olikin pelkkää mölinää. Lakkoa ei enää suunnitella, koska valtaosa SAK:n jäsenliitoista ei lakkoa tue. Mahdollinen yleislakko olisi pahimmassa tapauksessa repinyt SAK:n hajalle ja tämähän ei sovi isopalkkaisille liittopomoille.
Mites nyt suu pannaan arvoa paperimiehet? Tyhmempikin jo huomaa mitä ahneutenne on saanut aikaan. Teille ei riitä sympatioita muilta palkansaajilta, puhumattakaan työnantajista.
Ahneelle on paskainen loppu :)
Mites nyt suu pannaan arvoa paperimiehet? Tyhmempikin jo huomaa mitä ahneutenne on saanut aikaan. Teille ei riitä sympatioita muilta palkansaajilta, puhumattakaan työnantajista.
Ahneelle on paskainen loppu :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuljetusalan Ammattiliittojen Federationi KAF tuomitsee työnantajien hyökkäyksen sopimusyhteiskuntaa vastaan metsäteollisuuden työehtosopimusneuvotteluissa. Helsingissä 10.5. kokoontunut KAF:n edustajisto ilmaisi täyden tukensa Paperiliitolle.
Kuljetusalan Ammattiliittojen Federationi KAF ry on SAK:laisten ja STTK:laisten kuljetusalan ammattiliittojen muodostama yhteisjärjestö. Järjestön jäseniä ovat Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT, Kunta-alan Ammattiliitto KTV, Postiliitto, Rautatieläisten Liitto, Rautatievirkamiesliitto, Suomen Merimies-Unioni SM-U, Veturimiesten liitto, Ilmailualan Unioni IAU, Merivartioliitto, Ahtaus- ja Huolinta-alan Tekniset AHT, Erityisalojen Toimihenkilöliitto ERTO, Rautatiealan Teknisten Liitto RTL, Suomen Erityisteknisten Liitto SETELI, Suomen Konepäällystöliitto ja Suomen Laivapäällystöliitto. Järjestön kokonaisjäsenmäärä on noin 90 000
jäsenistö ei tue! Silloin on sama mitä isopalkkaiset liittojohtajat huutelevat. Mahdollinen yleislakko ei tulisi onnistumaan ja saattaisi hajoittaa koko SAK:n. Se on liian iso riski liittopomoille. Yleislakkoa ei tule, koska liittojen jäsenet eivät halua paperimiehiä tukea.
Sinähän se varsinainen uutistoimittaja olet.
Lakkoa ei suunnitella koska... Voi pyhä pamaus.
Oletko ihan itse tehnyt tuon tutkimuksen ja toisekseen liitto edustaa jäseniään muistappa se.
Tai eipä sinua taida SAK paljon koskettaakkaan tai olet varsinainen toope.
Ahenuksissasi tietysti toivot heikennyksiä kaikille aloille.
Asia ilmeni vasta jäsenistön vastustuksesta. Liittojohtajat edustavat jäseniään, aivan kuten sanoit ja jäsenet eivät halua paperimiehiä asiassa tukea.
Että mitä. Ilmeni vai ei ole tehneet kyselyä ja milloin, missä?
niin siitäkin jo käy hyvin selville kuinka paljon teitä halutaan tukea. Ahneutenne on tilanteen aiheuttanut.