Lusikalla annettu, kauhalla ei voi vaatia

Anonyymi-ap

Ikä-ihmiset koronan alussa syyllistettiin tartuttajiksi ja uhaksi. Meni noin vuosi ja missään tämä ryhmä ei saanut liikkua tai katsottiin silmät väärällään. Hoitolaitokset oli vain 15min vierailu aika tai ei aikaa ollenkaan, paljon kuoli ikä-ihmisiä hoitolaitoksissa. Luin jonkun italialaisen artikkelin jossa hän sanoi ettei nyt ole hyvä millään tavalla joutua sairaalaan, mistään syystä. Näin talvella kuinka tosi huonojalkainen mummo työnteli Rollaa tai yritti työntää. Vastaavasti rajan yli tulee porukkaan, jolle kaikki kannetaan eteen (koska sillä ei ole mitään, ymmärrätkö). Ikä-ihmiset leipäjonoissa. Ne on kuitenkin rakentanut tätä maata jolloin ei ole ollut edes teitä (tietä), yhtälailla heillä on ollut perheet, työt, harrastukset, kaikki samat mitä tänäkin päivänä mutta vaikeimmin saavutettavissa. Nyky tekniikkaan kun vertaa.
Yli 10v sitten jäin asunnottomaksi, kavereilla, tuttavilla, nyt 7v ollut mummolla.
Kuitenkin ois ihan parasta lähteä omasta asunnosta niihin työrientoihin, sama kun omat lapsenlapset ei ole koskaan kokenut mummolaa.

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt oli kyllä niin sekavaa tekstiä, että taidan kusta vaatekaappiin.

      • Anonyymi

        Niin oli, ettei Erkkikään ymmärrä.
        Mut ei kannata kaappiin kusta
        Ois sit mieli musta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe