Ylen vasemmistolaisuus - sitä on riittänyt

Anonyymi-ap

Yleisadio alkoi politisoitumaan vasta 1960-luvun loppupuolella, kun kuvioon astui mies nimeltä Eino S. Repo. Hän oli ensin Yleisradion pääjohtaja 1965-1969 ja sen jälkeen radiopuolen johtaja vuoteen 1974 asti.

Revon johdolla Yleisradioon otettiin töihin äärivasemmistolaisia toimittajia ja pikkuhiljaa syntyi nykyisenlainen agendamedia. Toimittajat tekivät perinteisiä arvoja rienaavia ohjelmia ja sotaveteraaneja pilkattiin surutta, mitäs läksit, oliko pakko lähteä sotimaan.

Joskus puhutaan ilmiöstä Yleisradion vaaran vuodet, joka tarkoittaa aikaa 1960-luvun loppupuolta, reporadion syvintä aikaa. Yleisradio oli täynnä taistolaiskommunisteja ja muita äärivasemmistolaisia toimittajia. Heillä oli heikko journalistin ammattitaito, mutta eiväthän he olleetkaan tekemässä journalismia vaan ajamassa omaa agendaa. Yleisradio tuuttasi eetteriin jatkuvalla syötöllä YYA-propagandaa ja hokemia, miten ”Neuvostoliitto on Suomen ystävä”.

Kun Revosta lopulta päästiin eroon, ja Kekkonenkin kupsahti, niin Yleisradio olisi voinut palautua takaisin alkuperäiseen tehtäväänsä eli joukkotiedotukseen. Mutta vasemmistolainen agendakulttuuri oli jäänyt taloon. Se kulki ihmisten kiusana läpi koko 1970 ja -80 lukujen. 90-luvulla vasemmistoagenda hiipui aavistuksen, mutta koska agendakulttuuri oli talossa, niin siitä on vaikea päästä eroon.

Nykypäivänä tuo agendamaisuus on taas alkanut lisääntymään päin. Agendalistalla ei ole enää idän suhteet vaan mm. kehitysmaista tulevat miehet ja erilaiset sukupuolirooleihin liittyvät ilmiöt. Lisäksi eräänlainen trans-feminismi on todella laajaa. Kun katsoo ketkä pääsevät ketkä pääsevät ääneen, niin huomaa, että vasemmistoagenda on edelleen siellä taustalla.

Paha on mennä tätä kiistämään.

9

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pari ohjusta tekis hyvää niille

    • Anonyymi

      Yle pitäiskin hajoittaa.

    • Anonyymi

      Yle on roskamedia.

    • Anonyymi

      Monesti kuulee, että Yleisradio pitäisi lopettaa. Ei välttämättä, sinänsä itse yleisradiona Yle voi olla ihan toimiva, mutta 1960-luvulta yhtiöön upotettu agendajournalismi pitäisi kitkeä pois juuria myöten. Tämä on vaikeaa, sillä kuten jo tuli esille, niin taistolaisuus on siirtynyt yleisesti toimittajissakin uudelle sukupolvelle.

    • Anonyymi

      Varsinkin vihreät uustaistolaiset saavat mediassa paljon tilaa...

      • Anonyymi

        Haavistoa on suosittu vuosikausia.


    • Anonyymi

      Ylen vasurien pakkovero pois sillä ylivoimasesti suurin osa Suomalaisista on oikeistolaisia.

    • Anonyymi

      Vassarit on lähihistorian aikana murhanneet 100milj ihmistä. Tuota toimintaa Yle on ollut tukemassa.
      Tuomiolle rikoksista ihmisyyttä vastaan?

      • Anonyymi

        Aivan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe