Just Päivin kanssa muisteltiin, että ennen lapset leikki paljon piilosta ja vielä sillonkin kun me oltiin lapsia. Eli se meni niin että oli monta piiloa ja yks kuurupiilo. Sitten yks lapsi meni sinne kuurupiiloon ja laski vaikka 20 asti. Sillä välin ne muut lapset meni niihin muihin piiloihin. Sitten kun se oli laskenu, niin sitten se etsi ne muut piilot. Ei vaan muisteta, mikä ton pelin perimmäinen tarkotus on.
Ootteko leikkiny lapsena piilosta
6
65
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä.
Homman tarkoitushan oli se, että jos välitunnin aikana ei löydetty, niin jäätiin piiloon odottelemaan seuraavaa välituntia.
-keinovaginamies- - Anonyymi
Miksette te vastaa mulle enempää.
- Anonyymi
Kyllä, mä ainakin olen... sisarusteni kanssa. Mä leikin vielä tänä päivänäkin piilosia, 1½ vuotiaan tyttäreni kanssa. Hiukan huonosti hän vielä ymmärtää tätä leikkiä, mutt ei kuitenkaan anna sen häiritä itseään. Olen opettanut häntä piiloutumaan sängyn alle ja sohvan taakse, keittiösaarekkeen taakse jne. sisätiloissa.
Systeri tai minä toimitaan hakijoina ja hauskaa on... monellakin tapaa. Kuten sanoin hän ei ihan tarkkaan ole ymmärtänyt piilosilla oloa. Viimeeksi kiipesi nojatuoliin ja peitti silmänsä käsillään, niin ettei nähnyt mitään. Ja sitten kuului; saa!
Eli hän oli mielestään piilossa kun ei nähnyt mua! Pitihän sitä Mimmiä etsiä, mutt vaikean paikan oli valinnut, kesti kauan löytää hänet! Katseet kuitenkin kohtasivat kun hän kurkki mun huhuilujeni perään; ja flikka löytyi nojatuolista lopulta!
Osaa sitt leikin tai ei, tuon ikäisenä niin pääasia on ett hänellä itsellään on hauskaa sekä jännittävää.... muulloinkin kuin "pahoja" tehdessään, ajattelemattomuuttaan nekin hölmöydet hänen tulee tehtyä.
trollikka - Anonyymi
Kai sen perimmäinen tarkoitus on paljastaa kiusaajat ja ensimmäinen kiinni jäänyt joutuu samaan tilanteeseen yksikseen? En kyllä ole mieltänyt tältä kannalta ennen koskaan, mutta nyt kun eka kertaa ajattelin. Leikin opetus on, kuinka kiusaajat maistaa omaa lääkettään?
- Anonyymi
Älä kuule mieti tota perimmäistä syytä tälläkään kertaa; tiedä mitä ajatuksia sulle tulee seuraavaksi mieleen! Kyllä piilosilla olo on ihan mukulien leikkiä, meinaatko ett mä kiusaisin 1½vuotiasta lasta sen varjolla. Enkä mä kovin vaivautuneeksi tunne itseäni, etsiessäni pientä joka istuu pokkana nojatuolissa, vilkuillen salaa kun mä kurkin sängyn alle.
Oikeesti siinä on työtä pitää pokka, mutt ei lasta saa nolata jos hän ei ihan pikkuisena vielä ymmärräkään leikin sääntöjä, mutt leikkii kuitenkin parhaan kykynsä mukaan mukana.
Puotoista vuotiaalla on vielä kaikki oikeudet erehtyä, oppii kyllä aikanaan sääntöjä sääntöjen perään. Minä olen jukuripäinen, mutt niin vaan vanheten on mullekin elämän säännöt tulleet selviksi, joskus ne satuttaakin. Tuon ikäistä mä kyllä ymmärrän suojella vielä pettymyksiltä, kyllä elämä niitä tuo vanhempanakin vielä eteen!
Valitettavasti lastaankaan ei voi suojella kaikilta vastoinkäymisiltä, sillä niilläkin on tarkoituksensa/opetuksensa ja ihminen oppii kokemalla parhainten... ns. kantapäänkautta.
trollikka
- Anonyymi
Ja tää leikki muuten muuttu, vielä silleen mun pikkuveljen aikana. Nuorempi polvi oli kai laiskempaa etsiin. Kuitenkin kuusi vuotta meillä ikäeroo. Että niiden piti antaa joku äänimerkki, että on helpompi löytää. Ja sitten tulikin joku tyttö myös leikkiin piilosta. ja se tyttö pyysi mun veljee sanoon jotain. Ja mun veli sano pippeli. ja se tyttö ei oikein kuullu ja mä yritin viestittää mun veljelle, että ei tyttö kaverin kanssa saa noin sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1301875Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001619- 791470
- 771446
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531166Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150- 631021
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois671010- 22997