Saksalainen Autobild-lehti mittasi kahdeksan eri kokoisen sähköauton toimintamatkan täydellä latauksella. Mittaus erotteli jyvät akanoista ja soitti suuria eroja eri automallien välillä. Mittaus osoitti myös sen, että autonvalmistajien NEDC-normin mukaiset toimintamatkalupaukset ovat turhan optimistisia.
Autobild oli valinnut testattavaksi kahdeksan erilaista sähköautomallia: alemman keskiluokan autoja, pikkuautoja ja yhden pikkubussin. Valmistajien ilmoittamat toimintamatkat vaihtelivat 160–520 kilometrin välillä.
Testitulokset osoittivat, että alemman keskiluokan autojen ja isomman B-segmentin pikkuauton toimintamatka olivat lähempänä valmistajan ilmoittamia lukemia kuin pienimpien A-segmentin pikkuautojen. Mitä pienempi auto, sitä suurempi ero sähkönkulutuksessa ja toimintamatkassa ilmoitettuihin arvoihin verrattuna.
Testireitin pituus määräytyi lyhimmän ilmoitetun toimintamatkan mukaan. Kahdelle piskuiselle A-segmentin pikkuautolle luvattiin ainoastaan 160 kilometrin toimintamatka, joten testilenkin pituus oli vain 143 kilometriä. Sekin osoittautui liian pitkäksi kolmelle automallille.
Metsätaipaleella tielle hyytyivät ensimmäisenä piskuiset pikkuautot: Volkswagen e-Up pysähtyi 79 kilometrin kohdalla. Smart fortwo electric drive sinnitteli viisi kilometriä pitemmälle hyytyen 84 kilometrin ajon jälkeen. Nissan e-NV200 Evalia-pikkubussin akut tyhjenivät 101 kilometrin kohdalla.
Kolme parasta pääsivät yli 200 km yhdellä latauksella. Opel Ampera-e porhalsi pisimmälle (273 km), Renault Zoe oli toiseksi paras (244 km) ja Volkswagen e-Golf oli kolmas (208 km).
Neljänneksi sijoittunut Hyundai Ioniq Electric oli kaikkein sähköpihein, sen kulutus oli 14,6 kWh/100 km, mutta pienehkö akkujen energiasisältö (28 kWh) rajoitti Hyundain toimintamatkan 192 kilometriin.
Koeajoreitti on tehty käytännönläheiseksi. Autobahn-moottoritieosuus oli 43 kilometriä, josta osa ajettiin 130 km/h maksiminopeudella, osa 100 km/h ja osa 80 km/h nopeudella.
Seuraavaksi ajettiin 18 kilometriä kaupunkiajoa, jossa lukuisia pysähdyksiä ja kiihdytyksiä. Testireitin loppuosa, 82 kilometriä, ajettiin maantiellä max 100 km/h, mutta osalla reittiä 70 km/h rajoitus ja sitäkin hitaampia taajama-ajojaksoja kylien kohdalla.
Näin saatiin mitatuksi ajon sähkönkulutus, kWh / 100 km. Ulkoilman lämpötila oli +5 astetta. Kostean ilman vuoksi ilmastointilaite oli kytketty toimintaan ja säädetty +21 asteeseen.
Istuinlämmitintä oli lupa käyttää enintään 20 minuuttia pienimmällä teholla, mikäli säädettävä teho.
Ajovalot olivat kytkettynä. Ajo-ohjelmaksi valittiin normaali. Koeajon alussa akut olivat täyteen ladattuja ja sisätilat esilämmitettyjä.
Testitulosten perusteella Autobild kiteyttää: Vaikka autot olivat lähdössä lämpimiä, silti leuto talvikeli (+5 astetta) lisäsi merkittävästi sähkönkulutusta. Lämmityksen lisäkulutus on 1–2 kWh / 100 km ja lisäksi kylmyys heikentää akkujen tehoa.
Piskuisille pikkuautoille moottoritieajo on suorastaan myrkkyä toimintamatkalle, vaikka vain pieni osa moottoritieajosta ajettiin 130 km/h nopeudella. Volkswagen e-Up -mallin kulutus nousi testiautojen toiseksi suurimmaksi: 23,7 kWh, mikä lyhensi toimintamatkan alle 80 kilometriin.
Kunnon pakkasella toimintamatkat olisivat lyhentyneet vielä merkittävästi suuremman lämmitystarpeen vuoksi. Joissakin malleissa toimintamatkaa lyhentää vielä akkujen lämmitys kovalla pakkasella (-20 astetta).
<img loading="lazy" loading="lazy" loading="lazy" class="aligncenter size-large wp-image-35918" src="https://moottori.fi/wp-content/uploads/2017/12/Autobild-sähköautojen-toimintamatka-12-2017-tulostaulukko-640x360.jpg" alt="" width="600" height="338" srcset="https://moottori.fi/wp-content/uploads/2017/12/Autobild-sähköautojen-toimintamatka-12-2017-tulostaulukko-640x360.jpg 640w, https://moottori.fi/wp-content/uploads/2017/12/Autobild-sähköautojen-toimintamatka-12-2017-tulostaulukko-300x169.jpg 300w, https://moottori.fi/wp-content/uploads/2017/12/Autobild-sähköautojen-toimintamatka-12-2017-tulostaulukko-768x432.jpg 768w, https://moottori.fi/wp-content/uploads/2017/12/Autobild-sähköautojen-toimintamatka-12-2017-tulostaulukko.jpg 1440w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />
Sähköautojen todelliset toimintamatkat eivät lähellakaan ilmoitettua
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä noilla sähköleluilla kehtaisi ajaa.
- Anonyymi
Happamia, kun ei ole varaakaan, eikös niin?
- Anonyymi
Sähköautojen todelliset ranget ylittyvät joissain autoissa, mutta on riippuvaisia kovin olosuhteista ja köyttäjästä. Sama on tietenkin kaikilla muillakin käyttövoimilla, sähköllä tosin kylmä on paljon pahempi ongelma.
Mutta kun tuntee autonsa ja tarpeensa, niin ei sähköauton range ole mikään ongelma, sen kanssa pitää vain ymmärtää ja osata elää.
Vain typerykselle ja kateelliselle se on ongelma.- Anonyymi
Mitenkä tuo sähköauton range on ongelma pelkästään typerykselle, ja kateelliselle?
Minä puolestani uskon, että olet vain itse pettynyt tuohon sähköautosi pieneen, ja TODELLISEEN rangeen. 😄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838