Hamina - Fredrikshamn!

147 kilometriä Haminaan! Euron biljetti suuntaansa! Reilusti alle sentti per kilometri! Senttejä menee metriin sata ja metrejä kilometriin tuhat! Ja vanha VanHool vielä mutkitteli! Tesjoki, Ruotsinpyhtää, Pyhtää kk, Siltakylä, Karhula. Pisin seisokki oli Loviisassa, jossa autoon astui kaksi nuorta ukrainatarta.

Hamina...iso lippu tervehti...käyttäytyi tuulessa erikoisesti, ryppyisesti...takana pienempiä lippuja, jotka oli leikelty kolmoisviirin muotoon ja punainen kettukarkin kettu keskellä..käytettyjä kodinkoneita kyriilisesti..keskusta kasarmia ja valleja..Kanuunan vessa avattiin kassoilta 5 ja 6, sekä kahviosta..Vallikenttä Hämeenlinnan Bastionissa, Sexypöksyt veivät ja Kissat vikisivät..kentän takana puinen, neliskulmainen amfiteatteri..Isoympyrä ja Pikkuympyrä...modernit tuulimyllyt...valtavasti museoita ja kirkkoja..puinen työväentalo vuodelta 1890...roskiksia harvassa...naakkoja...valleilla kukat vielä kukkivat...ihmiset puhuivat muukalaiselle ja tervehtivät...

Hamina on maailman itäisin kaupunki, jolla on ruotsinkielinen nimi. Olisin vienyt vodkaa ja Helsingin puistosta ostamiani yrttejä Pelle Miljoonan muistomerkille, mutta en löytänyt. Lisäksi minulla oli mukanani kynttilä, jossa oli nauha, seuraavin värssyin: "Sisko tahtoisin jäätä, koska moottoritie on kuuma!"

Erittäin positiivinen fiilis jäi kaupungista ja ihmisistä! Minulle puhuttiin outojen toimesta enemmän muutamassa tunnissa, kuin Länsi- Suomessa koko vuoden aikana - muita miinuksia en oikein keksi!

Olen mikä olen! Olen mikä on! Kaikki on kuin on eli Haminan Tapani Kansa ja Eloise:
https://www.youtube.com/watch?v=nAfUW122ybU

Naapurikaupungin miehet ovat ahtaajia, mutta haminalaiset runonlaulajia! Runosuoleni puhkesi siellä: "Valleilla oli kukkia, mutta kulleilla ei ollut vakkoja!"

Kävin eilen elämäni ensimmäisen kerran Haminassa!

5

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallista kyytiä. polje tai, kävele.

      hamina on jäänyt syrjään vaikka on varmastikin mielenkiintoinen kaupunki. Sillä kaupungilla oli joku erikoinen pohjakaava??? pyhtäälläkö oli aleksanteri 3s tsaarin kalastusmaja? siellä oon käynyt.

      nosti yhdellä kädellä sellasen moukarin johon raavaskin mies joutui sulattamolla tarttumaan kaksin käsin. Aleksanteri oli suomen ystävä ilmeisesti lepposa partasuu.

      en tiennyt miljoonan kuolleen? säädd..

    • Viime vuonna kävelin Kotkan keskustasta Langinkoskelle, jossa oli tsaarin kalastusmaja! Mieleeni painui erityisesti ortodoksinen pikkanen kappeli ja tietysti itse koski ja tsaarin kalastussiirtolohkare. Pyhtäähän sai nimensä siitä, kun tsaari kulki aina sitä kautta majalleen ja aina tokaisi matkallaan, pienen kirkonkylän ohitettuaan: "pyh tää!"

      Pyhtää jaettiin 1700- luvulla kahtia ja itse Pyhtää jäi Ruotsille ja Ruotsinpyhtää Venäjälle. Turussa näin päätettiin ja mielestäni päätös oli oikea!

      Laulaja ja kuplamestari, Veikko Lavi asui niillä haminoilla; alussa Kotkassa ja loppuelämänsä Haminassa. Hän kirjoitti rehellisesti laulussaan "laivajauholasikeikka":
      "Oi nuoruus, niin monta turhaa hetkeä
      mä silloin elää sain.
      Oi nuoruus, se tylsää sotaretkeä
      ja raatamista oli vain."

      Kuinkahan moni postaisi nykyään vastaavaa Instaan? Jos et ole menestyvä ja onnellinen, niin Insta ei ole sinun paikkasi!

      Lavin mestariteos oli "takarivin Taavi". Siinä hän asettuu heikon ja raskautetun puolelle, mustan huumorin keinoin: https://www.youtube.com/watch?v=EVL5F5yfhIk

      • Siellä se raja taisi tosiaan jossain vaiheessa mennä. Koulussa aikoinaan kun oli eräs opettaja joka soitti mankassa c-kasetilta veikko lavin lauluja. jossain vaiheessa taisi olla nuori heikki kinnunen tulkitsijana.

        Tuli vaan mieleen tuosta takarivin taavista. Minäkin hiljasena olin yleensä takarivillä. Eturivissä olemisesta ei mun tapauksessa ollut mitään hyötyä. Tuskin tulevassa sodassakaan.

        Jos tämmönen alkkis kihtipotilas joutuisi edes etulinjaan. >tai no syöttilampaathan sinne etulinjaan laitetaan. Veetu vieköön!!! mä mikään lammas oo..mä oon bock mutta en sentään ior bock vaikka mystinen mies oonkin.

        Tulevana kekrinä pukeudun sarviin ja turkikseen ja alan järjestää matkoja ukrainaan. Ukrainaa pitää tsempata.


    • Anonyymi

      hauskat kirjoitelmat, näin ent. haminalaisena , nyk.kotkalaisena lukea.

    • Anonyymi

      Pelle ja Remu oli eilen keikalla Haminassa, Muhosen lähtijäisissä. Serkku oli nähnyt kartsalla ja kaupassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      196
      11801
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6216
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5146
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      43
      4902
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4480
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3865
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3353
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1877
    Aihe