Munaton ruoka

Olen ryhtymässä Atkinsin dietille, mutta olen kananmuna allergikko. Onko kellään kokemuksia voinko korvata munan jollakin muulla ruoalla?
Kiitos
2259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minä olen myös kananmuna-allergikko, enkä mä ole erityisesti korvannut sitä millään. Aamupalaksi syön esim. 10% jogurttia mustikoilla ja mantelirouheella, tai napsin mozzarellaa, oliiveja ja tomaattia. Ei kananmuna ole mitenkään pakollinen eväs, vaikka kieltämättä harmittaa, kun en pysty sitä syömään.

Äänestä
  • Kiitos, en siis ole yksin ongelmani kanssa. Olen aloittamassa Atkinsin kahden viikon pikastarttia ja siinä oli juuri joka aamulle muna tai kaks ja olin jo vaipua epätoivoon. Ilmeisesti voin kuitenkin korvata munan jollain muulla "diettiin" sopivalla ruoalla. Kiitoksia tiedoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liisulikka kirjoitti:

Olen ryhtymässä Atkinsin dietille, mutta olen kananmuna allergikko. Onko kellään kokemuksia voinko korvata munan jollakin muulla ruoalla?
Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu