Karve on kaunista

Karpeet ovat jäkäliä.

Oletteko huomanneet, miten kauniita ovat karpeen peittämät kivet, puut, aidat ja betonirakenteet tähän vuodenaikaan, kun karve paisuu kosteuden ansiosta upeaksi matoksi? Siitä myös nimi paisukarve. 🌹👀
1117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat
Aloittaja

Ikkunastani näkyy runsaan karpeen peittämä nätti lauta-aita. 12 wee sitten tuomamme selja on nyt suuri puu, jota karve kuvioi. Tonttimme takana on metsä, jonka karpeiset rungot tulevat hyvin esiin, kun suurin osa lehdistä on jo tippunut.

Kävin kaksi viikkoa sitten kaihileikkauksessa, ja maailma muuttui hetkessä kirkkaaksi, kauniiksi ja värikkääksi. Olihan se ollut ennenkin, mutta en enää muistanut vuosien takaista. On se vaan kaunista. 🌹👀

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kynä..mi kirjoitti:

Karpeet ovat jäkäliä.

Oletteko huomanneet, miten kauniita ovat karpeen peittämät kivet, puut, aidat ja betonirakenteet tähän vuodenaikaan, kun karve paisuu kosteuden ansiosta upeaksi matoksi? Siitä myös nimi paisukarve. 🌹👀

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu