

ÄärioikeistoKeskustalle / hallitukselle, tulee todellakin kiire, lunastaa lupauksensa, Suomen oikeusturvattomuuteen, veroparatiisi-sote-ihmiskaupan orjuuteen, oikeusturvattomiksi pahoinpidellylle eläkeläisväestölle. "Useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen", olivat ÄärioikeistoKeskustan eduskuntavaalilupaukset eläkeläisköyhille.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17570837/ruotsissa-on-6-500ekk-elakekatto-eika-osake-vakuutuskuoririkollisuutta

6

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa

      ÄärioikeistoKeskustan Suomen oligarkeille, tulee kiire lunastaa viime eduskuntavaalien suuret lupaukset eläkeläisköyhille: "useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen", eli ne entisen köyhyysrajan 1 250€/kk vähimmäiseläkkeet, piti olla jo.

      Muissa Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa ymmärretään, että se mikä tulee ENNEN, mitään ns. julkistakaan terv.hoitoa, on se tärkein asia, eli aidon oikeusturvan, aitojen ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien elementit, on oltava ensin kunnossa, se on säästöä valtiolle, eli osaamista vvm:öön.

    • Anonyymi

      Edustuksellinen demokratia mahdollistaa sen että poliittisten päätösten tekijöiksi voidaan äänestää henkilöitä jotka voivat perehtyä vaativiin ja monitahoisiin asioihin ja päättää sitten niistä.

      Sinunlaisienkin yhden totuuden toitottajien on mahdollista päästä vaikuttamaan asioihin, mutta yhden totuuden mielipiteesi tulee ja joutuu muidenkin arvioitavaksi eikä mene läpi sellaisenaan.

      Hyvä niin.

    • Anonyymi

      Tuota noin. Ei, emme ole huomanneet. Mielikuvitusvihollisiasi kun eivät sinun lisäksesi oikein muut voi huomata.

    • Anonyymi

      Kansanäänestykset ovat ison työn takana. Että ihmiset tulisivat vaaliuurnille. Jos on kahdetkin vaalit lähekkäin, ei me vaan jakseta. Jos pitäis äänestää joka ainoasta päätöksestä eikä olis eduskuntaa, kuka kerkiäis käydä töissä, kun pitäis hankkia tietoa ja lukea selvityksiä ja analyysejä??

    • Anonyymi

      Edustuksellinen demokratia on keino viedä kansalta mahdollisuus vaikuttaa poliittisiin päätöksiin. EU-jäsenyydessä tämä on ihan laskelmoitua, jotta EU:ia palveleva puoluekoalitio voi tehdä enemmistövaltaisia päätöksiä kansan tahdosta ja tarpeista välittämättä.

    • Anonyymi

      Siksipä korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, nimittävätkin itseään mielellään "päättäjiksi", vaikka sellaista virallista virkanimikettä, ei ole olemassakaan, eikä tule.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/92fc1381-acfe-43dd-93fd-fb64a8a41f2c

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596062/rikostutkinnat--ja-syytteet-nord-stream-talvivaara-uniper-elakerahastojen-ryostot

      Pörssirikollisuudesta tehdään "viihdettä", kun Suomen kansaa kuolee jo 30 vuotta, muiden Pohjoismaiden kansoja aikaisemmin, köyhyyteen veroparatiisi-sote-IHMISKAUPAN orjiksi pakotettuina. Kaikki yksipuoluejärjestelmän korruptiopuolueet, voivat olla varmoja, että äänestäminen loppuu, jos luvattuja, päivitettynä 1 500€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, vielä joudutaan odottelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      112
      1629
    2. 105
      1175
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      50
      854
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      127
      853
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      735
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      709
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      699
    Aihe