Yksi suuri Ukrainan sodan eskaloitumisen vaara on siinä että Kiova hyökkää Valko-Venäjälle, esimerkiksi tulittamalla Valko-Venäjän puolelle. Silloin Valko-Venäjän on pakko liittyä sotaan. Toivotaan että neuvottelut tuottaa tulosta.
Hyökkääkö Kiova Valko-Venäjälle.
Anonyymi-ap
1290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meinaat, että jos valkovenäläiset hyökkää niin ukrainalaiset eivät saisi ampua takaisin, muuta kuin niitä joukkoja jotka ovat jo ylittäneet ukarinan rajan?
Valko - Venäläisiä ei tiettävästi ole Ukrainaan hyökännyt?
Enempää et voisi erehtyä sen perusteella mitä siellä on tapahtumassa.
Venäjältä on siirtynyt ja siirtymässä sotilahenkilöstöä suurin joukoin Valkovenäjälle.
Tuskin hyökätäkseen Ukrainaan mutta muodostamaan ehkä sodanjohtokeskuksen.
Nyt kun Venäjä on siirtynyt hiukan voimaperäisempään sotilasoperaatioon ja joukkoja tulee lisää niin toiminta tulee varmasti muuttamaan luonnettaan.
Miten Valkovenäjä siihen liittyy tullaan näkemään.
Mutta jotain on lähiaikoina tulossa.
Kukaan muu ole hyökkäämässä minnekkään kuin aitoryssät tai sitten ne samat paskiaiset miehittämältään Likasankon läänitykseltä.
Usa saattaa haluta järjestää eskalaation Valko-Venäjälle, jotta saa syyn hyökätä. Tulitetaan Valko-Venäjää ja väitetään niitä Valko-Venäjän itsensä ampumiksi. Jos Valko-Venäjä vastaa tulitukseen niin sitten hyökätään.
USA on halunnut koko ajan saada muita konflekteja syntymään ei puolille.
Sen aikanaan Jugoslaviasta laittomasti irroittama ja kytemään jäänyt pesäke Kosovo on esittänyt uhkailuja Serbialle ilmiselvästi käskettynä ja tarkoituksella saada edes jonkinlainen konflikti syttymään.
Venäjä on kuitenkin kehittänyt taidon tarttua ja vaimentaa sellaiset yritykset.
Ukrainan kriisin aikana ja jo ennen sitä on ollut lukuisia yrityksiä.
Syyria, Georgia, Kazakstan, ym. Ne on kaikki saatu hallintaan nopeasti ja tehokkaasti.
Ukraina itse on Venäjälle suuri epäonnistuminen ja pääsi ajautumaan sisällissotaan ja sittemmin tähän missä nyt ollaan.
Mutta se olisi mahdollisesti ennemmin tai myöhemmin aiheutettu USAn panostettua koko voimallaan sen synnyttämisesi.
Ja nyt luulisi paljastuvan kaikille millaista peliä USA on pelannut kautta aikojen eri puolilla maailmaa kun olemme itse joutuneet sen kohteeksi.
On se niin hankalaa kun ei voi mitenkään muuten urkkia kuin Suomi24 palstan kautta.
Kyllä lukasankolla on jo kakki housussa, ei ollut ajatellut, että joutuu ehkä mukaan ihan sotilaallisesti. Siitä ei ihmiset tykkää. Kun antaa pahalle pikkusormen jne
Ryssäntrolli taas aloittajan.
Mutta tiedoksi ryssäntrollille, kunhan ryssät on ajettu Ukrainasta, saattaa punapersevalkovenäläisille käydäkkin köpelösti
Säähä vaikutat oikein "itämaiselta" asiantuntijalta - Mikä ihmeen Kiova se oikein on joka hyökkää?
Putinisti - Suomi - Putinisti -sanakirjan mukaan käännettynä aloitusviestin todellinen sisältö on:
"Putin yrittää kaikin keinoin eskaloida Ukrainan sotaa vetämällä (tähän mennessä haluton) Valko-Venäjä sotaan mukaan. Venäjä yrittää tehdä tämän (suomalaisille niin tutulla) "mainilan laukaukset" -taktiikalla, jossa Ukrainan väitetään aloittaneen tulitus. Putinisti toivoo, että Valko-Venäjä viimein suostuisi tähän."
Todellisuudessa Ukrainalla ei tietenkään ole mitään halua vetää Valko-Venäjää sotaan mukaan enempää kuin mitä se siinä jo on. Valko-Venäjä tosin tarjosi maa-alueensa Venäjän käyttöön tämän hyökätessä Ukrainaan, joten teknisesti Valko-Venäjä on sodan osapuoli ja Venäjän kanssarikollinen.
Lukasenka on yhtä haluton sotkemaan armeijaansa Ukrainan sotaan, koska ei ole lainkaan varmaan kääntäisikö armeija aseensa mieluummin Lukasenhkaa vastaan kuin veljeskansa ukrainalaisia. Lukasenkan valta nojaa Venäjään ja Venäjän pelotevaikutus on romahtanut, kun se on rämpinyt Ukrainan sodassa ja osoittanut kyvyttömyyttään. Valko-Venäjällä on edelleen paljon Lukasenkan vastaista oppositiohenkeä, vaikka opposition johtajat ovat joko vankilassa tai maanpaossa. Lukasenkan käsky liittyä Ukrainan sotaan voi olla kipinä joka sytyttää ruutitynnyrin, jonka päällä Lukasenka istuu.
Putin voi tietenkin pelata upporikasta ja rutiköyhää, koska näyttää siltä, että lännen aseistama Ukraina on Venäjälle aivan liian kova pala. Jos Putin pakottaa Lukasenkan sotaan, niin riski on se, että Putin menettää Valko-Venäjänkin joka nyt on käytännössä Venäjän alusmaa. Mutta on Putin pelannut hullunrohkeasti aiemminkin. Olihan Putin käytännössä Minsk 1 ja Minsk 2 sopimusten myötä saamassa Krimin pysyvästi osaksi Venäjää, mutta sabotoimalla Minsk2:n ja aloittamalla uuden sodan voi hyvinkin käydä niin, että Krimikin menee ja käteen ei jää mitään. Ei muuta kuin Makaro-pistooli ja valinta tekeekö henkilökohtaisen ratkaisun vai antaako muiden hoitaa sen.
Melkoista satuilua kun mukaan on saatu oikein Makaro-pistoolikin.
Oliko tarkoitus jättää käteen Makaroon-pistooli?
Kuulostaa kovasti vakuuttavalle tuollaisten tietäminen.