Kertokaapas kauheimmat kokemuksenne suomalaisista työnantajista ja työpaikosita.
Suomalaiset työpaikat ovat aivan kauheita!
5
202
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on ihan kauhea vedätysaloitus vai tiedättekö kauheampia ?
- Anonyymi
Olipa typerä kommentti. Mikä on vedätysaloitus? Ketä yritetään vedättää ja millä tavoin?
Suomalaiset työpaikat ovat ala- arvoisia. Koko suomen työelämä on täyttä paskaa.
- Anonyymi
Koska suomalaiset työnantajat ovat ureapäitä.
Twitterissä esiintyi uhriutunut turkulainen kauppias ulisemassa kun on "jäätävä tarve työvoimasta" -> heti olisi töitä. Olisi vakituista olisi osa- aikaista. Mutta kun ei ole työnhakijoita.
Sitten kävi tietenkin ilmi että työnhakijoita on vaikka kuinka. Kauppias korjasi että ei ole OSAAVAA työvoimaa tarjolla.
Hetken kuluttua sama kauppias ilmoitti omalla twittertilillään että kyllä hänellä on työvoimaa riittäyt kun on itse kouluttanut.
Ja syytti Turun Sanomia virheellisestä uutisoinnista. Kuka tahansa pystyy lukemaan että hän ihan itse twitter tilillään paljasti itsensä valehtelijaksi. Mutta ei. Syyttää Turun Sanomia.
Taitaa olla kauppiaalle ongelma se ettei ollut ilmaista työvoimaa tarjolla. Inflaatio tarjoaa mahdollisuuden tehdä isoa tiliä kun hintoja pitää muka nostaa pilviin. Eikä työntekijöitä voi palkata. Eiköhän maailmaa pystyssä pitävän kauppiaan uudet turun myymälätkin pistetty pystyyn taas 9 euron "työvoimakoulutuksessa" olevilla työttömillä kuten yleensä. Työttömät pääsevät hinkkaamaan palkatta lattiat puhtaaksi, täyttämään hyllyt, mitään kassatyöntekijän työtä ei opeteta ja koulutuksen lopuksi pistetään orjat pihalle tekosyyllä etteivät he ole oppineet työtä koska ovat tyhmiä ja huonoja.
Tai rekrykielto tai jotain.
Miksei noita mulkkuja saada kuriin?
En tule edes hengittämään kyseisen kauppiaan myymälöihin päin. En tule olemaan asiakas, enkä taatusti hae töihin tällaisille kusettajille.- Anonyymi
Nykyään valintakriteeri on "sopivaa työvoimaa" eli pitää sisällään että ei tipu asiallista palkkaa eikä normi työehtoja eikä lisiä.
Kyllä on Suomi yksi suuri persereikä ja yrittäjät siinä keskiössä paskapökäleinä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään valintakriteeri on "sopivaa työvoimaa" eli pitää sisällään että ei tipu asiallista palkkaa eikä normi työehtoja eikä lisiä.
Kyllä on Suomi yksi suuri persereikä ja yrittäjät siinä keskiössä paskapökäleinä.Yrittäjien ja muiden työnantajien syyllisyydestä työttömyyden ja köyhyyden ylläpitämisessä ei puhuta halaistua sanaa. Kaikki työllisyystoimenpiteet kohdistuvat työttömiin ihmisiin kun työttömyyttä MUKA yritetään hoitaa. Ja kaikki toimenpiteet perustuvat työttömän rankaisemiseen ongelmasta johon hän ei ole itse syyllinen ja josta hän itse kärsii eniten.
Vieläkin työttömyys nähdään työttömässä olevansa vikana.
Yrittäjiä ja muita työnantajia puolestaan tuetaan kaiken maailman palkkatukijärjestelmillä että he suostuisivat työllistämään työttömiä. Raha kelpaa mutta työtön ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998