Normi pikkulohko virittämätön vakio ja pysyy semmoisena mutta putkisto kokee muutosta. Originaali 1 putkinen alla ja vaimea on. 2,25" joka riittää tehoille varmasti. Teen uuden putken 2,5" ja 2 läpivirtaus vaimenninta akselin eteen ja toinen ulostuloon. Tuumituttaa että onko fiksumpaa siis äänien kannalta ja tarkoitan v8 mehukasta ääntä saada esiin jos olisikin tupla putkisto alkupään X tasaus putkella ja samoin 4 vaimentimella muuten. Miten äänet on ja korostan että äänien tähden ei hiljaisuuden vaan matalien 8 koneen esille tuomiseksi pienillä kierroksilla jo pitkien välitystenkin tähden ja ah se on niin nanna korville vaikka bensa maksisi 3€ litra. Ajan vähän kesäisin joku tuhat km vain.
Tuplaputkisto äänien kannalta?
Anonyymi-ap
2165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei välttämättä kannata vakio tehoiseen laittaa tuplaputkia. Laittaisin 2,5" putkea yhdellä läpivirtaavalla vaimentimella. 42cm pitkä esim. musta ovaalin muotoinen simons. Akselia ennen vakion tilalle.
Pakoputkisto on aivan super insinööri hommaa. tekeehän putken kuka vaan ja äänenvaimentimen ei siinä ongelmaa mutta ettei jymise kumise jollain taajuudella ja joku kohta tuntuu että veto katoaa ja kaikkea siltä väliltä on ongelma. kaikenlaisa rsonanssi putki versioita löytyy jne ,aivan mahdoton juttu koko putki. Pako syke on ufojen hommaa vaikka jotain on tullut opittuakkin ja luettua mestareilta.
tuo 1 putki juttu lienee paras ja helpoinkin muutella jos kumina iskee tms. Turhan isoja tehdään usein mutta tuo 2.5 on hyvä tuning koko kuitenkin.