Olen 14-vuotias poika joka treenaa aktiivisesti salilla ja haluaisi saada kaiken hyödyn irti ja käyttää kreatiinia mutta luin netistä että: Kreatiini voi aiheuttaa nestehukkaa ja lisätä joidenkin tutkimusten mukaan munuais- ja maksavaurioiden riskiä.
Mutta pitääkö tuo paikkaansa varsinkin kun jossain sanottiin että nämä riskit ovat alle 16-vuotialla nuorilla mutta miten yhtäkkiä 16-vuotta täyettyä ei enään olekkaan mitään riskiä.
Onko kreatiinin käyttö turvallista nuorilla?
Anonyymi-ap
1
913
Vastaukset
- Anonyymi
Jos hankit huonolaatuista kreatiinia tai mitään muutakaan lisäravinnetta, niin todenäköisesti on myrkyllistä. Koska et tiedä mikä lisäravinne on hyvälaatuista, niin suosittelen olemaan käyttämättä. Hinnastakaan ei välttämättä voi sanoa laatua koska monet kalliit lisäravinteet on samaa shittiä kuin halvemmat. Niissä on vain hienompi purkki ja korkeampi hinta. Muista että lihakset ei kasva niin isoksi kuin markkinamiehet antaa ymmärtää. Eli älä panosta punttijuttuihin kohtuuttomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822249
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871620Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821454Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141314Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2221135Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441124- 451007
- 98909
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49815