Haluan kertoa

Anonyymi-ap

Ehkä tämä juttu ei kuulu tänne tai ehkä kuuluukin, mutta kerrompa silti.

Aikoinaan, kun olin nuorempi ja vielä kuin gaselli vikkelä silmistäni ja jaloistani kuin myös suustani eräs hyvä ystäväni tuli kylään luokseni.
Siinä sitten keittiössä keskustelimme monensyisiä jaarituksiamme eelämän suloisuudesta kuin sen karikoista, kun yhtäkkiä huomasimme, että pihaan ajaa auto. Uyeliaita kun olimme, hinauduimme ikkunan eteen vierekkäin seisomaan ja silmät odottavina innostuksesta jutskasimme että keitähän tuolta nyt tulee ja että kiva saada seuraa jne.
Noooh autosta nousee siskoni sekä miehensä että heidän lapsensa. Ahaa, heillä onkin uusi auto, siksi en tunnistanut. No eipä siinä mitään, huiskuttelin ikkunasta ilon kare huulillani ja silloin tuo ystäväni sanoo, että voi herttinen, onko tuo sinun siskosi mies, vastaan että kyllä on. Ystäväni hämmästyneenä huohottaa ja panikoi kuinka onkin komea kyseinen mies ja kuinka hänen jalkojaan ihan heikottaa, miettii istuutumista katsellen lähintä tuolia ja kädetkin jo vapisee. Miettii siinä miten päin olisi kun on niin ballan komea mies sisään tulossa ettei ole kuunaan nähnyt.
Minä taas menen sanattomaksi, hämmennyn tosissani ja katson ikäänkuin sivusta jotain näytelmää seuratessani ka erini reaktiota enkä saa oikein kiinni mistään mitä on sillä hetkellä tapahtumassa, koskapa kyseinen mies on sellainen josta olen aina kuullut väheksyviä kommentteja ulkonäon suhteen sillä hän on lyhyt, kalju. Ja rumasti jos sanon mutta totuus sekin että hänellä on hyvin ulkinevat silmät, sanovat että mulkosilmät laihoissa kasvoissaan sekä todella kierot hampaat.
Siinä hetkessä ymmärrän konkreettisesti sen kliseisen sanonnan jossa väitetään kauneuden olevan katsojan silmissä. Ymmärrän senkin, ettei kauneus ole rumuuden vastakohta vaan rumuus on ihmisten keksimä asiaa jota oikeasti ei ole edes olemassakaan.

Mutta sen mää haluan vielä sanua että takastakaa toisianne!! Päähänpitkijoita riittää ja omaneduntavoittelijoita, itsensä nostajia ja toisten kustannuksella omaa egoaan pönkittäjiä, hekin rikki menneittä jossain vaiheessa elämää. Mutta siis hyvyys sitä ei ole koskaan liikaa. Ja kauneus, sekin on sisäistä.

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on, mitään absoluuttista kauneutta ei ole. Onhan sitä tutkittu ja joitan symmetrisiä kasvoja kuvaillaan kauneimmaksi, mutta silti makuja on monia. Ja pitää ollakin,

    • Anonyymi

      Niin toisen silmissä toinen näyttää hyvältä ja toisen ei. Jonkun silmissä nainen tai mies näyttää maailman kauniinmalta tai koimeimmalta. Ja toiset ei kiinnit mitään huomioo siihen ihmiseen, mitä itse ihailee. Se on sitä ihastumista johonkin.

    • Anonyymi

      Oho, aito positiivinen kommentti sanomalla varustettuna...tuota noin, se sinun ystäväsi alkoi kiinnostaa syystä tai toisesta...:), pelkkä yhteensattuma tietenkin, mutta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      925
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      714
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      705
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      670
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      41
      648
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      88
      577
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      553
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      38
      492
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      473
    Aihe