Rivatril tauolla vaihto Opamox?

Anonyymi-ap

Täällä Varsinais-Suomen alueella Rivatrilissa toimitusvaikeuksia enkä tiedä koska niitä saa. Lääkäri antoi siksi aikaa tilalle Opamox 15mg TARVITTAESSA 1-3krt pvä.
Rivatril annostukseni 0.5mgx5 vrk.

Ei taida oikein vastata sen annostusta?

6

1209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Siis korvaava valmiste on löydetty ja sille myönnetty määräaikainen lupa.
        Sama vaikuttava aine, mutta eri valmistaja ja lupa on voimassa 28.2.2023.

        Näin ainakin itse tuon Fimean ilmoituksen tulkitsen.


    • Anonyymi

      Ei taida vastata ei

    • Anonyymi

      Kurvissa ja Itiksessä Rivatriliä löytyy.

      • Anonyymi

        Eli missä?


    • Anonyymi

      Täällä Ruotsissa julkisenpuolen lääkäri määräsi Rivatril 5x0,5 mg/vrk tilalle heti 3x10 mg Diapameja. Olen käyttänyt rivoja ahdistushäiriöön ja paniikkikohtauksiin useita vuosia samalla annostuksella.

      Se, että 0,5 mg Rivatril vastaisi 10 mg Diapamia on potaskaa. Otin 10 mg Diapamin ja vaikutus oli vähintään sama kuin 2 mg Rivatril-tabletilla. Tietenkin joku näsäviisas kohta kommentoi, että toleranssini olisi Rivatril:n osalta noussut. Sekin potaskaa. Ensihätään saatuani Rivatril-reseptin, otin siihen valtavaan ahdistukseen heti aluksi 2 mg (4x0,5 mg). Ahdistus helpotti, mutta mitään "kiksejä" en saanut (enkä kaivannutkaan). 10 mg Diapam antoi heti myös "kiksit".

      Olen kuullut, että siellä suomessa bentsoja ei juuri kukaan lääkäri rupea enää määräämään. Ketipinoria kilokaupalla, buranaa (heh) ja korkeintaan noita Opamox:ja (niistä ei itsellä kokemusta, mutta kuullut olen niiden olevan lähes kalkkitabletteja vastaavia).

      Koittakaa pärjätä. Tietenkään en kenellekään suosittele bentsojen käytön aloittamista (viihdekäyttöön) vaan ainoastaan todelliseen tarpeeseen ja mahdollisimman pienillä päiväannoksilla ja välipäiviä käytön suhteen pitäen, jos olo antaa vain siihen mahdollisuuden.

      Tack !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1997
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1938
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1911
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      54
      1831
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1583
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1498
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1224
    Aihe