Ootteko leikkiny lapsena piilosta

Anonyymi-ap

Just Päivin kanssa muisteltiin, että ennen lapset leikki paljon piilosta ja vielä sillonkin kun me oltiin lapsia. Eli se meni niin että oli monta piiloa ja yks kuurupiilo. Sitten yks lapsi meni sinne kuurupiiloon ja laski vaikka 20 asti. Sillä välin ne muut lapset meni niihin muihin piiloihin. Sitten kun se oli laskenu, niin sitten se etsi ne muut piilot. Ei vaan muisteta, mikä ton pelin perimmäinen tarkotus on.

6

70

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä.
      Homman tarkoitushan oli se, että jos välitunnin aikana ei löydetty, niin jäätiin piiloon odottelemaan seuraavaa välituntia.

      -keinovaginamies-

    • Anonyymi

      Miksette te vastaa mulle enempää.

    • Anonyymi

      Kyllä, mä ainakin olen... sisarusteni kanssa. Mä leikin vielä tänä päivänäkin piilosia, 1½ vuotiaan tyttäreni kanssa. Hiukan huonosti hän vielä ymmärtää tätä leikkiä, mutt ei kuitenkaan anna sen häiritä itseään. Olen opettanut häntä piiloutumaan sängyn alle ja sohvan taakse, keittiösaarekkeen taakse jne. sisätiloissa.

      Systeri tai minä toimitaan hakijoina ja hauskaa on... monellakin tapaa. Kuten sanoin hän ei ihan tarkkaan ole ymmärtänyt piilosilla oloa. Viimeeksi kiipesi nojatuoliin ja peitti silmänsä käsillään, niin ettei nähnyt mitään. Ja sitten kuului; saa!
      Eli hän oli mielestään piilossa kun ei nähnyt mua! Pitihän sitä Mimmiä etsiä, mutt vaikean paikan oli valinnut, kesti kauan löytää hänet! Katseet kuitenkin kohtasivat kun hän kurkki mun huhuilujeni perään; ja flikka löytyi nojatuolista lopulta!

      Osaa sitt leikin tai ei, tuon ikäisenä niin pääasia on ett hänellä itsellään on hauskaa sekä jännittävää.... muulloinkin kuin "pahoja" tehdessään, ajattelemattomuuttaan nekin hölmöydet hänen tulee tehtyä.
      trollikka

    • Anonyymi

      Kai sen perimmäinen tarkoitus on paljastaa kiusaajat ja ensimmäinen kiinni jäänyt joutuu samaan tilanteeseen yksikseen? En kyllä ole mieltänyt tältä kannalta ennen koskaan, mutta nyt kun eka kertaa ajattelin. Leikin opetus on, kuinka kiusaajat maistaa omaa lääkettään?

      • Anonyymi

        Älä kuule mieti tota perimmäistä syytä tälläkään kertaa; tiedä mitä ajatuksia sulle tulee seuraavaksi mieleen! Kyllä piilosilla olo on ihan mukulien leikkiä, meinaatko ett mä kiusaisin 1½vuotiasta lasta sen varjolla. Enkä mä kovin vaivautuneeksi tunne itseäni, etsiessäni pientä joka istuu pokkana nojatuolissa, vilkuillen salaa kun mä kurkin sängyn alle.

        Oikeesti siinä on työtä pitää pokka, mutt ei lasta saa nolata jos hän ei ihan pikkuisena vielä ymmärräkään leikin sääntöjä, mutt leikkii kuitenkin parhaan kykynsä mukaan mukana.
        Puotoista vuotiaalla on vielä kaikki oikeudet erehtyä, oppii kyllä aikanaan sääntöjä sääntöjen perään. Minä olen jukuripäinen, mutt niin vaan vanheten on mullekin elämän säännöt tulleet selviksi, joskus ne satuttaakin. Tuon ikäistä mä kyllä ymmärrän suojella vielä pettymyksiltä, kyllä elämä niitä tuo vanhempanakin vielä eteen!
        Valitettavasti lastaankaan ei voi suojella kaikilta vastoinkäymisiltä, sillä niilläkin on tarkoituksensa/opetuksensa ja ihminen oppii kokemalla parhainten... ns. kantapäänkautta.
        trollikka


    • Anonyymi

      Ja tää leikki muuten muuttu, vielä silleen mun pikkuveljen aikana. Nuorempi polvi oli kai laiskempaa etsiin. Kuitenkin kuusi vuotta meillä ikäeroo. Että niiden piti antaa joku äänimerkki, että on helpompi löytää. Ja sitten tulikin joku tyttö myös leikkiin piilosta. ja se tyttö pyysi mun veljee sanoon jotain. Ja mun veli sano pippeli. ja se tyttö ei oikein kuullu ja mä yritin viestittää mun veljelle, että ei tyttö kaverin kanssa saa noin sanoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      320
      1802
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1277
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1147
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      937
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      881
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      833
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      794
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      780
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      736
    Aihe