Nuoruudessa ennen 2000 lukua oli kaduilla lyhtypylväissä erilaisia nostalgisia ja tunnelmallisia mainosjulisteita, joissa mainostettiin Jaffaa, kondomeita ym. en edes muista mitä kaikkea, mutta iltaisin ne loivat mukavan hienon tunnelman.
Enää ei sellaisia hienoja mainosjulisteita näe.
Olisi ottanut talteen, jos olisi silloin ymmärtänyt, että nämä ovat katoavaisia katukuvasta.
Nostalgiset katumainos julisteet
3
83
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla ei ole minkäänlaista mielikuvaa niistä. En oikein jaksa muistaa niin pitkälti menneisyyteen, mitä mainoksia katujen varsilla on ollut. Hyvä kun muistan jotenkin reitin kotoa kauppaan ja takaisin; äidin tai broidin mukana. Kaupasta hinkusin litran Valion tiikerijäätelöä, siitä riitti pieni pala, jokaiselle viidelle mukulalle!
Tämä on mun nostalgisimpia muistoja... olen synt. 1986.
2000 luvulta oikeastaan mulla vasta enemmän alkaa olla muistikuvaa ympäristöstä; kuten kipsoista ja puistoista. Alle kouluikäisenä kotipiha sekä naapurin piha, joskus kauppamatka äidin kanssa. Veljiltäni pari kertaa olen karannut kauppamatkalla, eli etsivät porukalla mua, sen jälkeen.
Äidillänikin oli hankaluuksia; (hyvä ettei taluttanut mua koiranpanta kurkussa, kauppaan ja takaisin) taisin olla katoavaista sorttia, niin ainakin mulle on kerrottu. Kouluikäisenä jo pärjäsin hieman omin avuin lähiympäristössä, kuten kouluun ja takaisin kotiin. 40- ja 50- luvuilla ei vielä juuri ollut katumainoksia. Oli muutamia, jotka olivat stiftattu lauta-aitaan, josta ihmiset ne sitten repivät. 🌹👀
- Anonyymi
Jotenkin nostalgisia ajatuksia tulee näistä mainosjulisteita katuvalo pylväissä, kun syksyllä kaupungilla käveli syys sateessa ja katuvalon kelmeässä loisteessa Jaffa mainosjuliste värjötteli yksinään syys sateessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun453180SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343158Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150