Haluan kertoa

Anonyymi-ap

Ehkä tämä juttu ei kuulu tänne tai ehkä kuuluukin, mutta kerrompa silti.

Aikoinaan, kun olin nuorempi ja vielä kuin gaselli vikkelä silmistäni ja jaloistani kuin myös suustani eräs hyvä ystäväni tuli kylään luokseni.
Siinä sitten keittiössä keskustelimme monensyisiä jaarituksiamme eelämän suloisuudesta kuin sen karikoista, kun yhtäkkiä huomasimme, että pihaan ajaa auto. Uyeliaita kun olimme, hinauduimme ikkunan eteen vierekkäin seisomaan ja silmät odottavina innostuksesta jutskasimme että keitähän tuolta nyt tulee ja että kiva saada seuraa jne.
Noooh autosta nousee siskoni sekä miehensä että heidän lapsensa. Ahaa, heillä onkin uusi auto, siksi en tunnistanut. No eipä siinä mitään, huiskuttelin ikkunasta ilon kare huulillani ja silloin tuo ystäväni sanoo, että voi herttinen, onko tuo sinun siskosi mies, vastaan että kyllä on. Ystäväni hämmästyneenä huohottaa ja panikoi kuinka onkin komea kyseinen mies ja kuinka hänen jalkojaan ihan heikottaa, miettii istuutumista katsellen lähintä tuolia ja kädetkin jo vapisee. Miettii siinä miten päin olisi kun on niin ballan komea mies sisään tulossa ettei ole kuunaan nähnyt.
Minä taas menen sanattomaksi, hämmennyn tosissani ja katson ikäänkuin sivusta jotain näytelmää seuratessani ka erini reaktiota enkä saa oikein kiinni mistään mitä on sillä hetkellä tapahtumassa, koskapa kyseinen mies on sellainen josta olen aina kuullut väheksyviä kommentteja ulkonäon suhteen sillä hän on lyhyt, kalju. Ja rumasti jos sanon mutta totuus sekin että hänellä on hyvin ulkinevat silmät, sanovat että mulkosilmät laihoissa kasvoissaan sekä todella kierot hampaat.
Siinä hetkessä ymmärrän konkreettisesti sen kliseisen sanonnan jossa väitetään kauneuden olevan katsojan silmissä. Ymmärrän senkin, ettei kauneus ole rumuuden vastakohta vaan rumuus on ihmisten keksimä asiaa jota oikeasti ei ole edes olemassakaan.

Mutta sen mää haluan vielä sanua että takastakaa toisianne!! Päähänpitkijoita riittää ja omaneduntavoittelijoita, itsensä nostajia ja toisten kustannuksella omaa egoaan pönkittäjiä, hekin rikki menneittä jossain vaiheessa elämää. Mutta siis hyvyys sitä ei ole koskaan liikaa. Ja kauneus, sekin on sisäistä.

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on, mitään absoluuttista kauneutta ei ole. Onhan sitä tutkittu ja joitan symmetrisiä kasvoja kuvaillaan kauneimmaksi, mutta silti makuja on monia. Ja pitää ollakin,

    • Anonyymi

      Niin toisen silmissä toinen näyttää hyvältä ja toisen ei. Jonkun silmissä nainen tai mies näyttää maailman kauniinmalta tai koimeimmalta. Ja toiset ei kiinnit mitään huomioo siihen ihmiseen, mitä itse ihailee. Se on sitä ihastumista johonkin.

    • Anonyymi

      Oho, aito positiivinen kommentti sanomalla varustettuna...tuota noin, se sinun ystäväsi alkoi kiinnostaa syystä tai toisesta...:), pelkkä yhteensattuma tietenkin, mutta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2141
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1022
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      788
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe