Haluan kertoa

Anonyymi-ap

Ehkä tämä juttu ei kuulu tänne tai ehkä kuuluukin, mutta kerrompa silti.

Aikoinaan, kun olin nuorempi ja vielä kuin gaselli vikkelä silmistäni ja jaloistani kuin myös suustani eräs hyvä ystäväni tuli kylään luokseni.
Siinä sitten keittiössä keskustelimme monensyisiä jaarituksiamme eelämän suloisuudesta kuin sen karikoista, kun yhtäkkiä huomasimme, että pihaan ajaa auto. Uyeliaita kun olimme, hinauduimme ikkunan eteen vierekkäin seisomaan ja silmät odottavina innostuksesta jutskasimme että keitähän tuolta nyt tulee ja että kiva saada seuraa jne.
Noooh autosta nousee siskoni sekä miehensä että heidän lapsensa. Ahaa, heillä onkin uusi auto, siksi en tunnistanut. No eipä siinä mitään, huiskuttelin ikkunasta ilon kare huulillani ja silloin tuo ystäväni sanoo, että voi herttinen, onko tuo sinun siskosi mies, vastaan että kyllä on. Ystäväni hämmästyneenä huohottaa ja panikoi kuinka onkin komea kyseinen mies ja kuinka hänen jalkojaan ihan heikottaa, miettii istuutumista katsellen lähintä tuolia ja kädetkin jo vapisee. Miettii siinä miten päin olisi kun on niin ballan komea mies sisään tulossa ettei ole kuunaan nähnyt.
Minä taas menen sanattomaksi, hämmennyn tosissani ja katson ikäänkuin sivusta jotain näytelmää seuratessani ka erini reaktiota enkä saa oikein kiinni mistään mitä on sillä hetkellä tapahtumassa, koskapa kyseinen mies on sellainen josta olen aina kuullut väheksyviä kommentteja ulkonäon suhteen sillä hän on lyhyt, kalju. Ja rumasti jos sanon mutta totuus sekin että hänellä on hyvin ulkinevat silmät, sanovat että mulkosilmät laihoissa kasvoissaan sekä todella kierot hampaat.
Siinä hetkessä ymmärrän konkreettisesti sen kliseisen sanonnan jossa väitetään kauneuden olevan katsojan silmissä. Ymmärrän senkin, ettei kauneus ole rumuuden vastakohta vaan rumuus on ihmisten keksimä asiaa jota oikeasti ei ole edes olemassakaan.

Mutta sen mää haluan vielä sanua että takastakaa toisianne!! Päähänpitkijoita riittää ja omaneduntavoittelijoita, itsensä nostajia ja toisten kustannuksella omaa egoaan pönkittäjiä, hekin rikki menneittä jossain vaiheessa elämää. Mutta siis hyvyys sitä ei ole koskaan liikaa. Ja kauneus, sekin on sisäistä.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on, mitään absoluuttista kauneutta ei ole. Onhan sitä tutkittu ja joitan symmetrisiä kasvoja kuvaillaan kauneimmaksi, mutta silti makuja on monia. Ja pitää ollakin,

    • Anonyymi

      Niin toisen silmissä toinen näyttää hyvältä ja toisen ei. Jonkun silmissä nainen tai mies näyttää maailman kauniinmalta tai koimeimmalta. Ja toiset ei kiinnit mitään huomioo siihen ihmiseen, mitä itse ihailee. Se on sitä ihastumista johonkin.

    • Anonyymi

      Oho, aito positiivinen kommentti sanomalla varustettuna...tuota noin, se sinun ystäväsi alkoi kiinnostaa syystä tai toisesta...:), pelkkä yhteensattuma tietenkin, mutta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe