Olen 14-vuotias poika joka treenaa aktiivisesti salilla ja haluaisi saada kaiken hyödyn irti ja käyttää kreatiinia mutta luin netistä että: Kreatiini voi aiheuttaa nestehukkaa ja lisätä joidenkin tutkimusten mukaan munuais- ja maksavaurioiden riskiä.
Mutta pitääkö tuo paikkaansa varsinkin kun jossain sanottiin että nämä riskit ovat alle 16-vuotialla nuorilla mutta miten yhtäkkiä 16-vuotta täyettyä ei enään olekkaan mitään riskiä.
Onko kreatiinin käyttö turvallista nuorilla?
Anonyymi-ap
1
1117
Vastaukset
- Anonyymi
Jos hankit huonolaatuista kreatiinia tai mitään muutakaan lisäravinnetta, niin todenäköisesti on myrkyllistä. Koska et tiedä mikä lisäravinne on hyvälaatuista, niin suosittelen olemaan käyttämättä. Hinnastakaan ei välttämättä voi sanoa laatua koska monet kalliit lisäravinteet on samaa shittiä kuin halvemmat. Niissä on vain hienompi purkki ja korkeampi hinta. Muista että lihakset ei kasva niin isoksi kuin markkinamiehet antaa ymmärtää. Eli älä panosta punttijuttuihin kohtuuttomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22819245Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964164Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu732643Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv482153Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1901785Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384