Mitä sanot hänelle joka on juuri menettänyt läheisensä

Anonyymi-ap

Typerintä mitä olen nyt viimeisten viikkojen aikana kuullut kun läheinen lähti.
- Hyvä kun pääsi pois
- Hänen on nyt parempi olla.
- Sinullekin varmaan helpottavaa kun nukkui pois.
Voi hemmetti, miten voi olla noin pölvästi. Jos noin ajattelee niin minulle ei sitä tarvitse sanoa. Sanokoon itselleen. Mistä he tietää mikä on kenellekin hyvä. Itse en koskaan pystyisi olemaan tyytyväinen toisen kuolemasta.
Sanon suruvalittelufraasin jälkeen. Jaksatko arkea tavallisesti vai onko kovin paha olla. Tai En nyt osaa oikein sanoa mitään lohduttavaa, näin varsinkin yllättävän kuoleman jälkeen. Tai Pärjäätkö yksin vai tarviitko jotain tukea tai apua.

2

158

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakaan minulle ei sanottu juuri mitään vastaavassa tilanteessa. Porukat väisteli ja ne, jotka sattuivat vastaan tulemaan olivat vaivautuneita. Loput katosivat lopullisesti. Se kertoo ainakin näiden "ystävien" luonteesta ja tarpeelisuudesta hyvin paljon. Mennä joutivat. Onneksi olen luonteeltani yksin viihtyvä ja sillä tavalla on helpompi surua käsitellä. Ja vähitellen, ajan kanssa helpottaa. Mutta silti se tulee joskus, ikään kuin aaltoina. Ainakin ymmärrän sen, että jokainen lähtee silloin kun on oikea aika. Sattumia ei ole ja lähtö on jokaisen itsensä hyväksymä. Miksen silloin minäkin sitä hyväksyisi.

    • Anonyymi

      Tämä on vaikea aihe. En tiedä onko mitään aidosti lohduttavaa, paitsi niiden kesken, jotka hyvin tuntee ja ollaa läheisiä. En sanoisi noita, ellen ole varma, että kuolleen läheinen jakaa samat ajatukset. Mä en pitäisi noita mainitsemiasi typeränä ja epäsopivana, jos kuolemaa on edeltänyt kovaa kärsimystä. Tämäpä tässä onkin se ongelma eli kun me ajattelemme eri tavoin, on välillä vähän vaikea keksiä miten sanoisi. Aina voi miettiä sitäkin, onko sanoja kenties inhonnut tai vihannut kuollutta ja on tyytyväinen, kun kävi kuin kävi...?

      lajijasuris

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe