Adhd-lääkkeiden tuominen Espanjasta

Anonyymi-ap

Hei,

minulla on Suomessa diagnosoitu adhd. Olen Suomessa saanut oireita helpottavan lääkityksen. Olin Espanjassa töissä joitain kuukausia ja lääkäri määräsi minulle täällä samaa vaikuttavaa ainetta sisältäviä lääkkeitä, mitä minulle on määrätty myös Suomessa.

Lääkkeet ovat verrattain huokeampia Espanjassa, kuin mitä ne ovat Suomessa ja suunnittelin tuovani hieman lääkkeitä mukanani.

Lääkäri määräsi kuitenkin suht reilun määrän lääkkeitä ja nyt en ole aivan varma paljonko saan näitä tuoda mukanani. Vaikuttava aine on tosiaan sama ja kauppanimi myös, kuin Suomessa minulle määrätty valmiste.

Lääkärin resepti luonnollisesti löytyy, sekä myös erillinen todiste siitä, että lääkkeet ovat minulle tarpeellisia, sekä vakuutus siitä, että kyseinen psykiatri on ne määrännyt.

Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista!

1

302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaisikohan tuohon kukaan täällä vastata.
      Itse ehkä kääntyisin tullilaitoksen puoleen asiassa, sieltä varmaan osaavat antaa neuvoa/tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      2926
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      218
      2917
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1866
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      76
      1502
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      238
      1383
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1118
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1021
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      929
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      853
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      853
    Aihe