Kenen biisi jabiisin nimi?

Siis mikä biisi, lauletaan jotenkin näin että" viikkoja isä etsi mua, ja mietti varmaan... oon tyttäres...." ja kuuluuko samaan lauluun vielä että "nyt kaipaan vain, mun korttiain"...? Oisko joku italialainen kappale alunperin?
118370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...

Äänestä
  • ylitse mä katsoin taivaanrantaa.." En valitettavasti tiedä muuta ko. kappaleesta.Jospa joku muu olisi tietäväisempi. Tais vielä jatkua tuo edellinen : " ja nauraen teit mulle sen.."

    Äänestä

Tuula Amberla-korppi

Äänestä
  • Mietin että se vois olla Amberla, mutten ollu varma.

    Äänestä

  • Tietäiskö joku originaali nimeä biisille? Oliko nyt italialainen vai ranskalainen? Kuulin alkuperäsen joskus 80 luvun alussa ja siitä lähtien oon sitä ettiny.

    Äänestä

  • Owen kirjoitti:

    Tietäiskö joku originaali nimeä biisille? Oliko nyt italialainen vai ranskalainen? Kuulin alkuperäsen joskus 80 luvun alussa ja siitä lähtien oon sitä ettiny.

    Alkuperäinen nimi on Por que te vas
    Säveltäjä ja sanoittaja   Morillas Lizancos Jose

    Äänestä

joo tämäpä hyvä sivu,jos joku vielä tietäisi alkuperäisen mitä olen metsästänyt monta vuotta ihana olis Ranskalainen ilmeisesti tuo artisti ja biisi...
kiitos etukäteen??!!!!

Äänestä
  • Kappaleen kuuluisin esittäjä taitanee olla Jeanette-niminen laulajatar.

    Äänestä

  • kenties oikea vastaus kirjoitti:

    Kappaleen kuuluisin esittäjä taitanee olla Jeanette-niminen laulajatar.

    hei sai viestisi kiitos

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    hei sai viestisi kiitos

    En löydä mistään kyseisen korppi biisin lyriikoita!en ole ainakaan löytänyt netistä!!kertokaa jos olette itse löytäneet!kiitos jo etukäteen!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tipsu kirjoitti:

Siis mikä biisi, lauletaan jotenkin näin että" viikkoja isä etsi mua, ja mietti varmaan... oon tyttäres...." ja kuuluuko samaan lauluun vielä että "nyt kaipaan vain, mun korttiain"...? Oisko joku italialainen kappale alunperin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu