Olimme ravintolassa, sain väärän ruoan. No oli vähän vaikeata puolisolle, että valitin siitä. Asia hoitui. Myöhemmin Tuli vessasta ja näki minut juttelevan tarjoilijan kanssa, joka sanoi että voit ottaa kuitin mukaan. Mieheni vain tokaisi jonkun matkan päästä että lähden nyt tule tai jää riitelemään, hänen maineensa menee?
Puoliso häpeää
Anonyymi-ap
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt ei ole normaali häpeän aihe. Jos tilaa jotain, pitää saada, mitä tilaa. Asiallinen täytyy tietysti olla, mutta asiasta saa sanoa.
Hyvänen aika!!
Tietenkin kuuluu ilmoittaa jos saa väärän, jonkun toisen asiakkaan tilaaman aterian! Tuossa tapauksessa, tarjoilija saadessaan heti selville että oli tuonut väärälle asiakkaalle väärän ruoan, olisi voinut juosta tukka suorana tarkistamaan kenelle tuo ateria kuuluukin viedä. Tuo toinen asiakas olisi saanut tilaamansa aterian, vielä kuumana.
Olisi kestänyt vain muutaman tuokion lisää tarjoilijan tuoda sinulle tilaamasi ateria.
Tarjoilijan ilmoittaessa että kestä pikkuisen ennenkuin sinun ateriasi on valmis, sinä olisit sanonut että voisitteko pitää kaverini ateria kuumana sen aikaa ja tuoda ne samaan aikaan.
Homma hoidettu. Ja kaikki pysysisi tyytyväisinä.
Jos on jo syönyt väärän aterian, on typerää jauhaa sitä asiaa enää. Se juna meni (syötiin ) jo.
Vasta minäkin kävin ilmoittamassa että tuli väätä ruoka.. Mies ei puhunut yhtään mitään, söi hiljaa kuten tapoihinsa kuuluu. Hirveän vähäpuheinen muutoinkin minun kanssani ollessa eikä tuostakaan episoodista hiiskunut sanaakaan.
Tajuaisin tuon jos olisit saanut itkupotkuraivarit keskellä ravintolaa,mutta puhumalla tarjoilijalle asiasta en voi tajuta miehen käytöstä.